Rok 2024 – czas na podsumowanie!

Sukcesy Pracowników, Doktorantów i Studentów, nowe inwestycje, miejsca na podium, w rankingach, wydarzenia organizowane na terenie uczelni, które pozostaną w naszej pamięci na długo… 

Taki był rok 2024 – intensywny, przepełniony sukcesami, na które wszyscy pracowaliśmy.

Zapraszamy na podsumowanie roku 2024, który przeżyliśmy razem…

Ze względu na ogromną liczbę wydarzeń nie sposób ująć je wszystkie w przedstawionym podsumowaniu, co mogło spowodować, że kogoś w sposób niezamierzony nie wymieniono z imienia i nazwiska. Prosimy o wyrozumiałość.

Zestawienie powstało na podstawie informacji zgłaszanych przez jednostki celem publikacji ich na stronie uczelni.

Władze

Rok 2024, to rok, w którym Kolegium Elektorów Politechniki Poznańskiej dokonało wyboru Rektora Uczelni na kadencję 2024-2028. Po raz drugi powierzono tę funkcję prof. dr. hab. inż. Teofilowi Jesionowskiemu.

Na stanowiska prorektorów zostali powołani odpowiednio: dr hab. inż. Agnieszka MISZTAL, prof. PP - prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. dr hab. inż. Wojciech SUMELKA - prorektor ds. nauki, dr hab. Arkadiusz PTAK, prof. PP - prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, prof. dr hab. inż. Mariusz GŁĄBOWSKI - prorektor ds. współpracy międzynarodowej. Kanclerzem Politechniki Poznańskiej jest dr Łukasz KALUPA.

 

 

Profesury

 

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej TYTUŁ PROFESORA otrzymali:

  • dr hab. inż. Przemysław Herman z Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki, otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne (grudzień 2023);
  • dr hab. inż. Piotr Lijewski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu, otrzymał tytuł profesora w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport (grudzień 2023);
  • dr hab. inż. Piotr Krawiec z Wydziału Inżynierii Mechanicznej, otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna;
  • dr hab. Joanna Stefańska z Wydziału Architektury, otrzymała tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki;
  • dr hab. inż. arch. Sławomir Rosolski z Wydziału Architektury, otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka;
  • dr hab. inż. Katarzyna Rzeszut z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu, otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport;
  • dr hab. inż. Marek Ochowiak z Wydziału Technologii Chemicznej, otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna;
  • dr hab. inż. Szymon Wojciechowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej, otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna;
  • dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel z Wydziału Architektury, otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce;
  • dr hab. inż. Maciej Michałek z Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki, otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

 

DHC

 

DOKTORZY HONORIS CAUSA

W kwietniu prof. Roman Słowiński, czł. rzecz. PAN z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa University of West Attica (UWA – Uniwersytet Zachodniej Attyki) w Atenach z rąk jego rektora prof. Panagiotisa Kaldisa. W maju podczas obchodów święta uczelni tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Opolskiej otrzymał prof. dr hab. inż. Stanisław Legutko z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej.

Dnia 22 maja prof. Bogusław Buszewski – specjalista z zakresu nauk chemicznych, dołączył do grona osób, którym Politechnika Poznańska nadała zaszczytny tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Poznańskiej. W październiku prof. Salvatore Greco – wybitny specjalista w dziedzinie inteligentnych systemów wspomagania decyzji w Katedrze Ekonomii i Biznesu na Uniwersytecie w Katanii otrzymał 45 tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Poznańskiej.

 

wartotustudiować

 

POLITECHNIKA POZNAŃSKA – WARTO TU STUDIOWAĆ!

W czerwcu ogłoszono Jubileuszowy 25. Ranking Szkół Wyższych i Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2024. Politechnika Poznańska znalazła się na 8 miejscu w rankingu wśród uczelni akademickich, a wśród uczelni technicznych  na miejscu 5.

W rankingu kierunków: automatyka i robotyka (Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki) - 1 miejsce (wspólnie z Politechniką Warszawską), logistyka (Wydział Inżynierii Zarządzania) - 1 miejsce, inżynieria środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) – 2 miejsce (wspólnie z Politechniką Wrocławską i Politechniką Warszawską), lotnictwo i kosmonautyka (Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu) – 2 miejsce, zarządzanie i inżynieria produkcji (Wydział Inżynierii Mechanicznej) – 2 miejsce, informatyka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)4 miejsce, inżynieria chemiczna (Wydział Technologii Chemicznej) – 5 miejsce.

