Uroczystość nadania tytułu odbyła się w dniu 22 października 2021 r. Ten honorowy tytuł naukowy nadawany jest przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.
Relacja z uroczystości TUTAJ.
Prof. dr hab. inż. Adam Hamrol urodził się 4 grudnia 1952 roku w Wolsztynie. W latach 1971-1976 studiował na Politechnice Poznańskiej na kierunku Mechanika i budowa maszyn. Dyplom uzyskał w specjalności mechanika stosowana. Od początku kariery zawodowej związany był z Politechniką Poznańską. Tutaj uzyskał stopnie doktora (1982), doktora habilitowanego (1991), a w roku 1999 tytuł profesora nauk technicznych.
Odbył staże naukowe oraz dydaktyczne m.in. w Irlandii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej. W latach 1999-2005 był Dziekanem tego wydziału. W latach 2005-2012 był rektorem Politechniki Poznańskiej. W trakcie drugiej kadencji sprawował również funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W okresie 2012-2020 kierował Katedrą Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Jest kierownikiem studiów podyplomowych z zakresu zarządzania i inżynierii produkcji.
Główne obszary zainteresowań naukowych Profesora są związane z nadzorowaniem procesów wytwarzania, inżynierią produkcji a zwłaszcza inżynierią jakości, zastosowania w tych obszarach technologii rzeczywistości wirtualnej oraz szybkiego prototypowania.
Wypromował 16 doktorantów. Kierował bądź był wykonawcą 25 projektów finansowanych przez KBN, NCBiR, fundusze europejskie, przedsiębiorstwa przemysłowe. Jest współautorem prawie 300 publikacji naukowych, z tego około 70 w czasopismach naukowych i naukowo-technicznych o światowym zasięgu. Napisał kilkanaście książek i podręczników.
Jest laureatem Polskiej Nagrody Jakości, nagrody indywidualnej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrody Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zainteresowanie Profesora zagadnieniami z zakresu obróbki skrawaniem przyczyniło się do zacieśnienia kontaktów z Politechniką Krakowską już w latach 80. Współpraca trwa do dzisiaj i związana jest przede wszystkim z działaniami w zakresie inżynierii jakości, zarządzania produkcją, metrologii oraz badaniami dot. modeli cyberfizycznych procesów dla idei Przemysłu 4.0. Profesor Adam Hamrol odegrał znacząca rolę we wsparciu wniosków Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej o uzyskanie pierwszych w kraju uprawnień doktorskich i habilitacyjnych w dyscyplinie inżynieria produkcji.
zdjęcia: Jan Zych, Politechnika Krakowska