W dniach 13-14 kwietnia 2023 r. odbyła się XI edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Poznańskie Forum Logistyczne”, organizowanej przez Koło Naukowe ’’Logistyka”, działające na Wydziale Inżynierii Zarządzania przy Politechnice Poznańskiej. Głównym celem wydarzenia było wyłonienie zwycięzców w konkursie na najlepszy referat w tematyce: „Co przyniesie jutro? O współczesnych wyzwaniach i przyszłych rozwiązaniach w logistyce”, a także poszerzenie wiedzy uczestników z zakresu logistyki i transportu oraz integracja środowisk akademickich i biznesowych.
W konferencji brało udział około 100 uczestników z 13 różnych uczelni wyższych z całej Polski. Na wydarzenie zaproszeni zostali również przedstawiciele firm, a także władze i pracownicy Politechniki Poznańskiej.
Wydarzenie odbywało się 13 kwietnia w godzinach 9:00-15:00 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Konferencja została otwarta przez prorektor ds. studenckich i kształcenia, dr hab. inż. Agnieszkę Misztal, prof. PP. Następnie w imieniu Wydziału Inżynierii Zarządzania gości przywitał prodziekan ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem biznesowym, dr hab. inż. Marcin Butlewski.
Po oficjalnym rozpoczęciu rozpoczęły się prezentacje 8 zgłoszonych referatów. W konkursie brali udział:
- Klaudia Grzybek, Martyna Neumann – Koło Naukowe loGIStic - Uniwersytet Morski w Gdyni
„Kierunki rozwoju transportu kolejowego w Polsce - badanie poziomu dostosowania do pasażerów”,
- Martyna Maćkowiak - Studenckie Koło Doskonalenia Procesów - Politechnika Poznańska
„Znajomość koncepcji przemysłu 4.0 wśród przyszłych inżynierów”,
- Bartłomiej Haniebnik – KNT TRANSIT - Politechnika Krakowska
„Zrównoważony rozwój a sprawiedliwość społeczna: wyzwanie i możliwości w kontekście realizacji celów SDG”,
- Weronika Marchewka, Radosław Mazurek - Koło Naukowe Systemów Wbudowanych - Politechnika Poznańska
„Zastosowanie chatbotów w realizacji procesów logistycznych”,
- Julia Kisiel, Ewa Pasiut - Koło Naukowe loGIStic - Uniwersytet Morski w Gdyni
„Wpływ kongestii w europejskich portach morskich na zaburzenia łańcuchów dostaw – studium przypadku na podstawie portu w Hamburgu”,
- Marek Walczyński, Wiktoria Kanciak - Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Discussio - Politechnika Poznańska
„Koncepcja zrównoważonego modelu logistyki zwrotnej produktów dla branży e-commerce”,
- Yevhen Mykhno, Zofia Papierowska - KNTiL TRANSLOG - Uniwersytet Morski w Gdyni
„Nowoczesne trendy technologiczne w logistyce na wybranych przykładach”,
- Joanna Cierzniewska, Emilia Pinna - Studenckie Koło Doskonalenia Procesów - Politechnika Poznańska
„Zachowania konsumenckie w obliczu pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie”.
Pomiędzy prezentacjami miały miejsce prelekcje przygotowane przez partnerów finansowych i merytorycznych, tj.: Pepco, HKK Group i Imperial Tobacco. Przedstawiciele firm pokrótce zaznajomili uczestników konferencji z historią oraz ofertą ich przedsiębiorstw, a także opisali dalsze plany rozwojowe oraz wyzwania, z jakimi przychodzi im się mierzyć w codziennej pracy.
W trakcie konkursu uczestnicy oceniali byli przez Jury w składzie:
- dr inż. Roman Domański,
- dr inż. Piotr Lubiński – opiekun Koła Naukowego Logistyka,
- Justyna Stróżyk – przedstawicielka firmy Rohlig Suus zajmująca stanowisko Regionalnego Kierownika Sprzedaży
- Marta Broda – przewodnicząca Koła Naukowego Logistyka.
Wyniki konkursu były następujące:
1. MIEJSCE - Julia Kisiel, Ewa Pasiut - Koło Naukowe loGIStic - Uniwersytet Morski w Gdyni. Z referatem pt.: „Wpływ kongestii w europejskich portach morskich na zaburzenia łańcuchów dostaw – studium przypadku na podstawie portu w Hamburgu”.
2. MIEJSCE - Weronika Marchewka, Radosław Mazurek - Koło Naukowe Systemów Wbudowanych - Politechnika Poznańska. Z referatem pt.: „Zastosowanie chatbotów w realizacji procesów logistycznych”.
3. MIEJSCE - Yevhen Mykhno, Zofia Papierowska - KNTiL TRANSLOG - Uniwersytet Morski w Gdyni. Z referatem pt.: „Nowoczesne trendy technologiczne w logistyce na wybranych przykładach”.
Na koniec pierwszego dnia wydarzenia odbył się konkurs sprawdzający wiedzę uczestników z zakresu logistyki oraz tematyki przedstawianej przez poszczególnych autorów referatów. Zwycięzcą konkursu była osoba, która najszybciej zdobyła największą liczbę punktów. Gratulujemy wygranej!
Drugiego dnia konferencji uczestnicy wzięli udział w warsztatach połączonych z wycieczkami zorganizowanymi przez Koło Naukowe Logistyka. Każdy miał do wyboru jeden z trzech następujących wyjazdów:
- do firmy Rohlig Suus, w której miała miejsce m.in. Prelekcja Transportu FTL. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztacie na podstawie case study klienta działającego w oparciu o VMI, a także skorzystać z wycieczki po magazynie logistyki i terminala cross-dock. Poszerzyli swoją wiedzę w tematyce wykorzystania elementów łańcucha dostaw do optymalizacji procesów produkcyjnych.
- do Elektrociepłowni Karolin, która zaopatruje miasto Poznań i okoliczne miejscowości zarówno w energię elektryczną, jak i cieplną. Uczestnicy mieli okazję poznać cały proces związany z produkcją energii od strony logistycznej - od dostarczenia węgla i biomasy poprzez ich składowanie, transport, spalanie, wytwarzanie energii oraz dostarczenie jej do odbiorców. Poruszone zostały także zagadnienia związane z bezpieczeństwem i budowaniem odporności przedsiębiorstwa na zdarzenia niepożądane. Wycieczka mogła się odbyć dzięki Panu mgr inż. Marcinowi Berlikowi z Instytutu Bezpieczeństwa i Jakości Politechniki Poznańskiej.
- do Terminalu Intermodalnego Franowo, który przystosowany jest do obsługi ładunków kontenerowych przewożonych transportem kombinowanym. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zachodzącymi w tym miejscu procesami logistycznymi oraz z ewentualnymi zagrożeniami i niebezpieczeństwami w pracy na terminalu.
Wszystkim uczestnikom konferencji dziękujemy za przybycie i uczestnictwo w zorganizowanym przez nas wydarzeniu. Zwycięzcom konkursu gratulujemy wygranej! Zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnej konferencji, która odbędzie się już za rok! Do zobaczenia!
Galeria PFL do zobaczenia TUTAJ.