Nagrody, wyróżnienia, stypendia, medale, miejsca w czołówkach rankingów - w 2022 roku o studentach i pracownikach Politechniki Poznańskiej mówiło się w regionie, w kraju i na świecie. Poniżej przedstawiamy szybki przegląd wiadomości z ostatnich 365 dni.
Jesteśmy dumni z tego, że kolejny raz Politechnika Poznańska znalazła się w czołówce uczelni, które uzyskały najwięcej zgłoszeń na jedno miejsce w rekrutacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia w roku akademickim 2022/2023. Na naszą Uczelnię w przeliczeniu na jedno miejsce aplikowało niemal siedmiu kandydatów. Największą popularnością cieszyły się kierunki: Sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence, Inżynieria zarządzania oraz Logistyka.
Naszych absolwentów docenia rynek pracy (8). W rankingu Perspektyw nasze inżynierskie kierunki są w pierwszej dziesiątce! W Top 5 kierunków w roku 2022 znalazły się kierunki studiów inżynierskich w Politechnice Poznańskiej:
- Automatyka i robotyka - miejsce 2
- Lotnictwo i kosmonautyka - miejsce 2
- Zarządzania i inżynieria produkcji - miejsce 3
- Inżynieria chemiczna - miejsce 3
- Informatyka - miejsce 4
- Inżynieria środowiska - miejsce 5
- Logistyka - miejsce 5
Ministerstwo Edukacji i Nauki, na podstawie prac Komisji Ewaluacji Nauki, przyznało kategorie naukowe Politechnice Poznańskiej za okres 2017-2021. Mamy zatem: ocenę A+ w 1 dyscyplinie, A w 4 dyscyplinach i B+ w kolejnych 4 dyscyplinach. Czekamy na wyniki ewaluacji po złożeniu odwołań.
Kierunki: Inżynieria środowiska, Transport, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji otrzymały akredytacje KAUT.
36 badaczy z Politechniki Poznańskiej znalazło się na liście najbardziej wpływowych naukowców świata. Tym samym zanotowaliśmy dziesięcioprocentowy wzrost w zestawieniu, przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies, które publikowane jest na łamach magazynu „PLOS Biology”.
Pozostańmy w świecie rankingów: Politechnika Poznańska zajmuje 5 miejsce (wśród 133 polskich uczelni) w AD Scientific INDEX 2023. Jest to system rankingowy opartym na bazie danych Google Scholar. Obecne zestawienie uwzględnia ponad 19 tysięcy instytucji (19 527), w tym 3491 uczelni w Europie.
Politechnika Poznańska znalazła się także na liście najlepszych uczelni sklasyfikowanych w najnowszej edycji światowego rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). Ranking CWUR tworzony jest w oparciu o wskaźniki pogrupowane w czterech obszarach: jakość kształcenia, zatrudnienie absolwentów, jakość wydziałów oraz wyniki badań naukowych. W rankingu przedstawiono 2000 uczelni z całego świata, w tym 40 instytucji z Polski.
Znaleźliśmy się także wśród 34 polskich uczelni sklasyfikowanych w prestiżowym rankingu THE World University Rankings, tworzonym przez Times Higher Education – absolutnego lidera analityki w zakresie szkolnictwa wyższego – to najbardziej rozpoznawalny i prestiżowy międzynarodowy ranking uczelni na świecie.
Politechnika Poznańska uhonorowała godnością Doktora Honoris Causa: profesora Kaya Hameyera oraz profesora Mykhailo Zgurowskiego.
Nagradzani byli w tym roku także nasi pracownicy naukowi: profesor Roman Słowiński (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) odebrał Doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Śródziemnomorskiego w Gracji, został Oficerem Francuskich Palm Akademickich, a także odebrał odznaczenie „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Z kolei profesor Tomasz Łodygowski (Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, rektor PP w latach 2012-2020) otrzymał „Medal im. prof. Jana Szmeltera” za całokształt działalności. Nagroda „Medal im. prof. Jana Szmeltera” przyznawana jest od 2014 roku, a sylwetka prof. Jana Szmeltera upamiętnia jego pionierskie prace z zakresu stosowania technik komputerowych w inżynierii, w tym pierwsze polskie systemy obliczeniowe.