W styczniu Eksperci firmy Antal zajmujący się na co dzień rekrutacją i doradztwem personalnym wskazali obiecujące kierunki studiów na rok 2024. Politechnika Poznańska w swojej ofercie posiada następujące kierunki studiów, które odpowiadają na zapotrzebowanie rynku: bioinformatyka, budownictwo zrównoważone/Sustainable Building Engineering, informatyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria farmaceutyczna, inżynieria materiałowa, lotnictwo, lotnictwo i kosmonautyka, sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence, technologie obiegu zamkniętego.

Podczas rekrutacji 2024/2025 na studia stacjonarne pierwszego stopnia, kandydaci w pierwszej turze rekrutacji dokonali 23 349 zgłoszeń na 38 oferowanych kierunków studiów, w tym 8 prowadzonych w języku angielskim! Zanotowano prawie 6 kandydatów na miejsce!
Najpopularniejsze kierunki (liczba osób na jedno miejsce): Artificial Intelligence (12,5), Biomedical Engineering (11,9), Architecture (10,9), inżynieria zarządzania (10,1), matematyka nowoczesnych technologii (9,3). Najchętniej wybierane kierunki (liczba zgłoszeń na kierunek): automatyka i robotyka (1535), informatyka (1430), mechatronika (1120), budownictwo (1114), logistyka (1079).

Politechnika Poznańska wraz z innymi uczelniami partnerskimi Miasta Poznania dołączyła do programu POMOST - wymiana międzyuczelniana w kręgu poznańskich uczelni umożliwi studentom realizację wybranego przedmiotu na innej uczelni w Poznaniu. 

 Na podstawie Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych powstał ranking kierunków, które opłaca się studiować (średnie zarobki po ukończeniu kierunku). Spośród zaprezentowanych 15 kierunków, aż 8 prowadzonych jest przez Politechnikę Poznańską. Zestawienie dotyczy studiów drugiego stopnia: informatyka (niestacjonarne) – miejsce 2, elektronika i telekomunikacja (niestacjonarne) – miejsce 3, elektronika i telekomunikacja (stacjonarne) – miejsce 9, konstrukcja i eksploatacja środków transportu (stacjonarne) – miejsce 1, inżynieria zarządzania (niestacjonarne) – miejsce 12, mechanika i budowa maszyn (niestacjonarne) – miejsce 13 elektrotechnika (niestacjonarne) – miejsce 14, automatyka i robotyka (niestacjonarne) – miejsce 15.

 

Wydarzenia

 

WYDARZENIA

Organizowaliśmy…

W nowy rok wkroczyliśmy z tradycyjnym koncertem noworocznym zorganizowanym przez Uczelniane Centrum Kultury. Tym razem mieliśmy przyjemność uczestniczyć w koncercie Pani Małgorzaty Ostrowskiej.

Za sprawą Politechniki Poznańskiej i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” przez dwa dni lutego Poznań był polską stolicą umiędzynarodowienia! XVII edycja ogólnopolskiej konferencji organizowanej w ramach programu „Study in Poland” przerosła oczekiwania organizatorów - czyli Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” i Politechniki Poznańskiej jako gospodarza. Było to największe wydarzenie z obszaru umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki w naszym kraju. W obradach wzięło udział ponad 350 uczestników stacjonarnie i prawie drugie tyle online. Obecni byli: szefowie lub wiceszefowie instytucji i organizacji odpowiedzialnych za umiędzynarodowienie. Wśród uczestników byli rektorzy oraz dyrektorzy działów współpracy międzynarodowej, rozwoju i promocji ponad 100 polskich uczelni. Za organizację wydarzenia odpowiedzialny był Dział Współpracy Międzynarodowej oraz Dział Informacji i Promocji.

W marcu w murach Politechniki Poznańskiej odbyło się spotkanie pt. „Nauka dla biznesu”. Gościliśmy Panią wiceminister nauki Prof. Marię Mrówczyńską, przedstawicieli Wielkopolskich Parlamentarzystów oraz Prezydenta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka.  Współgospodarzem spotkania był Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. 

