Centrum Własności Intelektualnej
CWI - AKTUALNOŚCI

Dołącz do Nas!

Centrum Własności Intelektualnej Politechniki Poznańskiej i Centrum Inkubacji Transferu Technologii Politechniki Śląskiej zaprasza na spotkania dotyczące własności intelektualnej!

  • Chcesz chronić swoje pomysły?
  • Znasz swoje prawa jako twórca?
  • Wiesz jak unikać potencjalnych zagrożeń prawnych?
  • Dowiedz się jak wykorzystywać własność intelektualną do rozwoju swojej kariery!

 

Na spotkaniach będziesz mógł posłuchać prelekcji prowadzonych przez doświadczonych specjalistów – ekspertów Urzędu Patentowego RP, rzeczników patentowych, dyrektorów Centrum Transferu Technologii, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. 
 

Będzie to również doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości. 
Wspólne dyskusje mogą zaowocować inspirującymi współpracami i nowymi projektami!

TERMIN I MIEJSCE:

17-18 czerwca 2024
Godz. 9:30- 15:00
Budynek WAWIZ, sala 001, poziom 0
Dokładny plan spotkania załączony poniżej.
 

 


Platforma Przemysłu Przyszłości objęła patronatem

17. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® 2024

i zaprasza do udziału w wydarzeniach:

Targi INTARG® EKO – zielone technologie, wyroby i usługi 
dla energetyki, przemysłu, transportu, życia codziennego

Międzynarodowe Targi Ekologii i Ochrony Środowiska INTARG® EKO odbędą się w dniach 21- 23 maja br.

w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, równolegle z 17. Międzynarodowymi Targami Wynalazków i Innowacji INTARG®2024.

Targi INTARG® EKO są odpowiedzią na potrzeby transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej i przyjaznych warunków życia, 
poprzez zapobieganie globalnemu ociepleniu, zmianom klimatycznym na Ziemi, pogarszaniu się jakości życia i chorobom cywilizacyjnym oraz degradacji naszej planety.

Wystawcy INTARG® EKO to firmy oferujące produkty, technologie i usługi w zakresie m.in.: energii z odnawialnych

źródeł; technologii redukcji emisji CO2; poprawy efektywności energetycznej oraz jakości wody;

recyklingu i przetwarzania odpadów; ekologicznych wyrobów spożywczych, tekstylnych i innych;

transportu i zrównoważonej mobilności; proekologicznych rozwiązań dla budownictwa; ekoturystyki.

INTARG® EKO to jedyne kompleksowe międzynarodowe targi dla profesjonalistów z branży ochrony środowiska i ekologii organizowane w Polsce południowej.

Ulotka: LINK

Strona internetowa Targów: LINK

 

KONTAKT W SPRAWIE UDZIAŁU W TARGACH:
Patrycja Cecot

Tel. kom.: +48 690 096 224; tel.: 32/355 38 00 do 03 
e-mail: p.cecot@haller.pl


 

Platforma Przemysłu Przyszłości objęła patronatem

17. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® 2024

i zaprasza do udziału w wydarzeniach:

 

Nauka, innowacje, nowe technologie i usługi motorem rozwoju gospodarczego, podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstw oraz poprawy warunków i jakości życia.

 

W dniach 21-23 maja br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędą się

17. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®2024.

Wydarzenie poświęcone jest prorynkowej i prowdrożeniowej promocji i komercjalizacji wynalazków i innowacji z różnych branż i dziedzin, jako oferta dla przemysłu i gospodarki.

INTARG® to wydarzenie o szerokim – interdyscyplinarnym i międzynarodowym – zakresie oddziaływania.

 Wystawcy: jednostki sfery nauki, instytucje i organizacje, MŚP oraz duże przedsiębiorstwa, wystawcy indywidualni, delegacje zagraniczne.

W programie: międzynarodowy konkurs INTARG® z prestiżowymi nagrodami, panele dyskusyjne, rozmowy B2B, pokazy,

gala finałowa ogłoszenia wyników konkursów INTARG® i LIDER INNOWACJI®, z wręczeniem prestiżowych wyróżnień, udziałem gości VIP i atrakcyjną oprawą artystyczną.

Targi wspierają najwyższej rangi instytucje krajowe i międzynarodowe. Zachęcamy do udziału.

