Wyniki konkursu START 2021

Troje młodych naukowców z Politechniki Poznańskiej z prestiżowym stypendium FNP.

 

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła właśnie wyniki konkursu START 2021. 

W gronie stu najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki znaleźli się dr inż. Agata Zdarta, dr inż. Michał Nowicki oraz mgr inż. Piotr Kuwałek.

Zdjęcie

 

Jak podaje FNP, „setka” nagrodzonych w tym roku badaczy została wybrana z grona ponad tysiąca kandydatów. Stypendyści programu są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego

Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. Do 2021 r. włącznie FNP nagrodziła 3 200 osób i przyznała 3 836 stypendiów w łącznej wysokości 87,5 mln zł. Nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią 2021 r. Stanowią one wyróżnienie dla młodych naukowców, którzy, choć dopiero rozpoczynają karierę naukową, mogą się już wykazać znaczącymi osiągnięciami badawczymi.

Dr inż. Agata Zdarta, reprezentująca Wydział Technologii Chemicznej otrzymała stypendium za osiągnięcia w dziedzinie ekologia. Tematyka prowadzonych badań dotyczy wpływu długotrwałej ekspozycji bakterii na węglowodory, na modyfikacje właściwości komórek, ukierunkowane na zwiększenie efektywności degradacji wybranych zanieczyszczeń środowiskowych, w tym węglowodorów alifatycznych i aromatycznych. Rezultaty przeprowadzonych przez Panią doktor analiz pozwoliły udowodnić możliwości indukcji zmian poszczególnych parametrów komórek mikroorganizmów w wyniku ich ekspozycji na zanieczyszczenia węglowodorowe, które zachodzą na wielu poziomach organizacyjnych komórki. W wyniku prowadzonych analiz udowodniono również zwiększenie zdolności biodegradacyjnych mikroorganizmów poddanych wcześniejszej ekspozycji na węglowodory, jako nowatorskie rozwiązanie w bioremediacji gruntów zanieczyszczonych węglowodorami oraz przeanalizowano wpływ testowanych szczepów na naturalne konsorcja bakteryjne. 

Dr inż. Michał Nowicki, reprezentujący Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki otrzymał stypendium w dziedzinie automatyka i robotyka. Zainteresowania naukowe Pana doktora skupiają się wokół percepcji robotów mobilnych/pojazdów w szczególności w problemie lokalizacji oraz mapowania środowiska. W tym celu wykorzystywane są różne konfiguracje nowoczesne sensorów takich jak kamery, LiDARy, AHRS, DGPS oraz różne formulacje problemów optymalizacyjnych w celu uzyskania wyników, które najlepiej tłumaczą uzyskane pomiary. Ostatecznym celem prac naukowych jest wykorzystanie lokalizacji w celu uzyskania autonomicznych robotów mobilnych/pojazdów z wieloma praktycznymi zastosowaniami.

Reprezentujący także Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki mgr inż. Piotr Kuwałek, otrzymał stypendium w dziedzinie elektrotechnika. Zainteresowania naukowe Pana magistra skupiają się wokół szeroko rozumianego zagadnienia przetwarzania sygnałów elektrycznych i biomedycznych. Obecny dorobek naukowy, wyrażony publikacjami w prestiżowych czasopismach, skoncentrowany jest na przetwarzaniu sygnałów ukierunkowanym na diagnostykę wahań napięcia, która umożliwi identyfikację i lokalizację uciążliwych odbiorników w sieci elektroenergetycznej. Szczególnym osiągnięciem jest opracowanie autorskiej metody demodulacji amplitudy, która umożliwia identyfikację szybkozmiennych źródeł zakłóceń. Ostatecznym celem prac w zakresie dotychczasowej działalności naukowej jest opracowanie metody automatycznie lokalizującej źródła zakłóceń w sieci elektroenergetycznej, która nie będzie wymagała dodatkowej wiedzy eksperckiej.

 

Przygotowano na podstawie: https://www.fnp.org.pl/konkurs-start-2021-rozstrzygniety/

PL