13 marca odbyły się jubileuszowe, 25 Targi Pracy PP zorganizowane przez Centrum Praktyk i Karier oraz Politechnika Innowacje Sp. z o.o.

W dniach 15-17 marca na Politechnice Poznańskiej odbył się LVIII Zjazd Porozumienia Doktorantów Uczelni Technicznych, organizowany przez Samorząd Doktorantów Politechniki Poznańskiej.

Dnia 22 marca na naszej Uczelni miało miejsce szczególne wydarzenie związane z drugą edycją Ogólnopolskiego Dnia inżynierii materiałowej. Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej wraz z 15 innymi uczelniami i 6 instytutami badawczymi w całym kraju realizował misję popularyzacji inżynierii materiałowej pod hasłem przewodnim tegorocznej edycji materiałów inspirowanych naturą

Po raz kolejny Politechnika Poznańska powitała w swoich murach nowych studentów zagranicznych, którzy w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024 rozpoczęli swoje kształcenie w Polsce na studiach magisterskich. Oferta naszej Uczelni cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów zagranicznych. W tym naborze udział w rekrutacji wzięło ponad 800 osób niebędących obywatelami Polski.

W kwietniu odbyła się uroczysta inauguracja Centrum Nowoczesnej Dydaktyki PP. Celem Centrum jest stworzenie przestrzeni, w której każdy nauczyciel znajdzie wsparcie i inspirację do doskonalenia pracy ze studentami. Centrum Nowoczesnej Dydaktyki jest wspierane przez Uczelnianą Radę ds. Jakości Kształcenia PP. 

Festiwal Praktyk, Staży i Prac Dyplomowych, którego organizatorem był Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej oraz Fundacja na rzecz Rozwoju Politechniki Poznańskiej zgromadził zainteresowanych w holu budynku WAiWIZ.

13 kwietnia odbyła się druga edycja PUT Campus Game. Po raz kolejny teren kampusu zamienił się w tętniącą życiem planszę, po której uczestnicy poruszali się niczym strategiczne pionki. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dział Współpracy Międzynarodowej w ramach projektu "PUT Students on Board" realizowanego przez NAWA Welcome to Poland w latach 2023-2025.

Dział ds. Rozwoju był organizatorem Festiwalu Nauki i Sztuki. Politechnika Poznańska to nie tylko nauka, to pasja dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Przez lata Festiwal Nauki i Sztuki był miejscem inspirujących spotkań naukowców, dydaktyków i praktyków z młodymi entuzjastami, którzy kierują swoje kroki w stronę poznania nowych horyzontów wiedzy i sztuki.

Już po raz XXV na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Zarządzania Strategicznego. 

16 kwietnia – Drzwi Otwarte. Otworzyliśmy dla zwiedzających drzwi 70 laboratoriów – każdy znalazł coś dla siebie – od wzornictwa, malarstwa i rzeźby poprzez elektroenergetykę, grafikę inżynierską i cyberbezpieczeństwo, do sieci komputerowych, napędów hybrydowych, silników spalinowych, syntezy materiałów i nanomateriałów, biomechaniki, wytwarzania przyrostowego, wysokich napięć, ergonomii, badania właściwości tworzyw sztucznych, chemii organicznej. Organizatorem wydarzenia był Dział Informacji i Promocji.

W dniach 15-18 kwietnia Politechnika Poznańska była gospodarzem konferencji organizowanej w ramach Baltic University Program. Temat tego wyjątkowego wydarzenia brzmiał "Zmienione okoliczności i nowe zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju w regionie Morza Bałtyckiego". Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń, a zorganizowane było przez Dział Współpracy Międzynarodowej.

23 maja miała miejsce uroczystość nadania Auli Magna imienia prof. Jerzego Dembczyńskiego (1943-2023).

Zgodnie z hasłem „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – Centrum Sportu tradycyjnie zaprosiło na kolejną edycję Dnia Sportu.

24 maja Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej wypełniła atmosfera nauki. Była to niepowtarzalna okazja do dzielenia się doświadczeniem w ramach aplikowania i realizowania grantów. Pracownicy naukowi poszczególnych wydziałów, liderzy grantów przedstawili swoje projekty. 

