Kształcenie kadry dla energetyki jądrowej to główne założenia listu intencyjnego podpisanego przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, prezesa zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka oraz sześciu rektorów uczelni technicznych, w tym prof. Teofila Jesionowskiego, rektora Politechniki Poznańskiej.
Minister Edukacji i Nauki zwracał uwagę na konieczność współpracy nauki i biznesu, która jest niezbędna do obustronnego rozwoju. Podkreślił, że energetyka niskoemisyjna jest jednym z kluczowych wyzwań dla gospodarki w Polsce.
Głównym celem podpisanego listu jest opracowanie programu kształcenia na kierunku energetyka jądrowa (EJ) oraz organizacja i uruchomienie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim na tym kierunku od roku akademickiego 2023/2024.
Podpisy na dokumencie złożyli:
- Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek,
- Prezes Zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek,
- Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski,
- Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Franciszek Mężyk,
- Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde
- Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, prof. dr hab. inż. Jerzy Lis,
- Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba,
- Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kazimierz Wójs.
Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski podkreślił w czasie uroczystości, że Polska stoi przed strategicznym wyzwaniem dotyczącym transformacji środowiskowej, klimatycznej, ale przede wszystkim energetycznej. "Nasze uczelnie są niezwykle ważne w tym procesie, powiem nieskromnie, dają niewątpliwie potencjał w zakresie rozwoju naukowym. Mamy duże kwalifikacje dotyczące rozwoju nauki w zakresie energetyki, transformacji energetycznej, w tym energetyki jądrowej, ale dodatkowo mamy niesamowite kompetencje dotyczące kształcenia" - zaznaczył prof. Jesionowski.
Prof. Jesionowski zapowiedział, że uczelnie będą kształcić lub kształcą nie tylko inżynierów od technik jądrowych, ale ekspertów odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną, automatykę i robotykę.
O wizycie Daniela Obajtka w Politechnice Poznańskiej przeczytasz TUTAJ.
Zdjęcia: MEiN