Firma Siemens Mobility podpisała umowę partnerską z Politechniką Poznańską. Porozumienie dotyczy współpracy w obszarze naukowym i dydaktycznym. Firma będzie wspierać rozwój specjalności pojazdy szynowe na drugim stopniu kierunku mechanika i budowa pojazdów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu.
Współpraca dydaktyczna obejmie bardzo szeroki obszar działalności firmy, a zwłaszcza problematyki istotnej dla kierunku: przemysłu kolejowego w zakresie innowacyjnych technologii wytwarzania i eksploatacji środków transportu, bezpieczeństwa w transporcie szynowym, czy monitorowania stanu technicznego taboru.
W ramach umowy partnerskiej spółka będzie odpowiedzialna m.in. za organizację i przeprowadzanie praktyk zawodowych dla studentów i absolwentów uczelni, wykładów tematycznych ekspertów Siemensa na Wydziale, wizyt referencyjnych w zakładach firmy oraz współpracę w zakresie przygotowania prac dyplomowych i realizację projektów specjalnych.
- Od wielu lat jesteśmy aktywni i rozwijamy obecność Siemens Mobility w Wielkopolsce.
Na poznańskim Franowie m.in. utrzymujemy i przekazujemy do eksploatacji wielosystemowe lokomotywy Vectron, a w zakładzie w Kostrzynie Wielkopolskim serwisujemy nasze napędy zwrotnicowe i inne komponenty dla klientów z Polski. Współpraca to także dzielenie się wiedzą i prowadzenie działalności dydaktycznej dla przyszłych pokoleń inżynierów i specjalistów kolejowych z regionu. Tym bardziej cieszymy się, że będziemy mogli to robić wspólnie z Politechniką Poznańską. Wielu absolwentów tej uczelni na co dzień pracuje w Siemens Mobility. Cieszymy się na rozwój i wsparcie kształcenia poznańskiej uczelni oraz zaprezentowanie studentom i absolwentom naszych zaawansowanych technologii i rozwiązań dla kolei – powiedział Piotr Haremza, dyrektor pionu Customer Services w Siemens Mobility Sp. z o.o.
- Cieszymy się, że możemy nawiązać współpracę z firmą o tak dużych tradycjach na rynku pojazdów szynowych. Doświadczenie Siemens Mobility w projektowaniu i produkcji nowoczesnych pojazdów będzie ogromnym wsparciem w kształceniu przyszłych konstruktorów. Dzięki nawiązanej współpracy nasi studenci będą mieli unikalną możliwość pozyskania praktycznej wiedzy o zaawansowanych technologiach, a także zdobycie praktycznego doświadczenia, które będą kluczowe na rynku pracy. Wspólne projekty, praktyki zawodowe oraz wykłady ekspertów z Siemens Mobility pozwolą na jeszcze lepsze przygotowanie naszych absolwentów do wyzwań, przed którymi stoi w Polsce branża pojazdów szynowych. To również szansa na rozwój kadry naszej uczelni i wzmocnienie jej pozycji w kraju i za granicą - JMR Politechniki Poznańskiej – prof. Teofil Jesionowski.
Politechnika Poznańska to jedna z czołowych uczelni technicznych w Polsce, oferująca przyszłym studentom ponad 4000 miejsc na 38 kierunkach studiów, w tym 8 prowadzonych w języku angielskim. Bogata oferta edukacyjna pozwala zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii i innowacji, otwierając drzwi do kariery w dynamicznie zmieniającym się świecie. Politechnika Poznańska to uczelnia ze stuletnią tradycją, kształcącą przyszłych inżynierów na najwyższym poziomie. O wykształcenie studentów dba ponad 1300 nauczycieli akademickich, zdobywających krajowe i międzynarodowe nagrody naukowe. Jako lider europejskiego konsorcjum EUNICE Politechnika Poznańska umożliwia studentom dostęp do międzynarodowych projektów badawczych oraz programów wymiany, które poszerzają ich perspektywy zawodowe. Politechnika Poznańska jest także wyróżniona przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), otrzymując prestiżowy status ESA Spaceship Poland. Więcej informacji na https://put.poznan.pl
Siemens Mobility jest oddzielnie zarządzaną spółką Siemens AG. Jako lider w dziedzinie inteligentnych rozwiązań transportowych od ponad 175 lat, Siemens Mobility stale wprowadza innowacje do swojego portfolio. Jego główne obszary obejmują tabor kolejowy, automatyzację i elektryfikację kolei, kompleksowe portfolio oprogramowania, systemy "pod klucz", a także powiązane usługi. Dzięki cyfrowym produktom i rozwiązaniom Siemens Mobility umożliwia operatorom mobilności na całym świecie tworzenie inteligentnej infrastruktury, zwiększanie wartości w sposób zrównoważony przez cały cykl życia, zwiększanie komfortu pasażerów i gwarantowanie dostępności. W roku obrotowym 2024, który zakończył się 30 września 2024 r., Siemens Mobility odnotował przychody w wysokości 11,4 mld euro i zatrudniał około 41 900 osób na całym świecie. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.siemens.com/mobility.