Rekrutacja na studia stacjonarne pierwszego stopnia w Politechnice Poznańskiej na rok akademicki 2024/2025 przebiegła bardzo pomyślnie.
Uczelnia udostępniła 4020 miejsc na 38 kierunkach studiów, w tym na 8 prowadzonych w języku angielskim. Kandydaci potwierdzili podobne do zeszłorocznego wysokie zainteresowanie studiami w naszej uczelni. Średnio niemal 6 kandydatów konkurowało o jedno miejsce na studiach w Politechnice Poznańskiej.
Najchętniej wybieranym kierunkiem po raz kolejny okazała się sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence prowadzona w języku angielskim, na którą ubiegało się 12,5 kandydata na jedno miejsce. Spektakularny wzrost na drugą pozycję odnotowaliśmy dla kierunku inżynieria biomedyczna/Biomedical Engineering prowadzonego w języku angielskim z zainteresowaniem niemal 12 kandydatów na miejsce. W czołówce, podobnie jak w poprzednich latach, znalazły się także: architektura/Architecture prowadzona w języku angielskim oraz inżynieria zarządzania z liczbą przekraczającą 10 kandydatów na miejsce. Znacznym sukcesem zwieńczyliśmy powołanie nowego kierunku studiów, jakim jest matematyka nowoczesnych technologii, który znalazł się w ścisłej czołówce. Zainteresowanie ponad 9 kandydatów na miejsce potwierdziło atrakcyjność i oczekiwane nowatorskie podejście do nauk ścisłych w programie studiów. Program odpowiada na zapotrzebowanie rynku na pracowników posiadających wiedzę i umiejętności związane z szeroko pojętą matematyką, w tym metodami analizy statystycznej i programowaniem, oraz z zastosowaniem narzędzi matematycznych do wspomagania i rozwoju nowoczesnych technologii wykorzystywanych w naukach inżynieryjno-technicznych. Absolwenci tego kierunku będą wyróżniać się umiejętnością wykorzystania zaawansowanej wiedzy matematycznej w rozwiązywaniu problemów nowoczesnych technologii opartych na sztucznej inteligencji, automatyce, robotyce i teletechnice.
Warto również podkreślić, że dla naszych najpopularniejszych kierunków studiów odnotowaliśmy bardzo liczne zgłoszenia – na dwóch kierunkach, które w ogólnopolskich rankingach uzyskały 1 miejsca, tj. automatyce i robotyce oraz logistyce zarejestrowało się odpowiednio 1,5 tysiąca i ponad tysiąc kandydatów. Licznie wybierana była także informatyka (1430 kandydatów), mechatronika (1120 kandydatów) i budownictwo (1114 kandydatów).
Zainteresowanie studiami w Politechnice Poznańskiej było na tyle duże, że nawet dla najmniej licznie wybieranych kierunków zarejestrowaliśmy ok. 3 kandydatów na jedno miejsce.
Po intensywnym okresie rejestracji zgłoszeń, weryfikacji dokumentów, zaawansowanych obliczeń wyników maturalnych kandydatów na ich wszystkich preferencjach, a także sprawnym etapie przyjmowania dokumentów, Uczelniana Komisja Rekrutacyjna udostępniła przyszłym studentkom i studentom decyzje o przyjęciu na studia. Tym samym wypełnione zostały limity rekrutacyjne dla wszystkich kierunków studiów. Dziękujemy za zaufanie.
Drodzy przyszli członkowie naszej społeczności akademickiej, serdecznie Wam gratulujemy! Dokonaliście wielkiego dzieła, które rozpoczyna nowy etap w Waszym życiu – poszukiwania swoich pasji i rozszerzania zainteresowań. My zapewnimy Wam naukowy fundament, aby wykreować Was na inżynierów nowoczesnych technologii, którzy znajdą zatrudnienie na całym świecie.