Zdjęcia do artykułu
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Pokaz strojów inspirowanych architekturą Poznania

Festiwal Tradycji Poznańskich 3.08.2024 r., Stary Rynek w Poznaniu, pokazy unikatowych strojów inspirowanych architekturą Poznania: PRESENT Collections oraz PAST db & R Collections 

Wydarzenie odbędzie się w ramach współpracy poznańskiej Fundacji Puenta z Wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej, Instytutem Architektury i Planowania Przestrzennego.

 

  • PRESENT Collection

W ramach Festiwalu Tradycji Poznańskich, w dniu 3.08.2024 na Starym Rynku w Poznaniu zobaczyć będzie można kolekcję strojów, inspirowanych współczesną architekturą Poznania, przygotowaną przez członków Koła Naukowego Illumination studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Hanny Michalak, prof. PP. Będzie to już kolejny pokaz z cyklu Architektura mody. Stroje zostały wykonane z odpadów produkcyjnych polskich firm: Vank oraz Ridex. Podczas towarzyszącej prezentacji multimedialnej, zostaną zaprezentowane autorskie szkice do projektów oraz inspiracje do strojów w postaci fotografii znanych współczesnych budynków Poznania. 

 

Podczas przerwy technicznej między pokazami zostanie pokazana prezentacja multimedialna, której tematem przewodnim jest architektura Starego Rynku. O pięknych elementach tego niezwykłego miejsca opowie – mgr inż. arch. Joanna Bogajewska z Zakładu Historii, Teorii i Ochrony Dziedzictwa WA PP.

 

  • PAST „db & R” Collection 

Stroje zostały zaprojektowane indywidualnie lub w grupach projektowych przez studentów Wydziału Architektury pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Hanny Michalak, prof. PP; w ramach Pracowni badawczej pt. Architektura i sztuki użytkowe. Inspiracje do poszukiwań formy pojedynczego elementu to: formy architektoniczne, ich proporcje, kompozycja, koloryt, detale konstrukcyjne, zdobnicze całych budynków, jak i fragmentów budynku: elewacji, fasady, okien, drzwi itd. Niepowtarzalne formy stroju oparte są na multiplikacjach modułu, opierającego się na założeniach wyjściowych wg autorskiego pomysłu H. Michalak (rodzaj tkaniny, moduł, multiplikacje opisane matematycznie, mobilność projektowanej formy, kinetyka, praca światła i cienia itd.). Wykonanie modułowych form rzeźbiarskich z materiałów recyklingowych, z odpadów produkcyjnych tkanin z firmy Vank, o różnych właściwościach fizycznych, poprzedzone jest studiami: poszukiwania modułu (rysunki odręczne modułów), poszukiwania formy (mobilność, przenoszenie elementów, kinetyka), wykonaniem różnych modułów – prototypów w 1:1 z papieru/materiału/tkaniny, a następnie po wyborze odpowiedniego modułu – komputerowym projektem generatywnym opartym na multiplikacji modułu w przestrzeni wirtualnej (matematyczne modelowanie kinetyki przemian) oraz wielowariantowym modelowaniu na manekinie formy kostiumu. 

Pokazowi tak zaprojektowanych form rzeźbiarskich ubiorów, towarzyszy prezentacja multimedialna ukazująca wcześniej wspomniane inspiracje architektoniczne oraz muzyka dobrana do stylu prezentacji multimedialnej i form ubiorów. Inspiracjami do przygotowania pokazu kolekcji „db & R”, który odbędzie się 3.08.2024 roku w Poznaniu, w ramach Festiwalu Tradycji Poznańskich na Starym Rynku, były detale domków budniczych (kolekcja „db”) oraz wybranych kamieniczek rynkowych pierzei (kolekcja „R”). 

Obie przygotowane kolekcje, które zostaną zaprezentowane na wybiegu jak i na pokazie, multimedialnym mają stanowić promocję architektury naszego miasta, zarówno tej z przeszłości, teraźniejszości ku przyszłości. 

 

Informacje szczegółowe znaleźć można na stronach internetowych I FB Organizatorów.

PL