Zdjęcia do artykułu
Zdjęcie
Konferencja EAIE 2024 w Tuluzie – Podsumowanie

Konferencja EAIE 2024, która odbyła się w dniach 17-20 września w centrum targowym MEETT w Tuluzie, na trwałe zapisała się w historii międzynarodowej społeczności szkolnictwa wyższego. Wydarzenie to zgromadziło liderów akademickich, ekspertów oraz instytucje z całego świata, oferując platformę do wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji.

Założone w 1989 r. Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Międzynarodowej, lepiej znane jako EAIE, jest europejskim centrum wiedzy specjalistycznej, tworzenia sieci kontaktów i zasobów w zakresie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego. EAIE jest organizacją non-profit, kierowaną przez członków, służącą osobom aktywnie zaangażowanym w umiędzynarodowienie swoich instytucji.

Hasło przewodnie tegorocznej konferencji, „En Route!” („Jesteśmy w drodze!”), podkreślało wyzwania i szanse, które stoją przed społecznością akademicką w dążeniu do lepszej przyszłości. Tematyka koncentrowała się na kluczowych aspektach, takich jak rozwój technologii cyfrowych, zrównoważone praktyki, innowacyjne podejścia do wspierania różnorodności akademickiej oraz inne istotne kwestie kształtujące sektor szkolnictwa wyższego.

Edycja 2024 konferencji przyciągnęła ponad 7 300 uczestników, ponad 200 stoisk wystawienniczych oraz zaoferowała przeszło 240 sesji tematycznych. Wśród wystawców znalazł się Uniwersytet Europejski EUNICE, który wraz z przedstawicielami 20 innych sojuszy Uniwersytetów Europejskich prezentował swoje osiągnięcia i inicjatywy. Dla tych sojuszy przeznaczono specjalną przestrzeń wystawienniczą, zlokalizowaną obok stoiska Komisji Europejskiej.

Reprezentacja EUNICE obejmowała delegatów z Polski, Szwecji, Portugalii i Hiszpanii. Obecna była również Sekretarz Generalna EUNICE, Magdalena Sikorska, która obok szeregu spotkań, moderowała sesję dotyczącą programów wsparcia w ramach uniwersytetów europejskich. 

Na konferencję przyjechał również Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski, który objął to stanowisko w kadencji 2024-2028.

Zespół aktywnie angażował się w rozmowy z interesariuszami, dzieląc się doświadczeniami i najlepszymi praktykami, które mogą wspierać rozwój idei uniwersytetów europejskich. Stoisko EUNICE cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony środowisk akademickich, jak i innych uczestników konferencji, poszukujących informacji o możliwych ścieżkach współpracy w ramach tej inicjatywy.

Dodatkowo, EUNICE miało zaszczyt zaprezentować się na stoisku Komisji Europejskiej, organizując mini-prezentację na temat innowacji pedagogicznych i spersonalizowanych ścieżek edukacyjnych. Sesja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem i była doskonałą okazją do przedstawienia najlepszych praktyk wdrażanych w sojuszu.

Przed konferencją EAIE odbyło się wydarzenie towarzyszące pt. „Internacjonalizacja europejskich sojuszy uniwersyteckich: Nowe granice”, zorganizowane przez Université de Toulouse oraz region Occitanie. Spotkanie to miało na celu ułatwienie dialogu między europejskimi sojuszami uniwersyteckimi, pozaeuropejskimi instytucjami oraz decydentami politycznymi, w celu zbadania aktualnej sytuacji i przyszłych możliwości internacjonalizacji. W wydarzeniu uczestniczyła Vanessa Debiais-Sainton, szefowa Wydziału ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury w Komisji Europejskiej.

Podczas tegorocznej konferencji Politechnikę Poznańską na stoisku Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej reprezentowała Magdalena Zawirska-Wolniewicz, Kierowniczka Działu Współpracy Międzynarodowej, pełniąca jednocześnie funkcję Koordynatorki Uczelnianej Programu Erasmus+. NAWA udostępniła wspólną przestrzeń polskim uczelniom, zainteresowanym uczestnictwem w targach towarzyszących co roku tej największej w Europie konferencji poświęconej umiędzynarodowieniu szkolnictwa wyższego. W tym roku rekordowa liczba, ponad 35 uczelni skorzystała z możliwości zaprezentowania swojej oferty w ramach stoiska Research and Study in Poland.

Konferencja była okazją do zrealizowania szeregu spotkań z partnerami zagranicznymi, z którymi PP prowadzi już aktywną współpracę, jak na przykład: Nagoya Institute of Technology (Japonia), Korea Tech (Korea), Universidad Rey Juan Carlos (Hiszpania), Cukurova University (Turcja), ECAM Rennes (Francja) czy  IMT Atlantique (Francja). Tematami rozmów były pomysły na zacieśnienie istniejącej współpracy, potencjalne nowe wspólne projekty w ramach NAWA czy poszerzenie wymiany akademickiej o nowe kierunki studiów. Jako że tegoroczna konferencja miała miejsce w Tuluzie, w targach uczestniczyło wiele uczelni francuskich, które były zainteresowane podjęciem wymiany studentów i pracowników w ramach programu Erasmus+. Duże zainteresowanie naszą bogatą ofertą programów w języków angielskim wykazały ośrodki z INP Bordeaux czy Nantes University. 

Silna reprezentacja Politechniki Poznańskiej, na co dzień zaangażowana we współpracę międzynarodową, pozostawiła trwały ślad podczas konferencji w Tuluzie i wyjechała z pięknej Francji pełna inspiracji i nowych kontaktów. Nie czas jednak na odpoczynek — już teraz z niecierpliwością oczekujemy kolejnej edycji wydarzenia, która w 2025 roku odbędzie się w Goteborgu, w Szwecji.

Zobacz galerię zdjęć TUTAJ

 

PL