#PPwmediach
#KampusKąkolewo
#CzystaPolska
Ekologiczne roboty podbijają kosmos…
W rozmowie z Reporterką Polsat News dr inż. Krzysztof Walas powiedział, że to wszystko, co rozwijamy w kosmosie musi być bardzo wydajne energetycznie. Na księżyc trudno nam będzie wysłać dodatkową baterię lub ładowarkę (…) moglibyśmy zasymulować próbę jak wyglądałoby ładowanie panelami słonecznymi (…) w kosmosie mamy dużo światła słonecznego.
Przygotowujemy eksperyment, który w najbliższym czasie ma polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną – chcemy wysłać robota na księżyc, aby mógł przeprowadzić badania geologiczne, które pozwolą nam stwierdzić, czy jest to miejsce do którego może przylecieć człowiek.
Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych to hala testowa o powierzchni ogółem około 700m2 będąca poligonem doświadczalnym testowania robotów mobilnych do zastosowań eksploracji kosmosu. Kopuła poligonu posiada specjalistyczną instalację projekcji 360° horyzontu planetarnego i sfery niebieskiej. Poligon wyposażony jest w dwa roboty mobilne oraz dwa bezzałogowe wielowirnikowe pojazdy latające. W ramach projektu wybudowano również:
- laboratorium klimatyczne wyposażone w komorę termiczną niskich temperatur do badań w warunkach temperatur kriogenicznych, komorę ciśnień do badań w warunkach nadciśnień i wysokiej próżni i komorę klimatyczną badań w symulowanych warunkach zmiennych temperatur i wilgotności,
- laboratorium mikrograwitacji wyposażone w platformę beztarciowej symulacji mikrograwitacji z 12 kamerowym systemem optycznego śledzenia obiektów na powierzchni beztarciowej,
- Centrum Kontroli Misji dla zarządzania poligonem i kontroli wykonywanych symulacji misji kosmicznych.
Kliknij w zdjęcie i przewiń do 23 minuty