Po atmosferze naukowej przyszedł czas na integrację – Uczelniane Centrum Kultury zaprosiło Pracowników na Piknik Pracowniczy.

Maj to też uroczystość promocyjna połączona z nadaniem godności Zasłużony Profesor Politechniki Poznańskiej prof. Juliuszowi Pernakowi.

Na początku czerwca w Centrum Wykładowym PP odbył się kolejny PUT Absolvent’s Day – wydarzenie, na którym organizatorzy: Centrum Praktyk i Karier PP oraz Politechnika Innowacje Sp. z o.o., gościli 27 firm.

IV konferencja „Kolej Wodorowa – Hydrogen4Rail Future of Transport” to z kolei spotkanie ekspertów z branży transportu szynowego i paliw alternatywnych. W budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej spotkało się ponad stu przedstawicieli świata kolei, biznesu i nauki.

21 czerwca studenci Erasmus+, którzy zakończyli swoją mobilność na Politechnice Poznańskiej uczestniczyli w Gali Farewell. Podczas tej wyjątkowej uroczystości nie tylko podsumowano ich czas spędzony w Polsce, ale również wyróżniono ich wybitne osiągnięcia oraz zaangażowanie w życie akademickie i społeczne.

W Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej odbył się prestiżowy turniej „Poznań 2024 World Boccia Challenger”. Wydarzenie organizowane było przez Polski Związek Bocci we współpracy z World Boccia (Światową Federacją Sportową Bocci) – organizacją odpowiedzialną za zarządzanie tym sportem z ramienia Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego (IPC) oraz Politechniką Poznańską.

W lipcu gościliśmy Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pana dra hab. Andrzeja Szeptyckiego, prof. UW. Spotkanie miało na celu omówienie sukcesów i wyzwań związanych ze współpracą międzynarodową Politechniki Poznańskiej. 

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk odwiedził z kolei Kampus Kąkolewo Politechniki Poznańskiej obserwując jak budowa i zakup infrastruktury badawczo-rozwojowej zwiększył potencjał badawczy naszej uczelni.

W dniu 7 września w Centrum Wykładowym PP uczelnia nasza celebrowała jubileusz 100-lecia Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Poznańskiej (SAPP).  Uroczysta część spotkania przedstawicieli wielu roczników absolwenckich i władz Politechniki odbyła się w Aula Magna PP.    

W dniach 16-19 września w murach naszej Uczelni odbył się XI Kongres Technologii Chemicznej, którego organizatorem był Wydział Technologii Chemicznej oraz Fundacja na Rzecz Rozwoju PP.

W dniach 19 – 20 września Politechnika Poznańska wspólnie z „Perspektywami” zorganizowała 18. już Poznański Salon Maturzystów. Frekwencja jak zawsze była ogromna – tysiące młodych ludzi pojawiło się w murach naszej uczelni. Salon odwiedzili maturzyści 2025, a także uczniowie młodszych klas oraz nauczyciele, pedagodzy szkolni i doradcy edukacyjno-zawodowi. „Tu matura spotykała się ze studiami”. Organizatorem wydarzenia był Dział Informacji i Promocji.

„Noc Naukowców 2024” - dzięki zaangażowaniu naukowców, studentów z kół naukowych i organizatorów z Działu ds. Rozwoju udało się stworzyć wyjątkową atmosferę eksperymentów, wykładów i warsztatów. Noc Naukowców to współdziałanie partnerów: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego, Instytuty Chemii Bioorganicznej PAN, Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, Instytutu Genetyki Człowieka PAN, a także sponsorów, w tym roku: Veolii i Banku PKO BP SA.

W dniach 22-26 września w budynkach Politechniki Poznańskiej odbyła się 4 z serii, międzynarodowa konferencja Green Technology for Sustainable Environment 2024 (GTSE24). Po sukcesach poprzednich edycji konferencji z serii GTSE w Hanoi (Wietnam, 2017), Ho Chi Min City (Wietnam, 2019) oraz Taipei (Tajwan, 2022) wydarzenie to po raz pierwszy odbywało się w Europie. Konferencje z serii GTSE stanowią platformę do wymiany wiedzy oraz doświadczeń dla wielu wybitych naukowców z całego świata, pracujących nad rozwiązaniami poprawiającymi jakość naszego środowiska oraz wspierającymi zrównoważony rozwój. 

