Zdjęcia do artykułu
Zdjęcie
Dzień Szkła na PP - podsumowanie wydarzenia

Podczas całodniowego wydarzenia, zorganizowanego 13 grudnia 2023r. przez Wydział Inżynierii Zarządzania razem z BA Glass Poland, czołowym producentem szkła w Europie, można było zapoznać się ze skomplikowanym procesem produkcyjnym, warunkami utrzymania ruchu w zakładzie. Tematyka ta szczególnie interesowała studentów kierunków związanych z zarządzaniem oraz z inżynierią bezpieczeństwa.

Wydział Inżynierii Zarządzania kładzie duży nacisk na współpracę z biznesem, a spotkania organizowane na Politechnice Poznańskiej pozwalają naszym studentom poznać to co jest aktualnie ważne dla poszczególnych dziedzin gospodarki, ale także skorzystać z praktyk i staży – podkreśla Dziekan WIZ, dr hab. Hanna Włodarkiewicz-Klimek, prof. PP.

Na uczestników czekały ciekawe warsztaty oraz możliwość wzięcia udziału w pierwszym etapie konkursu, którego główną nagrodą jest dwumiesięczny staż w zakładzie produkcyjnym BA Glass w Portugalii. 

To była okazja, by zgłębić tajniki sztuki pracy ze szkłem oraz poznać innowacyjne technologie utrzymania ruchu – mówi dr inż. Marek Goliński, inicjator wydarzenia. 

Ciekawym elementem pokazów była możliwość obserwowania całego cyklu produkcyjnego za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy spotkania zakładając okulary VR wcielali się w rolę pracownika obsługującego park maszynowy. Można było również uczestniczyć w warsztacie dotyczącym projektowania oraz w warsztacie związanym z pomiarami jakościowymi opakowań szklanych.

Warto pamiętać, że szklane opakowania są w pełni odnawialne i nadają się do recyklingu bez utraty jakości. Dzięki temu przyczyniają się do redukcji odpadów i ochrony środowiska. Nie bez znaczenie jest także bezpieczeństwo żywności pod kątem nieprzepuszczalności np. słoików dla substancji chemicznych oraz zapachów. Wielofunkcyjność i wszechstronność wykorzystania szkła wpływa na prestiż tego typu opakowań, a ze względu na masowość wykorzystania pozwala obniżyć koszty produkcji.

Prelegenci wydarzenia podjęli także tematy związane z kontrolą jakości wyrobów szklanych, warunków technicznych ich projektowania, a także możliwości produkcyjnych w Polsce i Europie. 

Współpraca z Wydziałem Inżynierii Zarządzania ma dla nas duże znaczenie w wielu aspektach pozyskiwania pracowników, zarówno tych zajmujących się samym procesem produkcji, ale też bezpieczeństwem, które szczególnie ważne jest w hucie, czy podczas dystrybucji produktów szklanych. Takie spotkania to także dobra okazja do wymiany doświadczeń z naukowcami i ambitnymi studentami – podkreśla Ewa Tonder z BA Glass.

PL