Ulotka: LINK

Strona internetowa Targów: LINK


KONTAKT W SPRAWIE UDZIAŁU W TARGACH:
Agnieszka Passia

Tel. kom.: +48 690 096 223; tel.: 32/355 38 00 do 03 
e-mail: a.passia@haller.pl

 


Dowiedz się jak zabezpieczyć własność intelektualną w pracy i projekcie

Centrum Własności Intelektualnej w środę 31 stycznia 2024 roku, o godzinie 11:30 zaprasza na spotkanie pt.:"Dowiedz się jak zabezpieczyć własność intelektualną w pracy i projekcie".

Spotkanie odbędzie się w Centrum Wykładowym ul. Piotrowo 2, sala 123; godzina 11:30.

Plakat 


"Dziennik Gazeta Prawna" rozpoczyna XI edycję konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.

O konkursie

Do udziału w konkursie zapraszane są polskie uczelnie publiczne i niepubliczne, instytuty badawcze, jednostki naukowe PAN oraz sieci badawcze funkcjonujące na podstawie ustawy (z dnia 21 lutego 2019 r.) o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Cykl redakcyjny rozpocznie się pod koniec stycznia 2024 roku i potrwa do końca czerwca. Zostaną w nim przedstawione najciekawsze wynalazki nadesłane na konkurs.

Idea

Ideą cyklu jest przedstawienie na łamach gazety wynalazków, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji. Sprawdzenie zgłoszeń pod względem formalnym i dopuszczenie do konkursu następuje w redakcji „Dziennika Gazety Prawnej”. Przyjęte do konkursu wynalazki poddane zostają merytorycznej ocenie przez komisję weryfikacyjną. W skład komisji wchodzą przedstawiciele patronów merytorycznych cyklu.

Projekty

Projekty z największą liczbą punktów redakcja "DGP" prezentuje na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" w piątkowym magazynowym wydaniu, natomiast metryczki wszystkich wynalazków zostają umieszczone na stronie internetowej konkursu.

Laureaci

Laureatem konkursu zostaje autor/autorzy wynalazku wybranego z grona wynalazków opublikowanych na łamach "DGP" przez kapitułę konkursu złożoną z przedstawicieli redakcji "DGP", przedstawicieli patronów merytorycznych i medialnych oraz przedstawicieli sponsorów.

Nagrodą w konkursie jest 30 tysięcy złotych dla zwycięskiego zespołu wynalazczego oraz kampania reklamowa o wartości 50 tysięcy złotych w mediach INFOR PL SA, wydawcy Dziennika Gazety Prawnej, dla instytucji reprezentowanej przez zespół.

Cykl redakcyjny rozpocznie się pod koniec stycznia 2024 roku i potrwa do czerwca. Zostaną w nim przedstawione najciekawsze wynalazki nadesłane na konkurs.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu 2024 roku.


Szkolenie na temat dokonywania zgłoszeń w SIN

Centrum Własności Intelektualnej zaprasza na szkolenie dotyczące dokonywania zgłoszeń raportów i wyników w systemie SIN w zakresie własności intelektualnej.

Szkolenie odbędzie się w czwartek 29 czerwca 2023 roku w godz. 11.00-11.30 w sali 121 Centrum Wykładowego (ul.Piotrowo 2).

Program szkolenia:

11.00- powitanie uczestników

11.05-11.25 – SIN krok po kroku – jak łatwo i szybko dokonać zgłoszenia.

11.25 – pytania

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu, prosimy o rejestrację poprzez wysłanie maila na adres: ilona.dluga@put.poznan.pl

W razie jakichkolwiek pytań związanych z organizacją szkolenia prosimy o kontakt mailowy na ten sam adres mailowy.


Webinar Centrum Własności Intelektualnej

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego webinaru Centrum Własności Intelektualnej z serii Zona o-PATENT-owana, który odbędzie się 22 czerwca 2023 roku:

g.11:30 - Odkryj i chroń własność intelektualną cz. III - wynalazek a wzór użytkowy. Agnieszka Netter Kierownik Centrum Własności Intelektualnej;

g.12:00 – pytania;

g.12:10 - Krok po kroku - opis wynalazku. Marcin Walkowiak Rzecznik Patentowy;

g.12:45 – pytania.

