Zdjęcia do artykułu
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
Huawei ICT Competition Europe 2023-2024

 

25 kwietnia w Stambule odbyła się gala wręczenia nagród Huawei ICT Competition Europe 2023-2024. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 studentów, reprezentantów rządów i świata nauki, liderów branży oraz mediów z ponad 10 krajów i regionów Europy. Polskę reprezentowało 5 drużyn, wyłonionych spośród studentów Politechniki Poznańskiej.

Konkurs, zorganizowany przez Huawei pod hasłem "Connection, Glory, Future", miał na celu poszerzenie wiedzy i praktycznych umiejętności studentów z dziedziny ICT. Minister Młodzieży i Sportu Republiki Turcji, konsul generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Stambule oraz inni ważni goście wygłosili mowy inauguracyjne i wręczyli nagrody zwycięskim zespołom. Autorami głównych przemówień był także przedstawiciel UNESCO Global Skills Academy oraz profesor z Università Politecnica delle Marche.

Jim Lu, prezes Huawei na region europejski, starszy wiceprezes Huawei, zaznaczył w swoim przemówieniu otwierającym, że konkurs Huawei ICT rozpoczął się w 2015 roku, a przez ostatnie osiem lat uczestniczyło w nim ponad 700 000 wybitnych osób. "Huawei jest w Europie, dla Europy. Bardzo cenimy talenty i planujemy wyszkolić 100 000 osób w ciągu najbliższych pięciu lat, aby pomóc im zrealizować ich pełny potencjał." – dodał Lu.

Podczas wydarzenia Tide Xu, dyrektor ds. strategii Huawei Europe, przypomniał publiczności, że niskowęglowy rozwój i inteligentna transformacja są wiodącymi trendami napędzającymi przemysł, a technologia ICT jest kluczowym elementem, umożliwiającym istnienie inteligentnego świata. „Huawei realizuje projekty takie jak konkursy ICT, targi pracy dla talentów oraz program "Seeds for the Future" w celu promowania młodych talentów. Jednocześnie w celu zmniejszenia wykluczenia cyfrowego, w 2019 roku Huawei uruchomił TECH4ALL - długoterminową inicjatywę dążącą do cyfrowej inkluzywności” – powiedział Xu.

Soledad Patiño, koordynator UNESCO Global Skills Academy, zwróciła uwagę, że inicjatywy takie jak Huawei ICT Academy i Huawei ICT Competition przyczyniają się do realizacji celu zmniejszenia podziału cyfrowego oraz wspierania jednostek i społeczności w rozwoju w stale zmieniającym się krajobrazie, w którym umiejętności cyfrowe są niezbędne.

Na wydarzeniu Polskę reprezentowali studenci z Politechniki Poznańskiej, którzy utworzyli 5 drużyn w europejskich finałach regionalnych. Podczas uroczystej gali na podium znalazły się 4 drużyny ze ścieżki sieciowej i 1 z chmurowej. 

Studenci Politechniki Poznańskiej już po raz trzeci wzięli udział w etapie globalnym konkursu Huawei ICT Competition, tym razem na ścieżkach sieciowej i chmurowej. Ten rok jest jednak dla nas wyjątkowy ze względu na liczną grupę studentów naszej uczeni, która znalazła się się w ścisłym europejskim finale konkursu. To dla nas powód do dumy i radości. Cieszymy się, że możemy zapewnić naszym studentom udział w tym międzynarodowym wydarzeniu. Jestem przekonany, że udział w konkursie pomoże naszym studentom osiągnięciu kolejnych sukcesów.” – dr hab. inż. Piotr Zwierzykowski, profesor uczelni z Politechniki Poznańskiej. 

Tego samego dnia nauczyciele i studenci z Huawei ICT Academy Europe odbyli także dyskusje dotyczące dalszych kroków.

8. edycja konkursu w Europie składała się z czterech ścieżek tematycznych: innowacje AI, networking, wykorzystanie chmury i computing. W konkursie uczestniczyło ponad  700 studentów i studentek z 22 krajów z ponad 100 uniwersytetów w Europie. Pierwsze miejsca zajęły zespoły z MEF University w Turcji, Politechniki Poznańskiej w Polsce, K Labs we Włoszech oraz Uniwersytetu Technicznego w Erzurum w Turcji. Zwycięzcy z regionu europejskiego w maju wezmą udział w Finałach Globalnych w Szenzhen w Chinach.

HUAWEI to światowy lider w dostarczaniu najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Celem firmy jest zapewnienie wysokiej jakości łączności dla użytkowników na całym świecie. W tym celu firma wspiera rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez prowadzenie z nim dialogu oraz ścisłą współpracę z przedstawicielami branży. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój oraz strategii zorientowanej na klienta, a także otwartemu partnerstwu, tworzy zaawansowane rozwiązania teleinformatyczne typu end-to-end, umożliwiając klientom przewagę konkurencyjną w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej, sieciowej oraz cloud computingu. Ponad 180 tys. pracowników Huawei jest zaangażowanych w tworzenie nowatorskich rozwiązań dla operatorów telekomunikacyjnych, przedsiębiorstw oraz użytkowników, które są wykorzystywane w ponad 170 krajach, docierając tym samym do jednej trzeciej populacji świata. Marka Huawei została założona w 1987 roku i w całości jest własnością pracowników. 

Huawei ICT Academy utworzona przy naszej uczelni została kolejny raz uznana za jedną z najlepszych w Europie (w roku 2024, wcześniej w roku 2022) - Outstanding Huawei ICT Academy Award.

Laureaci 1 miejsca: 

ZESPÓŁ netJAM - Arkadiusz Niedziela, Jan Pokrywczyński, Maksymilian Grodzki

Laureaci 2 miejsca: 

ZESPÓŁ Ploud - Kacper Babiak, Alan Grądecki, Maciej Kowalski

ZESPÓŁ Network Enthusiasts - Jan Szolc, Jakub Bonczyk, Krzysztof Maciejewski

Laureaci 3 miejsca:

ZESPÓŁ PingPongers - Bartosz Barszcz, Krzysztof Skrobała, Mateusz Idziejczak

ZESPÓŁ home.arpa - Weronika Strzyżewska, Bartłomiej Bil, Mikołaj Doktór

Outstanding Instructor Award – prof. Piotr Zwierzykowski

Opiekunem drużyny na ścieżce networks był Pan dr inż. Paweł Pirosz, a drużyny na ścieżce Cloud  Pan dr inż. Marek Michalski.

Serdeczne gratulacje!!!

 

Źródło: Biuro Prasowe HUAWEI POLSKA SP. Z O. O.

PL