W rywalizacji Teknofest, w kategorii Free Mission UAV, zostało sklasyfikowanych 58 grup studenckich z całego świata. Stworzony przez studentów Politechniki Poznańskiej system, złożony z dwóch autonomicznych bezzałogowych statków powietrznych, wykrywał odpady we wskazanym obszarze.
W ciągu ostatnich dwóch lat Aero Design AKL rozwinęło konstrukcję płatowca i algorytm lokalizacji obiektów. Z kolei podczas zawodów Droniada zakupiono i opanowano platformę quadrocopterową HolyBro. „Konstrukcja samolotu jest przemyślana, uwzględniająca współczynniki bezpieczénstwa, udoskonalona w trakcie wielu prób. Dlatego w Turcji nie mieliśmy tylu działań naprawczych” - podkreślił dr inż. Radosław Górzeński, opiekun Sekcji.
W skład ekipy wchodzą: Jan Dominiak (dowódca, operator stałopłata), Mateusz Piechocki (systemy rozpoznawania obrazu), Bartosz Ptak (systemy pokładowe, Jetson), Maksymilian Michta(obsługa medialna), Andrii Payenskyy (obsługa płatowca), Marcel Kraśniewski (obsługa quadrocoptera), Radosław Górzeński (opiekun naukowy, operator quadrocoptera).
TEKNOFEST jest festiwalem lotniczym i technologicznym. Podczas festiwalu odbywają się różnorodne wydarzenia, takie jak konkursy technologiczne, pokazy lotnicze, koncerty.
Udział reprezentacji Politechniki Poznańskiej w zawodach akademickich Teknofest był finansowany przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Najlepsi z Najlepszych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Oprac. własne oraz na podstawie Biuletynu Aero Design