Spotkanie odbędzie się on-line pod adresem: https://emeeting.put.poznan.pl/eMeeting/agn-fm7-oa2-ode

Podczas comiesięcznych webinarów CWI można pogłębić swoją wiedzę na temat własności intelektualnej i skorzystać z doświadczenia praktyków tego tematu.


Akademia Młodego Wynalazcy

Kilkudziesięciu młodych wynalazczyń i wynalazców, uczennic i uczniów poznańskich i podpoznańskich szkół średnich gościło Centrum Własności Intelektualnej w czerwcu w ramach eventu Akademia Młodego Wynalazcy.

Podczas spotkania z naukowcem PP-wynalazcą mieli okazję zapoznać się z jego osiągnięciami i wynalazkami oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces tworzenia dzieła lub wynalazku – od pomysłu, poprzez proces dokonywania doświadczeń albo testowania swojego pomysłu w różnych warunkach, szukania rozwiązań jeśli testy wychodziły negatywnie, rozmów i dyskusji ze współpracownikami, czytania literatury, aż po moment sukcesu i zgłoszenia wynalazku do Urzędu Patentowego.

Prezentacja na temat własności intelektualnej i jej ochrony pokazała młodzieży i nauczycielom ile w najbliższym, codziennym otoczeniu każdego człowieka znajduje się przedmiotów związanych z własnością intelektualną.  Podczas tego spotkania zaprezentowano również praktyczne aspekty identyfikacji i ochrony rozwiązań poprzez zastosowanie narzędzi, które daje własność intelektualna.

W ramach Akademii Młodego Wynalazcy odbyły się również warsztaty pobudzające kreatywność, podczas których młodzież w mniejszych grupach pracowała metodą Thinking design nad rozwiązaniem konkretnych problemów. Pomysłowość młodych ludzi zaskakiwała swoją nieszablonowością i świeżością. Nie pierwszy raz przekonaliśmy się, że tylko „sky is the limit”…

Akademia Młodego Wynalazcy jest częścią projektu „Wymyśl – ochroń – opatentuj” realizowanego w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

 

WEBINAR CENTRUM WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ 

W środę 31 maja br. zapraszamy na webinar na temat ochrony własności intelektualnej:

  • 11.30 - Odkryj i chroń własność intelektualną – część II - Agnieszka Netter, Kierownik Centrum Własności Intelektualnej Politechniki Poznańskiej 
  • 12.00 - pytania
  • 12.10 – Badania patentowe – STAN TECHNIKI – Magdalena Filipek-Marzec, rzecznik patentowy
  • 12.45 - pytania

Spotkanie odbędzie się on-line na platformie ZOOM pod adresem: https://zoom.us/j/92307583508

Podczas comiesięcznych webinarów CWI można pogłębić swoją wiedzę na temat własności intelektualnej i skorzystać z doświadczenia praktyków tego tematu.
 

pastedGraphic.png

 

KONKURS URZĘDU PATENTOWEGO NA PLAKAT

Ruszyła XXI edycja konkursu Urzędu Patentowego RP na najlepszy plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej!

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół i studentów uczelni artystycznych, studentów wydziałów architektury i sztuk plastycznych, zawodowych artystów plastyków i grafików, a także tych, którzy posiadają zdolności plastyczne, pasjonują się rysunkiem, grafiką lub inną ciekawą techniką plastyczną.

Jak wziąć udział w konkursie?

Wykonaj plakat, pamiętając o tematyce konkursu, która ma być związana z ochroną własności intelektualnej, w szczególności wynalazków, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych.

Zapoznaj się z wymaganiami formalnymi i technicznymi przedstawionymi w regulaminie: tiny.pl/chpfp

Prześlij pracę do 13 października 2023 r. na adres:
Urząd Patentowy RP
al. Niepodległości 188/192
00-950 Warszawa
pokój 123
z dopiskiem „konkurs na plakat”

Więcej informacji o konkursie, regulamin, formularz zgłoszeniowy i oświadczenie znajduje się na stronie internetowej Urzędu Patentowego RP pod tym adresem: tiny.pl/chpfp Kontakt możliwy jest także przez e-mail: konkurs@uprp.gov.pl

Zachęcamy do udziału! Do wygrania atrakcyjne nagrody finansowe!

