Stypendium rektora

KWOTA STYPENDIUM

Miesięczna wysokość stypendium rektora wynosi 900 zł.

Wypłaty stypendium rektora w semestrze zimowym realizowane są za miesiące od października do lutego.

 

TERMIN

O przyznanie stypendium rektora w semestrze zimowym 2024/2025 można ubiegać się w terminie od 1 października 2024 r. (godz. 0:00) do 12 października 2024 r. (23:59).

Z uwagi na konkursowy charakter stypendium rektora po upływie ww. terminu nie ma możliwości ubiegania się o stypendium.

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA WNIOSKU W SYSTEMIE INFORMATYCZNYM UCZELNI

Przed przystąpieniem do wypełniania elektronicznego formularza Wniosku o stypendium rektora zapoznaj się z instrukcją: PL i EN

 

KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O PRZYZNANIE STYPENDIUM REKTORA?

  1. Student pierwszego roku studiów I stopnia

Student pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, który został przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, może ubiegać się o stypendium rektora, zarówno w semestrze zimowym jak i letnim, tylko i wyłącznie jeśli jest:

  • laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistom olimpiady stopnia centralnego, o którym mowa w przepisach o systemie oświaty;

  • medalistą współzawodnictwa sportowego co najmniej o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.

  1. Student od drugiego roku studiów I stopnia oraz student II stopnia studiów

O stypendium rektora na podstawie średniej ważonej ocen i dodatkowych osiągnięć może ubiegać się student poczynając od drugiego roku studiów I stopnia

Wymagana średnia ważona ocen uprawniająca do ubiegania się o stypendium rektora nie może być mniejsza niż 4,00. Warunek ten nie dotyczy studenta posiadającego dodatkowe osiągnięcia naukowe lub artystyczne lub sportowe

 

KRYTERIA PRZYZNAWANIA STYPENDIUM REKTORA – dotyczy studenta od drugiego roku studiów pierwszego stopnia oraz studenta drugiego stopnia studiów.

Student Politechniki Poznańskiej może ubiegać się o przyznanie stypendium rektora na podstawie:

  1. średniej ważonej ocen uzyskanej:

         a. za poprzedni semestr studiów – z wyjątkiem studenta pierwszego roku studiów pierwszego stopnia oraz studenta, o którym mowa w pkt. b i c;

         b. za studia pierwszego stopnia – w przypadku studenta pierwszego semestru studiów drugiego stopnia;

       c. za studia pierwszego lub drugiego stopnia - w przypadku studenta, którego poprzedni semestr studiów rozliczany jest tylko na podstawie praktyki studenckiej realizowanej odpowiednio na studiach pierwszego lub drugiego stopnia;

  1. dodatkowych osiągnięć naukowych, artystycznych, sportowych uzyskanych:

        a. w poprzednim semestrze studiów – z wyjątkiem studenta pierwszego roku studiów pierwszego stopnia oraz studenta pierwszego semestru studiów drugiego stopnia;

       b. w ostatnim semestrze studiów pierwszego stopnia w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku – w przypadku studenta pierwszego semestru studiów drugiego stopnia.

Szczegółowy wykaz osiągnięć branych pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o stypendium rektora oraz dokumentów potwierdzających te osiągnięcia zawarty jest w § 19 Regulaminu przyznawania świadczeń dla studentów Politechniki Poznańskiej oraz w Załączniku nr 1 do Regulaminu.

 

LISTA RANKINGOWA

Rektor w porozumieniu z Samorządem Studentów, w zależności od wysokości środków finansowych przeznaczonych na świadczenia, ustala procent studentów, którym przyznaje się stypendium rektora w danym semestrze z zastrzeżeniem, że stypendia rektora przyznaje się nie więcej niż 10% najlepszych studentów każdego kierunku, przy spełnieniu wymogu, że stypendia rektora stanowią nie więcej niż 60% środków przeznaczonych łącznie na stypendia rektora, stypendia socjalne oraz zapomogi. 

Liczbę studentów uprawnionych do otrzymania stypendiów rektora na poszczególnych kierunkach określa się na podstawie danych z bieżącego semestru. 

Stypendium rektora przyznawane jest na podstawie listy rankingowej sporządzonej za wyniki w nauce oraz inne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. 

Wynik lokujący studenta w gronie studentów, którym przyznaje się stypendium rektora na określonym kierunku i poziomie studiów w danym semestrze, ustala się na podstawie złożonego przez studenta wniosku o przyznanie tego stypendium i uzyskanej przez niego liczby punktów. Minimalną liczbę punktów konieczną do znalezienia się w grupie studentów, którym przyznane zostaje stypendium, Komisja Stypendialna ustala co semestr w oparciu o listę rankingową, sporządzoną na podstawie punktów uzyskanych przez wszystkich studentów, którzy złożyli wnioski w danym semestrze.

Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat minimalnej liczby punktów koniecznych do uzyskania stypendium rektora na określonym kierunku studiów w poszczególnych semestrach. 

Aby otrzymać stypendium rektora musisz jednocześnie:

  • uzyskać liczbę punktów nie mniejszą niż wskazana w tabeli,

  • posiadać średnią ważoną ocen nie mniejszą niż wskazana. 

Jeżeli nie spełniasz jednocześnie obu warunków, stypendium rektora Ci nie przysługuje.

 

Minimalna ilość punktów jaką trzeba było uzyskać by otrzymać stypendium Rektora w semestrze zimowym 2024/2025

Minimalna ilość punktów jaką trzeba było uzyskać by otrzymać stypendium Rektora w semestrze letnim 2023/2024

Minimalna ilość punktów jaką trzeba było uzyskać by otrzymać stypendium Rektora w semestrze zimowy 2023/2024

Minimalna ilość punktów jaką trzeba było uzyskać by otrzymać stypendium Rektora w semestrze letnim 2022/2023

Minimalna ilość punktów jaką trzeba było uzyskać by otrzymać stypendium Rektora w semestrze zimowym 2022/2023

Minimalna ilość punktów jaką trzeba było uzyskać by otrzymać stypendium Rektora w semestrze letnim 2021/2022

Minimalna ilość punktów jaką trzeba było uzyskać by otrzymać stypendium Rektora w semestrze zimowym 2021/2022

 

ODWOŁANIA

Z uwagi na konkursowy charakter stypendium rektora ocenie podlegają tylko i wyłącznie osiągnięcia wykazane przez studenta we wniosku o przyznanie tego stypendium. Oznacza to, że w przypadku złożenia przez studenta odwołania od decyzji Komisji Stypendialnej, nowe osiągnięcia, które nie zostały wykazane we wniosku, nie są uwzględniane przez Odwoławczą Komisję Stypendialną.

PL