Data dodania

Politechnika Poznańska uczelnią otwartą dla wszystkich

„Dostępność w odcinkach”

Projekt „Politechnika Poznańska uczelnią otwartą dla wszystkich” dobiega końca, więc czas na podsumowania. Dzięki wielu działaniom, mającym na celu zwiększenie dostępności Politechniki Poznańskiej Uczelnia stała się miejscem, gdzie wszyscy członkowie społeczności akademickiej mają równe szanse na rozwój i edukację. 

Projekt był realizowany w 6 obszarach.
Pierwszym obszarem, na którym projekt skupiał swoją uwagę, były technologie wspierające. Dostępność cyfrowa głównych serwisów informacyjnych Uczelni oraz informacji dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami, stała się priorytetem. Dzięki temu, zwiększyliśmy szanse na uzyskanie potrzebnych informacji, w spójnych graficznie i unowocześnionych serwisach.
 

Kolejnym obszarem projektu była organizacja. Działania skierowane były na zapewnienie pomocy i wsparcia organizacyjnego w zakresie wszelkich aspektów życia na Uczelni poprzez funkcjonowanie i rozwój:  Punktu Pomocy Psychologicznej 5P, serwisu informacyjnego Projektu i BON-u  oraz aktywność Zespołu ds. Dostępności.

Procedury - Dostosowanie uregulowań wewnętrznych do wymogów obowiązującego prawa w zakresie dostępności. Opracowano: Politykę Dostępności, Politykę Równości, Regulamin Wsparcia, Regulamin zapewnienia dostępności inwestycji. Procedury te mają na celu zagwarantowanie, że wszystkie działania podejmowane na Uczelni będą zgodne z zasadami równych szans i niedyskryminacji a także dostępności.


Kolejnym istotnym elementem projektu były szkolenia. Celem było zwiększenie świadomości społeczności akademickiej na temat problemów związanych ze szczególnymi potrzebami oraz zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla tych osób. W efekcie zwiększenia świadomości najbardziej widoczną zmianą jest podejście pracowników do kwestii dostępności jako takiej. W ramach projektu odbywały się spotkania, szkolenia, eventy, a także rozmowy, planowanie działań a w końcu - zmiana przyzwyczajeń. 


Edukacja również znalazła się w obszarze zainteresowania projektu. Działania skierowane były na wsparcie edukacyjne studentów i doktorantów, którzy borykają się z różnymi barierami. Zachęcanie do aktywności fizycznej, udziału w Integracyjnych Mistrzostwach Polski, poprzez organizację obozów, eventów sportowych a także warsztatów kompetencji. W ramach działań edukacyjnych uruchomiliśmy usługę tłumacza PJM.


Ostatnim obszarem, którego dotyczył projekt była architektura. Eliminacja barier architektonicznych w infrastrukturze budynków Uczelni jest jednym z najbardziej widocznych efektów projektu. Oznaczenie korytarzy i  schodów, instalacja wind, przebudowa wejścia do budynku, dostosowanie toalet- to tylko niektóre działania, które miały na celu zapewnienie komfortu i dostępności wszystkich członków społeczności akademickiej.

 

Powyżej zostały zasygnalizowane działania projektowe, zachęcamy do śledzenia cyklu „Dostępność w odcinkach” na stronie internetowej oraz w social mediach. Pierwszy odcinek już wkrótce.

Działania w ramach „Politechnika Poznańska uczelnią otwartą dla wszystkich” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”, Oś priorytetowa III „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.5 „Kompleksowe programy szkół wyższych”

PL