POLITECHNIKA POZNAŃSKA JEDNĄ Z NAJCHĘTNIEJ WYBIERANYCH UCZELNI
Na studia stacjonarne pierwszego stopnia w roku akademickim 2021/22 na jedno miejsce aplikowało do nas ponad 6 osób (6.2). Taki wynik ulokował PP jako trzecią (po PW i PG) najchętniej wybieraną uczelnię spośród wszystkich działających w Polsce.
Największą popularnością wśród kandydatów na Politechnice Poznańskiej cieszyły się kierunki: Sztuczna inteligencja (prowadzona w języku angielskim), Architektura wnętrz i Inżyniera zarządzania.
POLITECHNIKA POZNAŃSKA SIÓDMA WŚRÓD POLSKICH UCZELNI W RANKINGU EECA
Uwzględniono w nim 450 najlepszych uczelni wyższych z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej, w tym 27 uczelni z Polski. Ranking tworzony przez firmę Quacquarelli Symonds (QS) został przygotowany w oparciu o 10 wskaźników.
W sumarycznym zestawieniu Politechnika Poznańska znalazła się na 85 miejscu, uzyskując najwyższą ocenę dla wskaźnika „Web Impact” – 25 miejsce w całościowym zestawieniu i 7 miejsce wśród polskich uczelni.
NASI NAJLEPSI INFORMATYCY!
Profesorowie Roman Słowiński (1), Jacek Błażewicz (5) oraz Jerzy Stefanowski (6) - znaleźli się w szóstce czołowych informatyków w Polsce! Najnowszy Ranking for Computer Science in Poland 2021 brał pod uwagę czołowych badaczy z indeksem Hirscha przekraczającym lub równym 40, liczbą cytowań oraz publikacji w bazie DBLP Computer Science Bibliography (Digital Bibliography & Library Project).
PP WYSOKO W RANKINGU DYSCYPLIN
Politechnika Poznańska znalazła się wśród 17 polskich uczelni akademickich w corocznym rankingu dyscyplin („by subject”) opublikowanym 4. marca przez brytyjską agencję - Quacquarelli Symonds (QS). Nasza Uczelnia pojawiła się w 4 dyscyplinach, a najlepsze lokaty (351-400) zajęła w zakresie Engineering-Mechanical oraz Materials Sciences. W przedziale 451-500 znalazła się dyscyplina Engineering-Electrical and Electronic, natomiast w 551-600 pojawiła się dyscyplina Chemistry. Autorzy rankingu przeanalizowali ponad 14 tys. programów studiów realizowanych na 1452 uczelniach.
NAUKOWCY Z POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ W GRONIE NAJCZĘŚCIEJ CYTOWANYCH NA ŚWIECIE
32 badaczy z Politechniki Poznańskiej znalazło się na liście najbardziej wpływowych naukowców świata. Zestawienie, przygotowane przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies, publikowane jest na łamach magazynu „PLOS Biology”.
Wykaz za rok 2020 obejmował ponad 100 tys. naukowców, którzy oceniani byli m.in. w takich kryteriach jak indeks Hirscha, liczba cytowań niezależnych , miejsce i rola autora wśród współautorów.
Liczba naukowców Politechniki Poznańskiej na liście najbardziej wpływowych badaczy zwiększa się rok do roku. Za rok 2018 były to 23 osoby, w roku 2019 - aż 27.
W tegorocznym zestawieniu wyróżnieni zostali następujący badacze Politechniki Poznańskiej:
Wydział Technologii Chemicznej
prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak
prof. François Béguin
prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski
prof. dr hab. inż. Juliusz Pernak
prof. dr hab. Henryk Matusiewicz
prof. dr hab. Andrzej Lewandowski
dr hab. inż. Grzegorz Milczarek, prof. PP
prof. dr hab. inż. Ewa Andrzejewska
prof. dr hab. inż. Jan Szymanowski
prof. dr hab. inż. Stefan Jan Kowalski
prof. dr hab. inż. Adam Voelkel
prof. dr hab. inż. Aleksander Ciszewski
dr hab. inż. Krzysztof Jurewicz
dr hab. inż. Magdalena Regel-Rosocka, prof. PP
dr hab. inż. Agnieszka Zgoła-Grześkowiak, prof. PP
prof. dr hab. inż. Grzegorz Lota
dr hab. inż. Izabela Stępniak
prof. dr hab. Jan M. Skowroński
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
prof. dr hab. inż. Roman Słowiński
prof. dr hab. inż. Jerzy Stefanowski
prof. dr hab. inż. Jacek Błażewicz
prof. dr hab. inż. Andrzej Jaszkiewicz
prof. dr hab. inż. Krzysztof Krawiec
prof. dr hab. inż. Maciej Stasiak
prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski
Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej
prof. dr hab. Mieczysław Jurczyk
prof. dr hab. inż. Jarosław Jakubowicz
prof. dr hab. Danuta Bauman
Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki
prof. dr hab. inż. Ewa Magnucka-Blandzi
Wydział Inżynierii Mechanicznej
dr hab. inż. Szymon Wojciechowski, prof. PP
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
prof. dr hab. inż. Czesław Oleśkowicz-Popiel
Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu
prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka
POLITECHNIKA POZNAŃSKA W GRONIE 15% NAJLEPSZYCH POLSKICH UCZELNI W RANKINGU BGU
Nasza uczelnia oceniana była w czterech kategoriach: #chemistry, #computer science, #engineering, #materials science. Ranking Best Global Universities jest publikowany od 2014 roku przez amerykański magazyn informacyjny U.S. News & World Report.
W tegorocznej edycji ocenianych było 1700 uczelni z całego świata. Uczelnie ewaluowane były w oparciu o wyniki badań i ocenę członków społeczności akademickiej. W ramach rywalizacji krajowej Politechnika Poznańska znalazła się na 20 miejscu, zatem należy do 15% najlepszych polskich uczelni publicznych, których jest łączenie 131.