Dnia 9 października Politechnika Poznańska zainaugurowała 105 rocznicę polskiego wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu. Podczas uroczystej inauguracji rozpoczęliśmy Nowy Rok Akademicki, a w miejscu powstania Nowego Rektoratu podpisaliśmy i wmurowaliśmy Akt Erekcyjny. Gościem honorowym wydarzenia była Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska.

Co roku Dział Współpracy Międzynarodowej organizuje Orientation Day – dynamiczne i pełne informacji wydarzenie dedykowane specjalnie dla studentów zagranicznych. Stało się ono istotnym punktem w kalendarzu akademickim, oferując cenne prezentacje na różnorodne tematy. 16 października studenci mieli okazję zapoznać się z kluczowymi informacjami dotyczącymi między innymi procesów legalizacji wiz, przepisów akademickich oraz ubezpieczeń.

26 października, odbyła się trzecia edycja PUT Campus Game zorganizowana tradycyjnie przez Dział Współpracy Międzynarodowej. Wydarzenie przyciągnęło rekordową liczbę uczestników, blisko 100 osób.

W listopadzie w murach naszej uczelni miało miejsce zorganizowane przez Dział ds. Uniwersytetu Europejskiego podsumowanie projektu REUNICE. Wydarzenie było okazją do omówienia kolejnych kroków, które zagwarantują trwałość inicjatyw REUNICE, przejmowanych przez Uniwersytet Europejski EUNICE w ramach projektu EUNICE4U Erasmus+.

Politechnika Poznańska była też gospodarzem debaty członków Kolegium Rektorów Miasta Poznania z Parlamentarzystami RP, reprezentującymi Wielkopolskę. Spotkanie poświęcone było aktualnym problemom szkolnictwa wyższego i nauki. W debacie udział wzięli przedstawiciele poznańskiego środowiska akademickiego oraz parlamentarzyści: Katarzyna Kierzek-Koperska, Ewa Schädler, Katarzyna Ueberhan, Andrzej Grzyb, Bartosz Zawieja.

W dniu 29 listopada na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej odbyło się wyjątkowe wydarzenie - II Forum Kobiet Nauki i Biznesu połączone z V edycją Dnia Przedsiębiorczych Kobiet. 

"Hydrogen Day” - podczas tego wydarzenia przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu stworzyli przestrzeń do inspirujących rozmów, prezentacji innowacyjnych rozwiązań oraz wymiany wiedzy na temat przyszłości zrównoważonej energii. 

W przedświątecznym okresie wraz z Chórem Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” i wolontariuszami OS PROgressio PROmotio odwiedziliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. 

7 grudnia w Hali Sportowej im. Wojciecha Weissa na Politechnice Poznańskiej odbyło się wyjątkowe wydarzenie – "Mikołajki na sportowo i naukowo". To wydarzenie nie tylko pobudzało ciekawość świata i kreatywność, ale również zachęcało do wspólnego ruchu i aktywności fizycznej. Organizatorzy – Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej oraz Dział ds. Rozwoju PP.

11 grudnia roku Dział Współpracy Międzynarodowej zorganizował specjalną, świąteczną edycję Kawiarenki Międzykulturowej.

Dnia 12 grudnia prof. dr hab. inż. arch. Sławomir Rosolski z Wydziału Architektury PP wygłosił wykład otwarty pt.: Myśli i dzieła wybrane. Wykład połączony był z trzema premierami: monografii pt. Sławomir Rosolski. Myśli i dzieła wybrane, krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. 3E. Ekologia, Ekonomia, Estetyka oraz wystawy Myśli i dzieła wybrane, prezentującej dorobek naukowy i projektowy prof. Rosolskiego.

Dnia 18 grudnia, w świąteczny nastrój, dzięki Koncertowi Kolęd, tradycyjnie wprowadził nas Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”.

 

Braliśmy udział…

W marcu uczestniczyliśmy w Targach Edukacyjnych organizowanych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To już tradycja, że stoisko Politechniki Poznańskiej jest największe, to już tradycja, że na stoisku można spotkać Studentki i Studentów reprezentujących wszystkie oferowane przez uczelnię kierunki, to już tradycja, że było z nami Radio Afera. Organizatorem wydarzenia z ramienia uczelni był Dział Informacji i Promocji.

