W dniach 1-2 lutego 2023 r. odbyła się II konferencja naukowo-techniczna Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych. Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Wielkopolski oraz Politechnikę Poznańską, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA. Już drugi rok z rzędu konferencja odbywała się pod patronatem Rektora Politechniki Poznańskiej, podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA. Podczas konferencji swoje referaty zaprezentowali specjaliści z Politechniki Poznańskiej, Instytutu Techniki Budowlanej (ITB), Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, stowarzyszenia DAFA oraz eksperci niezależni.
W tym roku tematyka konferencji obejmowała planowane zmiany w normach projektowych – Eurokodach, zmiany w przepisach z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a także inne praktyczne zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym obiektów budowlanych. Poza warstwą merytoryczną, konferencja stanowiła forum do wymiany doświadczeń osób związanych z różnymi branżami, kształtującymi ochronę przeciwpożarową. W każdym dniu konferencji wzięło udział około 200 osób. Uczestnikami spotkania byli: konstruktorzy, architekci, strażacy PSP, rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, specjaliści i inspektorzy ochrony przeciwpożarowej, pracownicy naukowi, projektanci branżowi i wykonawcy, przedstawiciele firm związanych z bezpieczeństwem pożarowym obiektów budowlanych, studenci kierunków budownictwo, architektura oraz inżynieria środowiska. Przybyli również zaproszeni goście - osoby związane z różnymi firmami, instytucjami, jednostkami badawczymi, stowarzyszeniami i uniwersytetami. Przyjmując zaproszenie, dopełniali oni swoją fachową wiedzą i doświadczeniem warstwę merytoryczną, co miało swoje odzwierciedlenie w dyskusjach podczas konferencji i w kuluarach.
W pierwszym dniu przedstawiono zakres zmian wprowadzonych w nowelizowanych Eurokodach. Eksperci, omawiając te zmiany, skupili się nie tylko na ich przedstawieniu, ale również komentowali praktyczne implikacje tych zmian, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu.
Pierwszy dzień rozpoczęła prezentacja dr. inż. Michała Malendowskiego z Politechniki Poznańskiej. W ramach pierwszej prezentacji wskazano, że nowelizowana norma EN 1991-1-2 sugeruje używanie w uzasadnionych przypadkach bardziej zaawansowanych modeli pożaru od krzywych nominalnych. W prezentacji skupiono się na nowo wprowadzonym modelu pożaru lokalnego, na jego zaletach i wadach.
W prezentacji dotyczącej konstrukcji betonowych w pożarze, Wojciech Szymkuć z Politechniki Poznańskiej zwrócił uwagę na nowe treści w nowelizowanej normie EN 1992-1-2. Są to m.in. modyfikacje w opisie właściwości materiałowych stali i betonu oraz nowe metody tabelaryczne do projektowania ścian i słupów. Ponadto zwrócono uwagę na nowe procedury, zastępujące lub uszczegóławiające dotychczasowe metody obliczeniowe.
Trzecią prezentację wygłosiła mgr inż. Michalina Lewandowska, absolwentka Politechniki Poznańskiej. Prezentacja dotyczyła możliwości obliczania stalowych elementów o przekrojach klasy 4 w pożarze. Porównano zawartą w nowelizowanej normie EN 1993-1-2 metodę obliczeniową z aktualnie obowiązującą metodą, która budzi duże kontrowersje.
W prezentacji opisującej zachowanie konstrukcji drewnianych w pożarze dr inż. Paweł Sulik z ITB wskazał na aktualne trendy w kontekście badań tego typu konstrukcji. Zaznaczono, że nowelizowana norma EN 1995-1-2 będzie docelowo zawierała stosunkowo wiele nowych treści, bezpośrednio związanych z wynikami aktualnie prowadzonych w Europie prac badawczych. Uczestnicy mogli odnieść się do tych kwestii, słuchając kolejnej prezentacji na temat konkretnych rozwiązań w drewnianych budynkach prefabrykowanych z izolacjami z włókna drzewnego, którą wygłosił przedstawiciel firmy Steico, mgr inż. Marcin Paczyński .
W przypadku normy dotyczącej ścian murowanych w pożarze, dr inż. Piotr Turkowski z ITB zobrazował zachowanie tych ścian w testach ogniowych prowadzonych przez ITB, a następnie ich wyniki zestawił z obecnie istniejącymi i proponowanymi danymi tabelarycznymi, służącymi określaniu odporności ogniowej ścian.
Drugi dzień konferencji rozpoczął st. bryg. Ernest Ziębaczewski – Dyrektor Biura Przeciwdziałania Zagrożeniom Komendy Głównej PSP, prezentacją na temat zmian w przepisach z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Przedstawił zarówno niedawno wprowadzone zmiany, jak też propozycje nowelizacji przepisów wraz z komentarzami do nich, wnoszonymi przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.
W kolejnej prezentacji, Monika Hyjek oraz Krzysztof Bagiński ze stowarzyszenia DAFA skupili się na przedstawieniu metodyki doboru prawidłowych rozwiązań dla dachów płaskich według wytycznych DAFA. W tej prezentacji kwestie teoretyczne uzupełnione zostały o kontekst praktyczny pozwalający lepiej zrozumieć ideę opracowania przez DAFA wytycznych w tym zakresie.
Trzecia prezentacja dnia drugiego opisywała bezpieczeństwo pożarowe związane, z jakością zastosowanych bram przeciwpożarowych. W prezentacji przedstawiono problem w sposób kompleksowy, opisując szczegółowo urządzania kontrolne i zabezpieczające, które wykorzystywane, na co dzień muszą również zadziałać w sposób przemyślany w sytuacji pożaru. Prezentację wygłosił dr inż. Zenon Małkowski, reprezentujący firmę Małkowski-Martech S.A.
W dalszej części konferencji, Łukasz Ostapiuk, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, reprezentujący Stowarzyszenie DAFA, przedstawił wpływ zmian aranżacji w obiektach produkcyjno-magazynowych na system oddymiania. Na przykładach pokazano, że posługiwanie się różnymi standardami projektowania, przy rozwiązywaniu tego samego problemu, skutkuje czasem koniecznością wykonania drastycznie innych prac modyfikacyjnych istniejącego systemu oddymiania.
Następnie, Pani Sandra Wegner z firmy TM Technologie omówiła nowatorskie podejście do oświetlania drogi ewakuacji. Przedstawione rozwiązania, pomimo swojego nowatorskiego charakteru, wciąż są w zgodzie z normą PN-EN 1838.
Tematykę konferencji uzupełnił referat, w którym specjalistki z Instytutu Techniki Budowlanej, Justyna Beczkowicz oraz Edyta Staniszewska-Chlebowska, w czytelny sposób przedstawiały proces wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek. W prezentacji przedstawiono każdą z możliwych ścieżek oraz porównano je między sobą.
Konferencję zamknął referat biegłego z zakresu analityki dowodowej, Jana Miodka, dotyczący ryzyk techniczno-prawnych w procesach inwestycyjnych. Referat ten bazował na szerokiej gamie przypadków, które stanowiły doświadczenia prezentera.