26 lutego br. Rektor Politechniki Poznańskiej – prof. Teofil Jesionowski i Starosta Poznański - Jan Grabkowski podpisali porozumienie dotyczące szeroko pojętej współpracy.
Wspólny cel to opracowanie zasad wzmocnienia potencjału w zakresie bezpieczeństwa lokalnych mieszkańców oraz wypracowanie współpracy instytucji publicznych i obywateli, a także wspieranie aktywności społeczności lokalnej.
Niezwykle ważnym komponentem podpisanego porozumienia jest współpraca w obszarze działalności badawczo-rozwojowej oraz dydaktycznej, modelowanie i doskonalenie efektywności na potrzeby wzmocnienia potencjału społeczności lokalnych do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym.
W zakres ten idealnie wpisuje się projekt finansowany z programu SPS NATO "Wzmocnienie potencjału społeczności lokalnych do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym" pod kierownictwem dr Oksana Erdeli (Politechnika Poznańska - lider projektu) oraz prof. Serhiia Voitko (Politechnika Kijowska –partner projektu). Wykonawcami projektu są: Politechnika Poznańska wraz z Powiatem Poznańskim oraz Politechnika Kijowska i Buchańska Rada Rejonowa (Ukraina). Projekt składa się z szeroko zakrojonych działań badawczych i analitycznych, wdrożenia specjalistycznych szkoleń dla przedstawicieli władz oraz społeczności lokalnych i akademickich, skupiając się na grupie docelowej liczącej 300 osób oraz budowy Modelu Zdolności Antykryzysowych Wspólnoty (MACC).
Opracowane w ramach projektu wnioski i rekomendacje zostaną skierowane do decydentów na poziomie krajowym i międzynarodowym, oferując nowe perspektywy na efektywne zarządzanie kryzysowe, które mogą zostać zaadoptowane w różnych kontekstach geograficznych i społecznych.
Projekt "Wzmocnienie potencjału społeczności lokalnych do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym " jest ambitnym przedsięwzięciem, które stawia na holistyczne podejście do zarządzania kryzysowego, łącząc teorię z praktyką i dążąc do zbudowania odporniejszych, bardziej zintegrowanych społeczności, zdolnych do efektywnego reagowania na wyzwania współczesnego świata.