Dr hab. inż. Filip Górski, prof. PP (Wydział Inżynierii Mechanicznej) otrzymał nagrodę przyszłości dla tych, którzy mają wpływ. Gala „R&D Impact” 2022 i przyznawane na niej Nagrody mają wzmacniać w społeczeństwie wizerunek autorów i realizatorów wyróżniających się innowacyjnych przedsięwzięć technologicznych i społecznych. Jednocześnie projekt AutoMedPrint, realizowany przez zespół profesora Górskiego zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w kategorii produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki.
Dr hab. inż. Agnieszka Ławrynowicz (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) odebrała wyróżnienie „naukowiec przyszłości” za projekt realizowany przy wsparciu Funduszy Norweskich i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „TAISTI - technologie sztucznej inteligencji do rekomendowania zamienników składników przepisów kulinarnych”.
Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu (dr hab. inż. Krzysztof Bieńczak - kierownik projektu, prof. dr hab. inż. Wiesław Zwierzycki, dr hab. inż. Arkadiusz Stachowiak, dr hab. inż. Przemysław Tyczewski, dr inż. Żaneta Bogusławska, dr inż. Natalia Idaszewska, dr inż. Karolina Perz, dr inż. Zuzanna Sydow, dr inż. Kasper Górny, dr inż. Tomasz Rochatka oraz mgr inż. Tomasz Bernat) otrzymał nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2020 za: „Opracowanie przyjaznej dla środowiska technologii zamrażania produktów pochodzenia zwierzęcego.”
Politechnika Poznańska została uhonorowana statuetką Pro Publilco Bono, przyznawaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, za budowanie trwałej jakości polskiego szkolnictwa wyższego, wysoki poziom kształcenia technicznego, światowy poziom prac badawczo-rozwojowych oraz krzewienie idei pracy organicznej. Medalem Labor Omnia Vincit - Praca wszytko zwycięża - został uhonorowany także profesor Teofil Jesionowski, rektor PP.
Dr hab. inż. Jakub Zdarta (Wydział Technologii Chemicznej) oraz dr inż. Stanisław Pabiszczak (Wydział Inżynierii Mechanicznej) zostali laureatami nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowe i wyróżniającą rozprawę doktorską. Jakub Zdarta otrzymał także Nagrodę Naukową Polskiej Akademii Nauk za cykl 18 monotematycznych prac nt. projektowania zaawansowanych systemów do usuwania mikrozanieczyszczeń środowiskowych z wód i ścieków opartych o układy immobilizowanych enzymów. Z kolei dr inż. Piotr Kuwałek (Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki) oraz mgr inż. Przemysław Galek (Wydział Technologii Chemicznej) zostali nagrodzeni i wyróżnieni w X. edycji konkursu na najlepszą pracę twórczą z wiodącym udziałem doktorantów, organizowanym przez Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.
Studenci i młodzi naukowcy otrzymali stypendia Ministra Edukacji i Nauki: Marita Anna Pigłowska, z kierunku Technologia Chemiczna, Patryk Konrad Nisiewicz, z kierunku Transport, dr inż. Dariusz Bartkowski, Wydział Inżynierii Mechanicznej, dr inż. Piotr Kuwałek, Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki, dr inż. Michał Nowicki, Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki, mgr inż. Krzysztof Sowiński, Wydział Inżynierii Mechanicznej oraz mgr inż. Maciej Szary, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej.
Młodych badaczy z Politechniki Poznańskiej dostrzegła również Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Prestiżowe stypendium START 2022 otrzymali: dr inż. Artur Jędrzak, Wydział Technologii Chemicznej, mgr inż. Amanda Pacholak, Wydział Technologii Chemicznej, dr inż. Justyna Piwek, Wydział Technologii Chemicznej, dr inż. Mariusz Sandomierski, Wydział Technologii Chemicznej, mgr inż. Sylwester Swat, Wydział Informatyki i Telekomunikacji, dr inż. Michał Tomczyk, Wydział Informatyki i Telekomunikacji, dr inż. Dominik Wojtkowiak, Wydział Inżynierii Mechanicznej.
