MALI NAUKOWCY W WIELKOPOLSKICH SZKOŁACH

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej, popularyzując osiągnięcia naukowe Politechniki Poznańskiej, w bieżącym roku odwiedzili uczniów w szkołach w Wielkopolsce.

23 listopada 2023 roku spotkali się z młodzieżą w Szkole Podstawowej w Kicinie, a 28 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Koziegłowach.
W naukową trasę wyruszyły naukowczynie Anna Parus z Wydziału Technologii Chemicznej oraz Dorota Gołębiewska z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej. 

Uczniowie z radością i entuzjazmem wzięli udział w warsztatach. Dowiedzieli się, co to są substancje chemiczne, poznali najpopularniejsze gazy, zapoznali się z napięciem powierzchniowym. Każdy mógł zostać młodym naukowcem-chemikiem i samodzielnie wykonać proste doświadczenia związane z kuchnią molekularną. Wielu z nich zaskoczyła informacją, że w doświadczeniach chemicznych można wykorzystać substancje występujące w kuchni. Największe emocje wzbudziły podwodne wulkany. 

Również fizyka pokazała swoją "drugą twarz" i okazała się pasjonująca i łatwa.  Dzieci miały okazję poznać działy, na które fizyka jest podzielona oraz obejrzeć eksperymenty i zagadnienia z nimi związane. Wyjaśniona została zasada działania kołyski Newtona, I i III zasada dynamiki Newtona, zjawisko odrzutu, czym dla fizyka są drgania, jak działają magnesy, jak różne potrafią być termometry oraz okulary. Wiele emocji wywołało krzesło fakira, na którym odważyli się usiąść najodważniejsi.

Spotkania naukowców z dziećmi i młodzieżą odbywają się w ramach realizacji projektu Politechniki Poznańskiej „Odpowiedzialni inżynierowie dla otoczenia społecznego - trzecia misja Politechniki Poznańskiej” (umowa nr SONP/SP/513090/2021), który został sfinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Więcej informacji: https://3misja.put.poznan.pl/article/mali-naukowcy-w-kicinie-i-kozieglowach

 

Ilona Długa

PL