WYNALAZEK Z POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ LAUREATEM KONKURSU EUREKA

„Modułowa proteza ręki przeznaczona dla dzieci niepełnosprawnych do współpracy z kierownicą roweru lub hulajnogi”, wynalazek zespołu naukowców PP pod kierownictwem dr. hab. inż. Filipa Górskiego, prof. PP wygrał w konkursie „EUREKA! GPD – odkrywamy polskie wynalazki”.

Ideą konkursu jest przedstawienie na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” wynalazków, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji. Polskie uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN zgłosiły do 10. edycji konkursu „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki” ponad 80 rozwiązań. Wśród 20 wynalazków nominowanych do nagrody, znalazły się aż dwa z PP: „Materiał tytanowy z przeznaczeniem na implant i sposób jego wytwarzania” opracowany przez zespół w składzie prof. dr hab. inż. Adam Voelkel, dr inż. Monika Zielińska i dr inż. Mariusz Sandomierski z Wydziału Technologii Chemicznej oraz zwycięska „Modułowa proteza ręki” zespołu w składzie dr hab. inż. Filip Górski, prof. PP, dr inż. Wiesław Kuczko, dr inż. Radosław Wichniarek, dr inż. Przemysław Zawadzki i mgr inż. Magdalena Żukowska z Wydziału Inżynierii Mechanicznej.

Tradycyjny proces wytwarzania protez jest długotrwały oraz kosztowny. Do tego w przypadku dzieci, których sztuczne kończyny są częściej narażone na uszkodzenia, ich produkcja jest jeszcze bardziej skomplikowana – bo przy niewielkiej wadze muszą być odporniejsze chociażby na pęknięcia. Dlatego zespół naukowców prof. Filipa Górskiego opracował nowatorską metodę produkcji tego typu urządzeń: za pomocą drukarki 3D. Co ważne – nie jest potrzebny do tego specjalistyczny sprzęt. Dzięki tej protezie, dzieci po amputacjach ręki mogą utrzymywać aktywność fizyczną i nadążać np. na rowerach czy hulajnogach za pełnosprawnymi rówieśnikami.

Podczas uroczystej gali podsumowującej konkurs, nagrodę z rąk Wojciecha Murdzka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych odebrał dr hab. inż. Filip Górski, prof. PP.

foto2

foto3

Fot. Wojciech Górski, Dziennik Gazeta Prawna

PL