Zdjęcia do artykułu
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
grafika
grafika
Gala Sportu Akademickiego w Warszawie

Medaliści igrzysk olimpijskich w Paryżu, medaliści tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata i przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski wzięli udział w Gali Sportu Akademickiego, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Warszawie. Gala zwieńczyła dwudniowy Kongres Sportu Akademickiego, poświęcony omówieniu obecnej sytuacji w sporcie akademickim i sposobach na jego rozwój.

Uczestnikami kongresu byli m. in. Minister Nauki Dariusz Wieczorek oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marek Gzik.

Politechnikę Poznańską reprezentował JMR – prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski oraz dyrektor Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej – Robert Rejewski.

W klasyfikacji generalnej Politechnika Poznańska zajęła wysokie 10 miejsce, a w klasyfikacji medalowej, najwyższe w historii miejsce 9!

W tym roku w Akademickich Mistrzostwach Polski brali udział studenci reprezentujący 128 polskich uczelni.

Nagrodą indywidualną im. Eugeniusza Pietrasika za działalność na rzecz sportu akademickiego wyróżniona została Oliwia Kacprzak (WiZ).

Wyróżnienie za zdobycie srebrnego medalu Akademickich Mistrzostw Świata w piłce ręcznej plażowej (zawody odbyły się we wrześniu w Rio de Janeiro) otrzymały: Marta Celka (WiZ) i Natalia Rogalska (WTCH).

 

W trakcie gali uhonorowano m.in. medalistów olimpijskich z Paryża, którzy na co dzień reprezentują kluby AZS – wioślarzy Dominika Czaję (AZS AWF Warszawa) i Mirosława Ziętarskiego (AZS UMK Toruń) oraz szpadzistki Martynę Swatowską-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice), Aleksandrę Jarecką i Renatę Knapik-Miazgę (obie AZS AWF Kraków) i Aleksandrę Kałucką (AZS ANS Tarnów), uprawiającą wspinaczkę sportową. Wyróżnienie odebrała także multimedalistka igrzysk paralimpijskich w Paryżu Karolina Pęk (AZS UMCS Lublin).

Specjalne wyróżnienia odebrało liczne grono medalistów tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata. Biało-czerwoni zdobywali w 2024 roku medale w łyżwiarstwie szybkim, brydżu sportowym, szachach, pięcioboju nowoczesnym, trójboju siłowym, kajakarstwie, kolarstwie, wioślarstwie, piłce ręcznej, piłce ręcznej plażowej i triathlonie. Nagrody odebrali także studenci, którzy sięgnęli po medale Akademickich Mistrzostw Europy. W sumie w tegorocznych AMŚ i AME akademiccy sportowcy sięgnęli po 99 medali!

Tradycyjnie uhonorowane zostały uczelnie, które zajęły czołowe miejsca w klasyfikacjach generalnej i medalowej cyklu Akademickich Mistrzostw Polski. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, natomiast w klasyfikacji generalnej, po raz piąty z rzędu, nie było mocnych na studentów Politechniki Gdańskiej.

Świętowały także uczelnie, które w klasyfikacji generalnej uplasowały się niżej, ale zwyciężyły w klasyfikacji typów uczelni. 

Wydarzeniem 2024 roku uznano Akademickie Mistrzostwa Świata w triathlonie w Gdańsku, tytuł drużyny roku otrzymali piłkarze wodni Nekera AZS Uniwersytetu Warszawskiego, nagrodę im. Eugeniusza Piaseckiego Maciej Deręgowski, legendarny trener AZS UMK Toruń, nagrody im. Eugeniusza Pietrasika odebrały Oliwia Kacprzak i Olga Bociankiewicz, nagrodę Fair Play AZS Magdalena Mroszek, a specjalne wyróżnienie Iwona Pałasz.

Akademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce działające nieprzerwanie od blisko stu dwudziestu lat. Dzięki swojej bogatej historii stał się najbardziej liczną organizacją studencką działającą na polskich uczelniach. Obecnie zrzesza około 40 tysięcy członków.


Źródło/zdjęcia: Akademicki Związek Sportowy

PL