W dniach 23 - 28 sierpnia 2022 roku w Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej (Piotrowo 4) odbędą się zawody „Poznań 2022 World Boccia Intercontinental Challenger”, organizowane przez Polski Związek Bocci z siedzibą w Poznaniu wraz ze Światową Federacją Sportową Bocci (BISFed) – organizację zarządzającą tą dyscypliną z ramienia Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC). Boccia jest najszybciej rozwijającym się sportem paraolimpijskim na świecie, wywodzi się z gry Boule, grają w nią osoby z najcięższymi niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach.
W Poznaniu wystartuje ok. 80 zawodników z 18 krajów, także pozaeuropejskich, między innymi z Kuwejtu, Indonezji, Meksyku, Indii i Egiptu. Wystartuje oczywiście również reprezentacja Polski. Wraz z trenerami i obsługą zawodów przewidujemy udział ok. 300 osób. Zawody Patronatem Honorowym objęli: Polski Komitet Paraolimpijski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Poznania.
„Polska Boccia” trafiła na mapę światowej Bocci dzięki współpracy z BISFed i zawodom zorganizowanym w latach 2015-2018, które wypromowały nas jako świetnego organizatora (Boccia World Open Championships Poznań’2015, BISFed Regional Open Poznań’2017 i 2018). Poza 27 klubami sportowymi zrzeszonymi w PZBocci sport ten jest obecny w Polsce w wymiarze rehabilitacyjnym i integrująco-edukacyjnym w programach ok. 300 stowarzyszeń, fundacji, szkół, ośrodków szkolno-wychowawczych w całym kraju. „Polska Boccia” poprzez program Erasmus+Sport wspiera rozwój tej dyscypliny w Gruzji, Macedonii, Estonii i Bułgarii.
PZBocci odpowiada za reprezentację narodową. Rośnie poziom sportowy polskich zawodników we współzawodnictwie międzynarodowym. Zajmują wysokie pozycje w rankingu światowym BISFed, w 2021 roku zdobyli tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Europy. Na zawodach „Poznań 2022 World Boccia Intercontinental Challenger” możemy spodziewać się dobrych występów naszych reprezentantów. Boccia jest grą wyrafinowaną, wymaga skupienia i niezwykłej precyzji ponieważ jeden dobrze oddany rzut bilą może diametralnie zmienić przebieg gry. O powodzeniu w grze decyduje inteligencja zawodnika, matematyczna pamięć, strategia. Zawodników Bocci cechuje ciężka dysfunkcja motoryczna, osłabienie mięśniowe widoczne we wszystkich czterech kończynach.
W Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim zawodnicy Bocci należą do grupy AHSN - Sportowców Wymagających Wysokiego Wsparcia w większości czynności życiowych, w tym samoobsługowych, a także w szkoleniu i grze.
#PPotwartadlawszystkich