W dniach 17-24 marca 25 polskich uczelni, w ramach programu Study in Poland, prezentowało swoją ofertę kształcenia dla studentów w Turcji na targach edukacyjnych IEFT (International Education Fairs of Turkey) – największym tego typu wydarzeniu w Turcji. Nie mogło zabraknąć także Politechniki Poznańskiej, która była reprezentowana przez Dział Współpracy Międzynarodowej w Stambule.

Uczestniczyliśmy w Zgromadzeniu Walnym w Brandenburskim Uniwersytecie Technicznym Cottbus-Senftenberg (Niemcy). Było to pierwsze tego rodzaju spotkanie w drugiej fazie projektu EUNICE (teraz EUNICE4U) po otrzymaniu dofinansowania na kolejne 4 lata. Główny cel spotkania to utworzenie europejskiego, wspólnego kampusu wzbogacającego edukację i badania prowadzone przez europejską sieć uniwersytetów EUNICE.

W ramach podjęcia współpracy Partnerów w zakresie realizacji Forum Sztucznej Inteligencji (Forum AI), które odbyło się w ramach XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu podpisano list intencyjny. List intencyjny sygnowali Krzysztof Gawkowski – Wicepremier i Minister Cyfryzacji, przedstawiciele władz największych polskich szkół wyższych (z ramienia PP – JMR prof. Teofil Jesionowski), a także Zygmunt Berdychowski - Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Lipiec to Inicjatywy Doktoranckie Uczelni Technicznych - Zjazd Szkoleniowy Porozumienia Doktorantów Uczelni Technicznych wraz z Galą Konkursu Inicjatywy Doktoranckie Uczelni Technicznych.

We wrześniu odbyło się Forum Ekonomiczne w Karpaczu - największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. Na tegorocznym Forum Ekonomicznym 2024 swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się eksperci z Politechniki Poznańskiej omawiając kluczowe zagadnienia związane z innowacjami, zrównoważonym rozwojem i nowymi technologiami.

W dniach 20-21 września prorektorzy Politechniki Poznańskiej, prof. Wojciech Sumelka i prof. Arkadiusz Ptak, uczestniczyli w 42. Konferencji Rektorów i Prezydentów Europejskich Uniwersytetów Technicznych (crp2024) w Bukareszcie, gdzie mieli okazję wymienić się poglądami na temat wyzwań stojących przed uczelniami technicznymi w szybko zmieniającym się świecie, generującym wiele zagrożeń, ale również i możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego.

Konferencja EAIE 2024, która odbyła się w dniach 17-20 września w centrum targowym MEETT w Tuluzie to wydarzenie, które zgromadziło liderów akademickich, ekspertów oraz instytucje z całego świata, oferując platformę do wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji. Silna reprezentacja Politechniki Poznańskiej, na co dzień zaangażowana we współpracę międzynarodową, pozostawiła trwały ślad podczas konferencji w Tuluzie i wyjechała z pięknej Francji pełna inspiracji i nowych kontaktów.

W dniach 26-27 października polskie uczelnie prezentowały swoją ofertę na targach edukacyjnych IEFT – największym tego typu wydarzeniu w Turcji. Nie mogło zabraknąć Politechniki Poznańskiej reprezentowanej przez przedstawicieli Działu Współpracy Międzynarodowej.

W dniach 26-27 października podczas zorganizowanych na Międzynarodowych Targach Poznańskich – Targach Hobby, opowiadaliśmy tysiącom odwiedzających jak można rozwijać swoje pasje na Politechnice Poznańskiej. Politechnikę Poznańską reprezentowali przedstawiciele Kół Naukowych wraz ze swoimi projektami. Organizatorem wydarzenia był Dział Informacji i Promocji.

11-12 października na terenie centrum wystawienniczego Ptak Warsaw Expo, odbyło się II Sympozjum Techniki Motorowodnej. Politechnikę Poznańską reprezentowali przedstawiciele MKN PUT Powertrain, których działalność została uhonorowana medalami Quality & Innovation w kategorii Innowacja oraz Współpraca.

