Poznań, dnia 6 kwietnia 2023 r.
Szanowni Państwo!
Drodzy Pracownicy, Doktoranci, Studenci i Absolwenci Politechniki Poznańskiej!
Czas Wielkiej Nocy to okres budzącej się do życia przyrody, a przede wszystkim nadziei i optymizmu. Niestety trwająca u granic Polski, od ponad roku wojna, osłabia nasz entuzjazm i nie pozwala w pełni odczuwać radości życia. Niemniej jednak każdy, nawet najmniejszy, Państwa gest solidarności z Ukrainą jest bardzo potrzebny i ważny.
Proszę – nie pozostawajmy obojętni.
W dalszym ciągu obserwujemy skutki pandemii Covid-19. Ich przejawem jest nie tylko wzrost zachorowań wśród naszych bliskich, na choroby będące wynikiem bezpośrednich powikłań po przejściu zarażenia wirusem, lecz także intensyfikacja skutków innych chorób, których diagnostykę i leczenie odłożono, często z niezależnych od nas przyczyn.
Dziękuję Państwu za liczne gesty wsparcia dla naszych współpracowników, członków naszych rodzin czy sympatyków Uczelni, którzy borykają się z takimi właśnie problemami. Jest to wyraz istoty Uniwersytetu – wspólnoty
i odpowiedzialności za drugiego człowieka.
O tym jak wielkie mamy serca i ile potrafimy dać od siebie niech świadczy kolejny sukces Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą tradycyjnie wspieramy w pośredniej czy bezpośredniej formie.
Poruszając sprawy bieżące, pragnę nadmienić, że zakończyliśmy etap odwoławczy w procesie ewaluacji jednostek naukowych. Politechnika Poznańska osiągnęła niewątpliwy sukces, plasując się na drugim miejscu wśród wszystkich ocenianych instytucji, które nie otrzymały kategorii niższej niż A. Siedem naszych dyscyplin naukowych osiągnęło kategorię A, a dwie rewelacyjne A+. To wyraz jakości badań naukowych, potencjału, a przede wszystkim Państwa zaangażowania w to, co buduje doskonałość. Dzisiaj nie mogę stwierdzić, czy te działania przełożą się na wzrost środków na działalność naukową, ale z całą odpowiedzialnością twierdzę, że reputacja naszej Alma Mater jest wysoka.
Zmiany jakie mogą nastąpić w planowanym spłaszczeniu współczynników kosztochłonności nie napawają optymizmem, a co gorsza mogą skutkować trwałą destrukcją systemu kształcenia technicznego. Wiemy doskonale, jak ważna jest edukacja w obszarach, w których Politechnika Poznańska od lat się specjalizuje.
Należałoby postawić pytania, czemu taka polityka ma służyć? Czy będziemy konkurencyjną gospodarką? Czy takie działania prowadzą ku przyszłości?
Dodatkowo w uczelni technicznej utrzymanie szeroko rozumianej infrastruktury wymaga troski i olbrzymich nakładów finansowych. Wszyscy wiemy też jak niezwykle istotny jest dla każdej Uczelni rozwój. Jego elementem jest budowanie potencjału ludzkiego. Kto zechce pracować w Uczelni? Czy uposażenie, wynikające z niedostatecznych nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe, daje możliwość godnego funkcjonowania?
Ze swej strony deklaruję ciągłe starania o przeciwdziałanie negatywnym trendom. Wprowadziliśmy dwa pakiety projakościowe (naukowy i dydaktyczny), ponadto ostatnie regulacje płac (mimo, że niewystarczające) były przydzielone nie procentowo, ale kwotowo, co potwierdza zauważenie potrzeb najmniej zarabiających. Zdaję sobie sprawę z trwających od lat niedostatków w tym obszarze, ale również odpowiedzialność i pragmatyzm muszą mieć tu zastosowanie. Dodatkowo jesteśmy zobligowani regulacjami formalnymi do 10-cio procentowej redukcji kosztochłonności energetycznej Uczelni. Biorąc pod uwagę specyfikę prowadzonej działalności w Politechnice Poznańskiej jest to wyzwanie niemal niewykonalne. Proszę więc Państwa, aby dokonać wszelkich możliwych oszczędności w tym obszarze, w trosce o naszą wspólną, lepszą przyszłość.
