Data dodania

Zdjęcia do artykułu
zdjęcie
zdjęcie
Nowe możliwości dla studentów lotnictwa Politechniki Poznańskiej

W roku 2019 została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Narodowym Uniwersytetem Technicznym Ukrainy w Kijowie (Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute KPI), Politechniką Poznańską oraz firmą ProgressTech. O dwóch pierwszych instytucjach wiemy dużo, trochę mniej o ProgressTech – firmie inżynierskiej, powołanej w 1992 i bazującej na potencjale intelektualnym KPI. Dziś firma ta zatrudnia ponad 1000 inżynierów w kilku miejscach na świecie (Ukraina ale również USA, Wielka Brytania czy Polska).

W ramach współpracy tych trzech jednostek, opracowano i wdrożono krótkoterminowy kurs szkoleniowy "Technologie informacyjne i inżynieria systemów projektowania statków powietrznych" dla studentów Politechniki Poznańskiej.

Program kursu obejmował 40 godzin lekcyjnych, w tym 30 godzin wykładów (główna część kursu realizowana zdalne w języku angielskim) i początkowo 10 godzin zajęć praktycznych – nauka środowiska programu CATIA V5 CAD. Część praktyczna odbywała się w siedzibie ProgressTech w Warszawie i de facto trwała tydzień całodziennej pracy.

Tematy wykładów obejmują: projektowanie i zaawansowane technologie produkcji części i zespołów samolotów, zarządzanie cyklem życia produktu, wykorzystanie najnowszych materiałów lotniczych, procesy ich tworzenia i właściwości, charakterystyki aerodynamiczne samolotów i ich komponentów, systemy orientacji i nawigacji, procesy certyfikacji samolotów. 

W przygotowanie i prowadzenie wykładów zaangażowani byli czołowi eksperci ProgressTech oraz wykładowcy Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy "Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute".

Łącznie 40 studentów z Politechniki Poznańskiej wzięło udział w głównym programie kursu. Na podstawie wyników testu opartego na materiałach wykładowych 27 studentów otrzymało certyfikaty pomyślnego ukończenia tej części kursu.

Druga, praktyczna część kursu, szkolenie z CATIA V5, odbyło się w biurze ProgressTechu - Apollo Spirit w Warszawie dla dziesięciu najwyżej ocenionych studentów. Szkolenie poświęcone było zapoznaniu się z systemem komputerowego wspomagania projektowania CATIA V5, jego głównymi funkcjami i zaletami w rozwiązywaniu problemów stosowanych w przemyśle lotniczym. Pod okiem wiodącego inżyniera firmy, studenci tworzyli modele części o różnym stopniu złożoności i konfiguracji, od części karoserii maszyn i części blaszanych po tworzenie modelu ramy samolotu przy użyciu istniejącej zaimportowanej geometrii. 

Po ukończeniu kursu studenci rozpoczęli dwutygodniowy staż w firmie, podczas którego mieli okazję wykonać zadania projektowe związane z konwersją samolotu pasażerskiego na samolot transportowy. Korzystając z SRM i podstawowych modeli części, wykonali inżynierię odwrotną i stworzyli rzeczywiste modele części samolotu. 

Obecnie czterech studentów kontynuuje staż w ramach projektów Apollo Spirit w zakładzie klienta w Teksasie, USA. Podczas pobytu u klienta mieli oni dodatkową możliwość śledzenia etapów przekształcania samolotu pasażerskiego w samolot transportowy w rzeczywistych warunkach produkcyjnych, odwiedzenia pochylni i warsztatu montażowego oraz poznania zasad montażu drzwi do samolotów towarowych, bycia obecnym podczas formowania otworów w kadłubie samolotu w celu późniejszego montażu drzwi itp.

 Głównymi zadaniami na tym etapie stażu jest zbieranie danych na temat fizycznych wymiarów elementów konstrukcyjnych samolotu i systemów do dalszego wykorzystania w modyfikacjach samolotu. Wszystkie prace wykonywane są pod nadzorem i w ścisłej komunikacji z inżynierami Apollo Spirit na miejscu.

W nowym roku akademickim współpraca z Apollo Spirit będzie kontynuowana. Opisany powyżej program zamierzamy dalej rozwijać, a w dalszych planach opracować program kierunku studiów II stopnia kształcenia praktycznego - dualnego dla studentów Politechniki Poznańskiej realizowanego w naszej Uczelni i siedzibie ProgressTechu .

ProgressTech - Apollo Spirit opracowuje rozwiązania inżynieryjne dla firm z branży zaawansowanych technologii. Klientami firmy są m.in. producenci samolotów, centra obsługi technicznej samolotów, firmy modyfikujące i ulepszające samoloty itp. Zespoły projektowe firmy tworzą koncepcje, przeprowadzają obliczenia i modelowanie, przygotowują dokumentację projektową, wspierają produkcję i zapewniają utrzymanie. Firma, we współpracy z wiodącymi uniwersytetami, wdraża szereg projektów edukacyjnych i programów kształcenia dualnego w celu szkolenia wykwalifikowanych inżynierów i zapewnienia im dalszego zatrudnienia.

prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski

Olha Vakhrina

PL