LIst prof. Teofila Jesionowskiego do Społeczności Akademickiej

Drodzy Państwo,

Od pewnego już czasu trwa dyskusja nad celowością sfederowania się poznańskiego środowiska uniwersyteckiego. Aktualnie obowiązująca Ustawa dopuszcza taką możliwość. Dyskusja ta nad ewentualnymi profitami dla partnerów toczy się głównie w powołanej międzyuczelnianej Komisji, w której znajdują się reprezentanci wszystkich ośmiu poznańskich uczelni państwowych. Zakłada się, że wszystkie uczelnie zachowują swoją tożsamość ze wszystkimi organami ustawowymi i swoją strukturą organizacyjną oraz mają identyczny mandat. Ewentualnym profitem takiej federacji może być wspólne kształcenie doktorantów (nowy model szkoły doktorskiej), możliwość wspólnego wykorzystania infrastruktury badawczej naszych uczelni oraz postrzeganie naszego środowiska akademickiego jako całości, co może zaprocentować w lepszych wynikach rankingów światowych i skuteczniejszym pozyskiwaniem międzynarodowych projektów badawczych. Jest też szansa na zjednoczenie wysiłków zmierzających do sprawniejszej komercjalizacji wyników badań naukowych.

Jak się domyślamy, wszystkie te aspekty nie są łatwe do satysfakcjonującego rozwiązania, to znaczy takiego, które dąży do uszanowania partnerów i zapewnienia im oczekiwanych profitów wynikających z federacji. Zależy nam na tym, by proponowane rozwiązania w tym i struktura federacji były proste, nie kreujące dodatkowej administracji i nie absorbujące niepotrzebnie energii na sprawy organizacyjne. Komisja dokonała już analizy SWOT i dyskutuje nad możliwymi rozwiązaniami zapisów dokumentów federacyjnych. Wszystkie te analizy są TYLKO PROPOZYCJAMI, które w konsekwencji muszą być zatwierdzone przez Kolegium Rektorów m. Poznania, a później poddane pod dyskusję w środowisku akademickim. Kluczowe decyzje mogą być jednak podejmowane po ewaluacji naszych jednostek i dyscyplin. Wpływa to zasadniczo na ewentualną ocenę dyscyplin uprawianych na różnych uczelniach, gdy w Federacji trzeba będzie ocenić te dyscypliny wspólnie.

Istotnym elementem budowy rozpoznawalności ewentualnej federacji jest jej nazwa. Winna ona być wizytówką, nowym otwarciem, łatwo rozpoznawalnym „znakiem jakości”. To bardzo trudne zadanie, gdyż należy rozważyć połączenie z obecną afiliacją (co najmniej w języku polskim i angielskim), akronim, logo etc. W tym miejscu czekamy na Państwa propozycje nadesłane do biura rektora. Pewnym rozwiązaniem tej kwestii może być proponowana wstępnie przez nasze grono Uniwersytecka Federacja Poznańska  ang. The Universities Federation in Poznan.

Zdaję sobie sprawę, że zapisy Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym nie wszystkim są znane w szczegółach, dlatego publikowany obecnie list próbuje tylko przybliżyć kilka aspektów dotyczących Federacji.

 

 

z wyrazami szacunku

Prof. Teofil Jesionowski


 

1

2

3

 

 

 

 

 

PL