Studentów i pracowników naukowych nagradzało także Miasto Poznań. Wśród laureatów tegorocznej „Nagrody Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską” byli: dr inż. Agata Zdarta, dr inż. Adam Kubiak i dr inż. Tomasz Nowakowski. Wśród stypendystów stolicy województwa są: mgr inż. Przemysław Gałek, związany z Wydziałem Technologii Chemicznej, otrzymał stypendium za wyróżniającą się aktywność naukową oraz dorobek naukowy w zakresie matematycznej analizy procesów i zjawisk w elektrochemicznych urządzeniach do magazynowania i konserwacji energii – kondesatorów elektrochemicznych, dr inż. Artur Jędrzak z Wydziału Technologii Chemicznej otrzymał stypendium za zaprojektowanie i otrzymanie innowacyjnych mikro- i nanoplatform dla biosensorów i medycyny oraz ich wszechstronną charakterystykę fizykochemiczną, elektrochemiczną i biologiczną. Dodatkowo za wyróżniające się osiągnięcia w ww. tematyce podjętych badań, która jest aktualna i przede wszystkim nowatorska dla rozwoju technologii i medycyny, a także za dotychczasowy dorobek naukowy i aktywność jako wolontariusz w promocji jednostek naukowych podczas różnych wydarzeń kulturalno-naukowych na terenie miasta Poznania i województwa wielkopolskiego, dr inż. Piotr Kuwałek z Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki otrzymał stypendium za autorstwo i współautorstwo publikacji naukowych oraz uczestnictwo w konferencjach krajowych i międzynarodowych w roli prelegenta związanych z tematyką przetwarzania sygnałów biologicznych i elektrycznych, w tym w zakresie oceny jakości energii elektrycznej, a także za kierowanie i koordynowanie prac badawczych w ramach realizowanych projektów naukowych, a także Magdalena Bernal - Laureatka Olimpiady Języka Francuskiego, Laureatka IX edycji Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 procent, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, studentka I roku studiów na kierunku Architektura, Mikołaj Kiszka – Laureat Olimpiady Chemicznej, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim, student I roku studiów na kierunku Informatyka oraz Michał Redmer – Finalista Olimpiady Matematycznej, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, student I roku studiów na kierunku Sztuczna Inteligencja.
Szymon Feliński i Maciej Dworzański został laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Superstar 4 Science 2022. Szymon i Maciej, studenci Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki, napisali pracę pt. „System wbudowany do nauki płynnej i energooszczędnej techniki kierowania tramwajem”.
Technologie zero waste powstałe w toku działalności naukowej prowadzonej przez zespół dr. hab. inż. Sławomira Borysiaka, prof. PP zyskały uznanie i zostały nagrodzone podczas trzeciej edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji E-NNOVATE, które odbyły się w dniach 8-10 czerwca 2022 roku na Politechnice Bydgoskiej.
Najlepszą pracę w Konkursie Młodych Mistrzów (XXVII Forum Teleinformatyki) zaprezentowali Kacper Podbucki i Jakub Suder. Nagroda w kategorii Najlepsza merytorycznie praca została przyznana przez Radę Programową Forum i Oddział Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego za projekt „System monitoringu wizyjnego do wykrywania założonych masek antywirusowych, oparty na uczeniu głębokich sieci neuronowych”.
Zespół naukowców z Instytutu Informatyki (Wydział Informatyki i Telekomunikacji), który tworzą dr hab. inż. Maciej Antczak, dr Mariusz Popenda, dr Joanna Sarzyńska, dr inż. Tomasz Żok oraz prof. dr hab. inż. Marta Szachniuk, zajął III miejsce w CASP-RNA - konkursie przewidywania struktur 3D RNA.
Huawei ICT Academy w Politechnice Poznańskiej okazała się najlepszy w Polsce w roku 2022.
Politechnika Poznańska zwyciężyła w klasyfikacji generalnej sportu akademickiego w Wielkopolsce. Studenci Politechniki rywalizowali w prawie 60 zawodach w ramach Akademickich Mistrzostw Poznania i Wielkopolski, w których odnieśli 12 zwycięstw, a były to: biegi przełajowe mężczyzn, bowling kobiet, koszykówka 3x3, snowboard kobiet i mężczyzn, strzelectwo kobiet i mężczyzn, tenis kobiet i mężczyzn, unihokej, wspinaczka, żeglarstwo.
Profesor Prof. Elżbieta Frąckowiak, (Wydział Technologii Chemicznej), członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk została przyjęta w poczet członków Academia Europaea – prestiżowej organizacji skupiającej ponad 5 tysięcy uczonych z różnych dziedzin.
Profesor Hanna Bogucka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) została wybrana na członka Zarządu IEEE Communications Society na trzyletnią kadencję (2023-2025) jako przedstawiciel regionu Europa-Afryka-Bliski Wschód.
