Data dodania

Naukowcy Politechniki Poznańskiej prowadzą badania nad modelami tkanek miękkich na potrzeby rekonstrukcji w obrębie twarzoczaszki

Zdjęcie

Zaawansowana technologia jest wykorzystywana we współpracy zespołów: profesora Filipa Górskiego z Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz dr. hab. n. med. Jacka Banaszewskiego z Kliniki Otolaryngologii Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego. 

 

Druk 3D, wytwarzany przez badaczy Politechniki Poznańskiej, jest wykorzystywany przez szpital od kilku lat. Przede wszystkim w procesie przygotowania przed- i śródoperacyjnego. Początkowo modele dotyczyły tkanek twardych - żuchwy w zabiegu rekonstrukcji twarzoczaszki. Przy wykorzystaniu technologii FDM, w oparciu o obrazowanie medyczne, możliwe było wytworzenie modeli odzwierciedlających rzeczywisty wygląd kości i ubytku oraz tkanek potrzebnych do rekonstrukcji.

 

Obecnie zespół profesora Górskiego rozpoczął badania na tkankach miękkich - na języku i zmianach nowotworowych powstałych w jego obrębie. Przy wykorzystaniu technologii druku 3D - FDM oraz odlewania próżniowego tworzyw sztucznych - Vacuum Casting, możliwe jest wytworzenie modeli składających się z elementów o różnej twardości oraz ułatwiających przygotowanie do zabiegu i wsparcie w trakcie operacji. Jest to możliwe ze względu na transparentność materiałów silikonowych. Wykorzystanie modeli 3D podczas operacji ułatwia procedurę resekcji guza i przygotowanie do dalszej rekonstrukcji narządu. 

 

Operacja trwa krócej, a późniejsza rekonwalescencja pacjentów przebiega sprawniej 

 

W ramach dalszych badań realizowanych wspólnie przy oba zespoły planuje się wykorzystywanie zaawansowanych metod wytwarzania przyrostowego, takich jak Polyjet. Zwiększę precyzji wydruku pozwoli na wprowadzenie kolejnych struktur anatomicznych (tętnice i nerwy).

 

Więcej informacji na temat współpracy znajda Państwo w artykule GW : 

PL