Jakub Zdarta i Stanisław Pabiszczak zostali wyróżnieni za osiągnięcia naukowe i wyróżniającą rozprawę doktorską. Zespół powołany przez Premiera uznał, że należy wysoko ocenić osiągnięcia naukowe dr. hab. inż. Jakuba Zdarty z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej, będące podstawą nadania mu stopnia doktora habilitowanego. Jego badania koncentrują się na projektowaniu systemów biokatalitycznych i ich roli w procesach konwersji biomasy oraz unieszkodliwianiu wybranych zanieczyszczeń środowiskowych.
Kapituła w uzasadnieniu napisała, że wyróżnienie przysługuje za zaprojektowanie i wytworzenie nowatorskich, multifunkcjonalnych, o ściśle zdefiniowanej strukturze, systemów biokatalitycznych bazujących na immobilizowanych enzymach do konwersji biomasy oraz usuwania mikrozanieczyszczeń środowiskowych, a także przeprowadzenie charakterystyki otrzymanych układów pod kątem opisu aktywności, stabilności oraz oceny parametrów aplikacyjnych.
„Ta nagroda to ogromne osiągnięcie. Dla mnie jest ona swoistym podsumowaniem kilku ostatnich lat działalności naukowej i dowodem na to, że zaangażowanie w prace badawcze ma sens. Chciałbym też podziękować wszystkim, którzy dołożyli choćby małą cegiełkę do tej nagrody, bo bez nich ten sukces nie byłby możliwy” - mówi laureat.
Projektowanie, technologia i badania tocznej przekładni mimośrodowej - doktorat dr. inż. Stanisława Pabiszczaka z Wydziału Inżynierii Mechanicznej stał się podstawą nagrodzenia w kategorii wyróżniająca się rozprawa doktorska.
Uzasadnienie: za przedstawienie kompletnego procesu rozwoju zaawansowanego produktu jakim jest toczna przekładnia mimośrodowa, do poziomu technologicznego umożliwiającego transfer wyników do przemysłu. Poprzez publikacje i patenty przyczynia się do rozpoznawalności doskonałej polskiej inżynierii w międzynarodowym środowisku przemysłowym, w szczególności w przemyśle samochodowym.
„Nagroda Prezesa Rady Ministrów jest dla mnie niewątpliwą nobilitacją, zwłaszcza, że wynalazki z dziedziny inżynierii mechanicznej, w dobie cyfrowej rewolucji, wydają się reliktem przeszłości (na szczęście tylko pozornie). Pomysł na przekładnię, będącą przedmiotem mojej rozprawy doktorskiej, zrodził się w 2016 roku, a opracowanie jej geometrii, konstrukcji i technologii zajęło kilka lat. Dlatego szczególnie cieszę się z faktu, że mój trud został doceniony. Dziękuję także wszystkim osobom, które służyły swoją radą, pomocą i doświadczeniem podczas realizacji pracy” - mówi dr inż. Stanisław Pabiszczak.
dr hab. inż. Jakub Zdarta - Wydział Technologii Chemicznej
dr inż. Stanisław Pabiszczak - Wydział Inżynierii Mechanicznej