W gronie wybitnych przedstawicieli świata inżynierów, których skupia Akademia Inżynierska, znaleźli się prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, prof. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej w latach 2012-2020 oraz prof. Michał Kulka. Akademia Inżynierska w Polsce obchodzi swoje 30-lecie.
Profesor Michał Wieczorowski (Wydział Inżynierii Mechanicznej), prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką został członkiem Rady Metrologii przy Prezesie Głównego Urzędu Miar, a także został powołany do zespołu doradczego ds. programu „Polska Metrologia” .
Profesor Wojciech Bonenberg (Wydział Architektury) wszedł w skład zespołu do spraw rozwoju systemu oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Profesor Wojciech Sumelka (Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu), prorektor ds. nauki Politechniki Poznańskiej, został wybrany na Przewodniczącego Rady Poznańskiego Instytutu technologicznego - Łukasiewicz oraz na Przewodniczącego Zarządu Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki.
Ośmioro pracowników Politechniki Poznańskiej zostało powołanych na ekspertów Komisji Ewaluacji Nauki: prof. dr hab. inż. Jarosław Jakubowicz, prof. dr hab. inż. Mieczysław Kuczma, prof. dr hab. inż. Przemysław Litewka, prof. dr hab. inż. arch. Piotr Marciniak, dr hab. inż. Mikołaj Morzy, prof. PP, dr hab. inż. Marek Ochowiak, prof. PP, prof. dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel, prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka, dr hab. inż. Bartosz Walter.
W 2022 roku Politechnika Poznańska dołączyła do grona sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Deklaracja stanowi wyraz dobrowolnego zaangażowania Politechniki Poznańskiej w promowanie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach kształcenia oraz rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych uczelni.
Podczas II Kongresu 3W prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej odebrał, przyznane naszej Uczelni wyróżnienie „Lider świata 3W w kategorii NAUKA”. Ponadto, w trakcie Kongresu rozstrzygnięto konkurs na najlepsze prace licencjackie, magisterskie i inżynierskie, dotyczących innowacyjnego wykorzystania wodoru, węgla i wody. Trzecie miejsce w kategorii prac inżynierskich zajęła inż. Agnieszka Rybarczyk reprezentująca Wydział Technologii Chemicznej. Wcześniej Politechnika Poznańska podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (jako pomysłodawcą Idei 3W) preambułę dotyczącą powstania Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji ICI 3W.
Podpisaliśmy także porozumienie na rzecz wspierania wielkopolskich innowacji poprzez program Erasmus+. Istotą porozumienia jest przede wszystkim współpraca pomiędzy Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (pełniącej rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus+) z wielkopolskimi uczelniami.
Politechnika Poznańska znalazła się wśród sygnatariuszy porozumienia na ręcz budowy i rozwoju sieci poligonów technologii autonomicznych. To kolejny krok w stronę przyśpieszenia badań nad wciąż ewoluującym rynkiem maszyn autonomicznych.
Politechnika Poznańska znalazła się w gronie laureatów 4. Edycji ogólnopolskiego konkursu "Odpowiedzialny i przyjazny pracodawca". Celem programu "Odpowiedzialny i przyjazny pracodawca", którego organizatorem jest PFR Portal PPK i Polski Fundusz Rozwoju, jest wyróżnienie pracodawców, którzy "szczególnie zaangażowali się w tworzenie przyjaznego środowiska pracy oraz budowaniu oszczędności swoich pracowników poprzez efektywne wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w swoich firmach”.
Politechnika Poznańska organizowała wydarzenia dla pracowników, studentów, kandydatów i mieszkańców. Były aukcje obrazów, z których dochód został przeznaczony na pomoc Ukrainie. Tysiące osób odwiedzały nasze laboratoria i sale wykładowe podczas Dnia Otwartego, Salonu Maturzystów, Nocy Naukowców. Wydarzenia akademickie uświetniały: Zespół Poligrodzianie oraz Chór Volantes Soni. Otworzyliśmy Kampus Kąkolewo dedykowany wdrażaniu nowoczesnych technologii lotniczych i kosmicznych, a także zorganizowaliśmy Zgromadzenie plenarne KRPUT (Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych).
SZCZEGÓŁY W AKTUALNOŚCIACH