Nasze propozycje dla gospodarki na targach ITM w Poznaniu

Politechnika Poznańska od lat wystawia się na targach związanych z gospodarką. Po kilkunastu miesiącach przerwy ponownie pojawiła się możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami biznesu w ramach targów ITM. Swoją ofertę badawczą i aparaturową zaprezentowały Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu oraz Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki. Firmy szukają współpracy w zakresie: rozwiązywania bieżących problemów produkcyjnych, poszukiwania specjalistów z sektora naukowego oraz jako partnerów do wspólnego wnioskowania w finansowaniu projektów wdrożeniowych. Interesują się także szkoleniami i studiami podyplomowymi dla osób z branży przemysłowej.

Przedstawiciele WILiT odbyli kilka spotkań, których tematem było:

  • podjęcie się przez Politechnikę procesu badań i dopuszczenia elementów maszyn budowlanych wytwarzanych u polskiego producenta,
  • rozwiązania problemu produkcyjnego lutowanych elementów instalacji kapilarnych,
  • wspólnego działania z polskim producentem nad rozwojem skanerów 3D,
  • organizacji szkoleń dla przedstawicieli z przemysłu 4.0,
  • optymalizacji produkcji elementów konstrukcyjnych aluminiowych do łączenia modułowego,
  • nawiązanie współpracy ze specjalistami od obróbki gumy i tworzyw sztucznych.

WARiE przedstawiło na targach dwa projekty finansowane z Horizon 2020.

Pierwszy dotyczy eksploracji podziemnej (kanały burzowe, kopalnie) robotem kroczącym w celu przeprowadzenia inspekcji znajdującej się pod ziemią infrastruktury. W ramach projektu rozwijane były algorytmy percepcji otoczenia robota oraz sterowania jego ruchem z uwzględnieniem trudności pojawiających się, gdy pracujemy pod ziemią np. w zapylonym środowisku kopalni. Politechnika Poznańska w projekcie była odpowiedzialna za algorytmy rozpoznawania terenu, po którym chodzi robot oraz wyborem punktu postawienia stóp robota, tak aby robot poruszał się efektywnie. Testy rozwiązań były przeprowadzane w kanałach burzowych miasta Zurich oraz w kopalniach znajdujących się w Polsce.

Drugi z projektów skupia się na robotycznym układaniu wiązek przewodów ze szczególnym nastawieniem na przemysł motoryzacyjny i lotniczy. Politechnika zajmuje się algorytmami wizyjnego śledzenia ruchu przewodów podczas manipulacji robotem oraz algorytmami planowania ruchu dwóch ramion podczas manipulacji tym samym przewodem. Politechnika swoje rozwiązania testuje głównie we współpracy z VW Poznań.

6

 

5

 

4

 

3

 

2

 

1

PL