Politechnika Poznańska jest uczelnią techniczną o wiodącej pozycji międzynarodowej, tworzącą istotne rozwiązania kluczowych problemów współczesnego świata, poprzez wysoką jakość kształcenia oraz najwyższy poziom prac naukowych i badawczo-rozwojowych. Jesteśmy liderem Uniwersytetu Europejskiego EUNICE, zrzeszając dzisiaj aż 10 Uczelni. To olbrzymi potencjał ludzki tworzący ponad 150-tysięczną społeczność. Projekt ten daje studentom i pracownikom liczne możliwości realizacji wielu pasji.
Jednym z haseł towarzyszącym rozwojowi Politechniki Poznańskiej jest „Jedność celów – różnorodność możliwości”.
Dzisiaj zostało uruchomione postępowanie przetargowe na niemal zero energetyczny budynek administracji centralnej tzw. nowy rektorat. To bardzo ważna inwestycja. Nie możemy się zatrzymywać w naszych działaniach, jeżeli odpowiedzialnie myślimy o przyszłości. Czeka nas dalsza modernizacja energetyczna, którą realizujemy obecnie głównie przez zastosowanie technologii fotowoltaicznych na domach studenckich PP. Dodatkowo wdrażamy ważny projekt PV o mocy 1 MW na Kampusie Kąkolewo. Projektujemy także farmę o znacząco większym potencjale – 8 MW, z założeniem jej pełnej realizacji w najbliższych latach. Wynajmujemy obiekty spoza Kampusu Warta, celem redukcji zbędnych kosztów, związanych z ich bieżącym utrzymaniem. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w te projekty i wyzwania.
Patrząc z odrobiną optymizmu w przyszłość cieszę się z rozwoju Kampusu Kąkolewo, w ramach którego prowadzimy liczne projekty B+R współfinansowane przez Urząd Marszałkowski, ale także realizowane przy pomocy środków własnych Uczelni (pozyskane obligacje etc.).
Dziękuję tym, którzy wsparli Politechnikę Poznańską w tych działaniach.
Ważny z punktu widzenia rozwoju Uczelni jest zakup terenu w sąsiedztwie lotniska Ligowiec, dokonany z olbrzymią bonifikatą. Dziękuję w tym miejscu przedstawicielom władzy rządowej i samorządowej, którzy widzą
w naszej Uczelni miejsce godne inwestowania.
Ważnym projektem prorozwojowym naszego regionu jest „Czas zawodowców bis”, który w marcu 2023 roku obchodził już szczęśliwie swoje 10-lecie. Oczywiście mimo licznych wyzwań, nie pozostaje nam obojętna ciągła modernizacja Kampusu Warta serca naszej Uczelni.
Szanowni Państwo, Uczelnia to przede wszystkim ludzie. To każda osoba budująca lepszą jakość Politechniki. Dziękuję Państwu za codzienny trud i wyrozumiałość. Proszę o solidarność, głównie międzyludzką, nie dajmy się dzielić bo „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”, ale nie tylko…
Politechnika Poznańska to uczelnia zrównoważonego rozwoju, uczelnia przyszłości.
Szanowni Państwo,
życzę, aby te Święta były okazją do spotkań z najbliższymi, do odpoczynku od codziennych zmagań. Aby były też czasem refleksji, a wraz z ich nastaniem niech odejdą w daleką przeszłość wojna oraz inne troski.
Dbajcie proszę o siebie i Waszych Bliskich.
Pięknych duchowo i słonecznych Świąt Wielkiej Nocy!
Rektor Politechniki Poznańskiej
prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski