Zdjęcia do artykułu
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
Forum Ekonomiczne 2024

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.

Na tegorocznym Forum Ekonomicznym 2024 swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się eksperci z  Politechniki Poznańskiej omawiając kluczowe zagadnienia związane z innowacjami, zrównoważonym rozwojem i nowymi technologiami.

Sztuczna inteligencja – blaski i cienie
Moderator: prof. dr hab. inż Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej
W trakcie dyskusji poruszone były kluczowe kwestie związane z AI, jej korzyściami, a także wyzwaniami, jakie stawia przed społeczeństwem i gospodarką. 
Moderatorem spotkania był prof. dr hab. inż.. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej, który zainicjował dyskusję na temat Europejskiego wzrost technologicznego i rewolucji AI.
 

Sztuczna inteligencja: Czy i jak sztuczna inteligencja może wzmocnić cyberbezpieczeństwo?
Moderator: prof. dr hab. inż. Andrzej Jaszkiewicz 
Prelegent: mgr inż. Piotr Mąka, Pełnomocnik Rektora ds. Badań i Rozwoju w Obszarze Obronności, Politechnika Poznańska
Tematem rozmowy było to, jak sztuczna inteligencja może wzmocnić obszar cyberbezpieczeństwa, koncentrując się na zastosowaniu nowoczesnych technologii w ochronie przed zagrożeniami cyfrowymi. 
 

Wodór – paliwo przyszłości
Prelegent: prof. dr hab. inż Ireneusz Pielecha
W trakcie panelu poświęconego wodorowi jako paliwu przyszłości, prof. dr hab. inż Ireneusz Pielecha Kierownik Zakładu Napędów Alternatywnych z Politechniki Poznańskiej przedstawił możliwości zastosowania wodoru jako nowego nośnika energii w transporcie. Omówione zostały zarówno techniczne, jak i ekologiczne aspekty wykorzystania tego innowacyjnego rozwiązania.
 

Polak mądry przed szkodą: Aktualny stan i kierunki rozwoju usług cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym
Prelegent: prof. dr hab. inż. Andrzej Jaszkiewicz
W ramach tego panelu prof. dr hab. inż. Andrzej Jaszkiewicz przedstawił aktualny stan oraz kierunki rozwoju usług cyberbezpieczeństwa świadczonych przez sektor publiczny dla sektora publicznego. 
Dyskusja skupiła się na kluczowych aspektach ochrony danych i systemów w kontekście rosnących zagrożeń cyfrowych.
 

Innowacyjne środki napędu – jak zmieni się transport?
Prelegent: prof. dr hab. inż. Jerzy Merkisz
W temacie przyszłości źródeł napędu w różnych środkach transportu, w tym w transporcie ciężkim, miejskim, zbiorowym, morskim, lotniczym, transporcie maszyn przemysłowych, jako prelegent wypowiedział się prof. dr hab. inż. Jerzy Merkisz, Kierownik Zakładu Silników Spalinowych z Politechniki Poznańskiej.
Głównym celem dyskusji była analiza istniejących i przyszłych źródeł napędu pojazdów i maszyn, prowadzona w aspekcie sprawności łańcucha przemian energetycznych oraz oddziaływania na środowisko i gotowości technicznej poszczególnych rozwiązań do wdrożenia.
 

Forum Ekonomiczne 2024

PL