 

pastedGraphic_1.png

 

FESTIWAL WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ 

W dniach 24-26 kwietnia 2023 r.  odbędzie się Festiwal Własności Intelektualnej na Politechnice Poznańskiej. Uświetni on Światowy Dzień Własności Intelektualnej.

W poniedziałek 24 kwietnia br. o godz. 11.00 zapraszamy do holu Centrum Wykładowego! 
Sprawdź, ile wiesz na temat własności intelektualnej i jej ochrony - znajdź w Centrum Wykładowym ambasadorki własności intelektualnej. Przyjdź na stoisko CWI i weź udział w konkursie. Dla każdego gwarantowane nagrody! 

W środę 26 kwietnia br. zapraszamy na webinar na temat ochrony własności intelektualnej:
11.30 - Potencjał kreatywny własności intelektualnej – kto może zwiększyć zyski dzięki uldze IP BOX? -  Rafał Kufieta, Prawnik, CEO KHG Podatki&Księgowość
12.00 - pytania
12.10 – Odkryj i chroń własność intelektualną – część I podstawy IP - Agnieszka Netter, Kierownik Centrum Własności Intelektualnej Politechniki Poznańskiej
12.45 - pytania
Spotkanie odbędzie się on-line na platformie ZOOM pod adresem: https://zoom.us/j/92307583508

Dzień Własności Intelektualnej to święto ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (organizację wyspecjalizowaną ONZ). Obchodzone jest corocznie 26 kwietnia. Ustanowione zostało w celu uświadamiania społeczeństwom roli jaką odgrywają prawa własności intelektualnej w życiu każdego z nas oraz by pogłębiać wiedzę na ten temat.

Festiwal Własności Intelektualnej odbywa się w ramach projektu Wymyśl, ochroń, opatentuj... realizowanego w latach 2023-2024 przez Centrum Własności Intelektualnej PP, dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”.

 

pastedGraphic_2.png


 

pastedGraphic_3.png

 

PROTEZA Z DRUKARKI - CZYLI DRUGI ZESPÓŁ NAUKOWCÓW W KONKURSIE EUREKA

Zespół naukowców w składzie: mgr inż. Magdalena Żukowska, dr inż. Radosław Wichniarek, dr inż. Przemysław Zawadzki, prof. Filip Górski, dr inż. Wiesław Kuczko jest drugim z Politechniki Poznańskiej, który znalazł się w finałowej czołówce X jubileuszowej edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. 
Prezentacja rozwiązania, które wzbudziło zainteresowanie konkursowego jury czyli "Modułowej protezy ręki przeznaczonej dla dzieci niepełnosprawnych umożliwiającej podejmowanie aktywności fizycznej" jest na portalu konkursu

 

pastedGraphic_4.png

Fot. Materiały prasowe "Dziennik Gazeta Prawna"

 

PP W KONKURSIE EUREKA - ODKRYWAMY POLSKIE WYNALAZKI

Zespół naukowców Wydziału Technologii Chemicznej - prof.dr hab.inż. Adam Voelkel, dr inż. Monika Zielińska i dr inż. Mariusz Sandomierski są autorami nowatorskiego rozwiązania - materiału tytanowego z przeznaczeniem na implant, do którego powierzchni przyłączono leki na osteoporozę. Wynalazek może być pomocny w walce z tą chorobą. Wzbudził też zainteresowanie kapituły X jubileuszowej edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” i znalazł się ścisłej, finałowej czołówce. 

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją wynalazków na portalu konkursowym

pastedGraphic_5.png

 

XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS STUDENT-WYNALAZCA

Zachęcamy do udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca, organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską.

Konkurs adresowany jest do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego albo przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. 
Do Konkursu mogą być również zgłoszone wynalazki i wzory użytkowe, które powstały w ramach współpracy międzynarodowej, których współtwórcami są studenci zagranicznych Organizatorzy oczekują również na zgłoszenia wynikające ze współpracy międzynarodowej, w której współtwórcami są studenci zagranicznych uczelni.

Pięciu laureatów nagród głównych weźmie udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie – The International Exhibiton of Inventions of Geneva w 2023 roku. Organizator sfinansuje koszty stoiska wystawienniczego oraz podróży i pobytu laureatów w Genewie. 

