Создан в

04.12.2021
Profesor Elżbieta Frąckowiak członkiem rzeczywistym PAN

Wyboru dokonało Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk. Prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak od 1 stycznia 2022 r., będzie pełnić funkcję członka rzeczywistego w Wydziale IV Nauk Technicznych PAN. Jest związana z Instytutem Chemii i Elektrochemii Technicznej na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Kilka dni temu otrzymała nagrodę naukową Prezesa PAN za rok 2021. Została ona przyznana za wyjaśnienie wpływu procesów redoks w materiałach elektrodowych i roztworach elektrolitów na działanie i długotrwałą pracę cykliczną kondensatorów elektrochemicznych.

Profesor Frąckowiak jest od lat w gronie badaczy Politechniki Poznańskiej, którzy są na liście najbardziej wpływowych naukowców świata. Zestawienie rokrocznie przygotowuje Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies, a publikowane jest na łamach magazynu „PLOS Biology”.

Zainteresowania naukowe Pani Profesor koncentrują się wokół elektrochemicznych systemów do magazynowania i konwersji energii elektrycznej, kondensatorów elektrochemicznych, ogniw litowo-jonowych, ogniw paliwowych, ogniw przepływowych redoks, materiałów węglowych, czy  kompozytów z polimerami przewodzącymi i chalkogenidkami.

Prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak jest laureatką Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk chemicznych, jest również odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Gratulujemy!

 

Elżbieta Frąckowiak

 

PL