Mucha – pierwszy spin-off Politechniki Poznańskiej z licencją na oprogramowanie

Politechnika Innowacje, spółka celowa Politechniki Poznańskiej, pod koniec marca 2022 roku została udziałowcem spółki Mucha, aby aktywnie wspierać start-up naukowców wywodzących się z uczelni w rozwoju unikalnej technologii rejestracji obrazu przestrzennego.

podpisanie umowy

Podpisanie umowy nabycia przez spółkę celową Politechniki Poznańskiej udziałów w spółce Mucha. Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski, Prezes Politechnika Innowacje sp. z o.o., mgr inż. Krzysztof Wegner, Współwłaściciel Mucha sp. z o.o. oraz Małgorzata Radziuk, Notariusz.

Objęcie udziałów w podmiocie stanowi uzupełnienie modelu biznesowego spółki Mucha, która na początku 2022 roku zawarła z Uczelnią umowę licencyjną na korzystanie z systemu rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego opracowanego w ramach projektu LIDER VIII.

logo

Mucha sp. z o.o. jest spin-offem Politechniki Poznańskiej założonym przez zespół naukowców Politechniki Poznańskiej – mgr. inż. Krzysztofa Wegnera, dr. inż. Tomasza Grajka oraz dr. hab. inż. Olgierda Stankiewicza, prowadzących działalność naukową w obszarze telekomunikacji multimedialnej.

Spółka Mucha zajmuje się rozwijaniem technologii rejestracji obrazu przestrzennego następnej generacji. Kamery pola światła umożliwiają pełniejszą, w stosunku do tradycyjnych kamer, rejestrację otaczającego świata na potrzebny wirtualnej rzeczywistości. Dzięki specjalnej wieloobiektywowej konstrukcji, kamera rejestruje nie tylko informację o intensywności światła, ale także informację o kierunku z jakiego poszczególne promienie światła do niej docierają. Pozwala to na pełną rekonstrukcję otaczającego świata w wirtualnej rzeczywistości.

Politechnika Innowacje sp. z o.o., to podmiot powołany przez Politechnikę Poznańską w celu komercjalizacji pośredniej, czyli obejmowania udziałów w spółkach typu spin-off. Działania spółki celowej stanowią formalne uzupełnienie kompetencji Centrum Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej, odpowiedzialnego za komercjalizację bezpośrednią – głównie sprzedaż i licencjonowanie praw do wyników działalności naukowej.

Model biznesowy spółki Politechnika Innowacje zakłada również współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni w zakresie oferowania usług badawczych i prowadzenia prac zleconych służących rozwiązaniu określonych problemów, przede wszystkim technologicznych i organizacyjnych.

PL