Centrum Własności Intelektualnej PP może zorganizować dla zainteresowanych osób konsultacje oraz udzieli pomocy w wypełnianiu wniosku, zwracając szczególną uwagę na kwestie związane z zagadnieniami komercjalizacji – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy na adres ilona.dluga@put.poznan.pl lub patenty@put.poznan.pl do 5 stycznia 2023 roku.

Chętnych do wzięcia udziału w Konkursie uprzejmie prosimy o dostarczenie do Centrum Własności Intelektualnej PP dokumentacji konkursowej w wersji elektronicznej do 16 stycznia 2023 roku na adres ilona.dluga@put.poznan.pl lub patenty@put.poznan.pl. 

Szczegółowe informacje, Regulamin Konkursu oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej
 

 

WEBINAR CWI O PRAWACH AUTORSKICH - CZĘŚĆ 2

Zapraszamy na webinar Centrum Własności Intelektualnej PP z cyklu WYMYŚL-OCHROŃ-ZYSKAJ, który będzie kontynuował poruszaną miesiąc temu tematykę praw autorskich.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 15 grudnia 2022 r. o godz. 16.00 na platformie ZOOM pod adresem: bit.ly/3Fo6Hpg

Program

g. 16.00 – Prawa autorskie pracowników Politechniki Poznańskiej

Omówione zostaną najczęstsze dylematy i pytania pracowników PP dotyczące praw autorskich.
•    Karolina Felerowicz, Zespół Radców Prawnych Politechniki Poznańskiej

 

g. 16.20 – Kilka słów o plagiacie i przeniesieniu praw autorskich

Na czym polega plagiat i kiedy do niego dochodzi? Czy można przenieść prawa autorskie? Jak zrobić to poprawnie i skutecznie?

•    Rafał Kufieta, Prawnik, CEO KHG Podatki&Księgowość 

•    Wiktor Kacperski, Prawnik KHG Kancelaria 

Webinar odbywa się w języku polskim.

 

WEBINAT CWI O PRAWACH AUTORSKICH

Zapraszamy na kolejny webinar Centrum Własności Intelektualnej PP z cyklu WYMYŚL-OCHROŃ-ZYSKAJ. 

Podczas comiesięcznych spotkań będzie można pogłębić swoją wiedzę na temat własności intelektualnej i skorzystać z doświadczenia praktyków tego tematu.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 listopada 2022 r. o godz. 16.00 na platformie eMeeting pod adresem: https://bit.ly/3Fmk8aX

Program
g. 16.00 – Kto ma prawo do prawa autorskiego?
Co to są prawa autorskie i kto ma do nich prawo? Co chronią prawa autorskie, a czego nie? Co robić żeby nie łamać praw autorskich? Jak udowadniać swoje prawo? Kiedy kończą się prawa autorskie? Kiedy dochodzi do naruszenia praw autorskich?

•    Rafał Kufieta, Prawnik, CEO KHG Podatki&Księgowość 
•    Wiktor Kacperski, Prawnik KHG Kancelaria 


g. 16.20 – Przepisy i procedury dotyczące prawa autorskiego obowiązujące na Politechnice Poznańskiej
Omówione zostaną najczęstsze dylematy i pytania pracowników PP dotyczące praw autorskich.
•    Karolina Felerowicz, Zespół Radców Prawnych Politechniki Poznańskiej

Webinar odbywa się w języku polskim.

 

MEDIALNA AKADEMIA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Urząd Patentowy RP zaprasza na dwa bezpłatne szkolenia on-line z cyklu:

Medialna Akademia Własności Intelektualnej

Pierwsze szkolenie odbędzie się w czwartek, 13 października 2022 r., w godz. 14:00-15:00

Ekspert Robert Kasprzak z Departamentu Elektroniki i Mechaniki UPRP wyjaśni w sposób prosty, jasny i konkretny: 

Jaki wynalazek można opatentować, a czego opatentować się nie da?

Drugie szkolenie odbędzie się w czwartek, 27-go października 2022 r., w godz. 14:00-15:00

Agata Filipkowska, Naczelnik Wydziału Orzeczniczego w Departamencie Prawnym i Orzecznictwa UPRP, zaprezentuje temat:

Postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym RP – wielka siła argumentów

 

Rejestracja na oba wydarzenia odbywa się pod adresem e-mail: Joanna.Rapita@uprp.gov.pl

 

Oba szkolenia mają formułę online. Istnieje możliwość zadawania pytań.