Po zakończonym procesie rejestracji kandydatów obserwujemy rekordowe zainteresowanie nowymi kierunkami na Politechnice Poznańskiej.
W rekrutacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia na rok akademicki 2025/2026 Politechnika Poznańska udostępniła 4275 miejsc na 41 kierunkach studiów, w tym na 8 prowadzonych w języku angielskim. Do swojej oferty Uczelnia wprowadziła pięć nowych kierunków, które odpowiadają na aktualne wyzwania i potrzeby w wielu branżach:
• Architektura wnętrz (profil ogólnoakademicki),
• Cyberbezpieczeństwo,
• Data Science w biznesie,
• Materiały i technologie dla przemysłu motoryzacyjnego,
• Mikroelektronika i komunikacja cyfrowa.
Kandydaci potwierdzili podobne do zeszłorocznego wysokie zainteresowanie studiami w naszej Uczelni. Średnio ponad 6 kandydatów konkurowało o jedno miejsce na studiach w Politechnice Poznańskiej.
Najchętniej wybieranym kierunkiem okazał się nowy kierunek Data Science w biznesie, na który ubiegało się 15,62 kandydata na jedno miejsce. Tuż za nim uplasowała się kolejna nowość w naszej ofercie – Cyberbezpieczeństwo, które również zdobyło bardzo wysoką średnią – 15,1 kandydata na miejsce. Tak wysokie zainteresowanie świadczy o rosnącej popularności kierunków związanych z analizą danych i ochroną informacji, które odpowiadają na potrzeby nowoczesnego rynku pracy.
W ścisłej czołówce, podobnie jak w poprzednich latach, znalazły się także kierunki prowadzone w języku angielskim. Architektura/Architecture przyciągnęła 13,07 kandydata na miejsce, a Inżynieria biomedyczna/Biomedical Engineering oraz Sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence osiągnęły kolejno wynik 11,8 oraz 11,56 kandydatów na jedno miejsce.
Warto również podkreślić, że najwięcej zgłoszeń odnotowaliśmy dla kierunku Automatyka i robotyka – 1399 zarejestrowanych kandydatów oraz Cyberbezpieczeństwo 1359. Chętnie wybierana była także Informatyka (1214 kandydatów), Budownictwo (1189 kandydatów) oraz Lotnictwo (1039 kandydatów).
Wyniki tegorocznej rekrutacji pokazują nie tylko rosnące zainteresowanie nowoczesnymi i interdyscyplinarnymi kierunkami, ale także sukces Politechniki Poznańskiej w dostosowywaniu oferty edukacyjnej do realnych potrzeb gospodarki i aspiracji młodych ludzi.