Rozszerzona rzeczywistość i zdalne uczestnictwo mające na celu poprawę jakości życia osób podatnych na wykluczenie społeczne ze względu na wiek, stan zdrowia czy sytuację rodzinną - naukowcy z Politechniki Poznańskiej, wraz z uczelniami z siedmiu krajów europejskich, dzięki XR Programs and Research Fund, podejmą badania mające na celu zweryfikowanie, w jaki sposób technologie związane z metaversum będą oddziaływać na prywatność, bezpieczeństwo, integrację i przyszłość pracy w zmieniającym się społeczeństwie.
Projekt będzie prowadzony przez zespół badaczy o szerokim zakresie kompetencji, którzy pracują w laboratoriach zajmujących się robotyką, AI i uczeniem maszynowym, obliczeniami wielkoskalowymi i przetwarzaniem w chmurze oraz cyberbezpieczeństwem. Naukowcy ci posiadają bogate doświadczenie zdobyte w wielu krajowych i międzynarodowych projektach badawczych.
W projekcie realizowanym w ramach ogłoszonego programu, zespół Politechniki Poznańskiej zaproponuje platformę programową opartą na idei metaversum, która docelowo mogłaby stać się unikalną, inkluzywną wirtualną przestrzenią, kompensującą niedogodności doświadczane przez osoby podatne na wykluczenie społeczne i zwiększającą ich dobrostan. Proponowane rozwiązanie będzie umożliwiało przebywanie i wykonywanie wspólnie z innymi użytkownikami, nie przebywającymi fizycznie w tym samym miejscu, wielu rozmaitych czynności, oraz rozwijanie więzi społecznych.
Pod koniec 2022 roku, firma Meta Platforms (macierzysta firma portalu Facebook) ogłosiła inwestycję w wysokości 2,5 miliona dolarów na wsparcie niezależnych badań akademickich w tym zakresie w całej Europie.
POSŁUCHAJ rozmowy o projekcie w Studenckim Patrolu Radia Afera z prof. Anną Kobusińską z Instytutu Informatyki na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej.
Posłuchaj (poniżej) zapisu rozmowy o projekcie w Polskim Radiu 4 z prof. Piotrem Skrzypczyńskim z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej na Wydziale Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki Politechniki Poznańskiej.