JM Rektor PP prof. Teofil Jesionowski, Prorektor ds. Nauki prof.  Wojciech Sumelka oraz Kanclerz dr Łukasz Kalupa odbyli wizytę w siedzibie Firmy Thornton Tomasetti NY. Osobą goszczącą był wieloletni pracownik firmy Senior Principal and Applied Science Practice co-Lead, dr hab. inż. Paweł Woelke (absolwent Politechniki Poznańskiej). Rozmowy dotyczyły możliwej współpracy, również w zakresie staży naukowych i praktyk. 

W dniach 15-17 listopada na poznańskich uczelniach odbyło się III Otwarte Posiedzenie Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów, którego gospodarzami było Kolegium Rektorów Miasta Poznania oraz Poznańskie Porozumienie Doktorantów. 

 

Rankingi

 

RANKINGI

W styczniowej edycji rankingu University Ranking by Academic Performance (URAP) Politechnika Poznańska zajęła siódme miejsce wśród polskich uczelni technicznych oraz 1185. pozycję na świecie. W rankingu uwzględniono sumarycznie 3000 uczelni, w tym 56 uczelni z Polski. 

Według światowego rankingu Webometrics Ranking of World Universities Politechnika Poznańska zajmuje 7. miejsce wśród polskich uczelni oraz 3. miejsce wśród polskich uczelni technicznych. W zestawieniu ogólnoświatowym Politechnika Poznańska sklasyfikowana została na 810. miejscu.

W zestawieniu SCImago Institutions Rankings (SIR) w klasyfikacji polskich uczelni wyższych Politechnika Poznańska zajęła 1. miejsce w kategorii Aerospace Engineering i 3. miejsce w kategorii Automotive Engineering (a także ogólnie 6. miejsce w obszarze Engineering) oraz 7. miejsce w obszarach Environmental Science i Mathematics. 

W kwietniowej edycji rankingu QS World University Rankings by Subject Politechnika Poznańska została pierwszy raz sklasyfikowana w głównym obszarze tematycznym “Engineering & Technology” (w przedziale 501-550) i znajduje się w grupie siedmiu polskich uczelni uwzględnionych w tej kategorii. W zestawieniu dyscyplin naukowych Politechnika Poznańska została sklasyfikowana w trzech kategoriach: Engineering- Mechanical, Aeronautical & Manufacturing (w przedziale 301-350), Engineering- Electrical & Electronic (w przedziale 501-530), Computer Science and Information Systems (w przedziale 701-720).

W majowym zestawieniu Center for World University Rankings 2024 (CWUR 2024) Politechnika Poznańska została sklasyfikowana w grupie 7,3% najlepszych uczelni i instytucji naukowych na świecie. 

Naukowcy Politechniki Poznańskiej znaleźli się gronie najlepszych badaczy na świecie „Best Scientists by Discipline”. W rezultacie Politechnika Poznańska została sklasyfikowana w sześciu dyscyplinach, uzyskując bardzo wysokie pozycje w zestawieniu polskich uczelni, w tym pierwsze miejsce w kategoriach Computer Science i Materials Science, drugie miejsce w kategorii Chemistry, trzecie miejsce w kategorii Electronics and Electrical Engineering, 6. miejsce w Engineering and Technology oraz 7. miejsce w kategorii Mathematics.

Chemistry: prof. François Béguin (2. miejsce w Polsce), prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak (5. miejsce w Polsce), prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski (17. miejsce w Polsce), prof. dr hab. inż. Juliusz Pernak (44. miejsce w Polsce). Computer Science: prof. dr hab. inż. Roman Słowiński (2. miejsce w Polsce), prof. dr hab. inż. Jacek Błażewicz (8. miejsce w Polsce), prof. dr hab. Gerhard-Wilhelm Weber (9. miejsce w Polsce), prof. dr hab. inż. Jerzy Stefanowski (13. miejsce w Polsce). Electronics and Electrical Engineering: prof. dr hab. inż. Jerzy Tyszer (5. miejsce w Polsce). Engineering and Technology: prof. dr hab. inż. Jan Węglarz (7. miejsce w Polsce). Materials Science: prof. François Béguin (1. miejsce w Polsce), prof. dr hab. Elżbieta, Frąckowiak (2. miejsce w Polsce), prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski (8. miejsce w Polsce). Mathematics: prof. dr hab. Gerhard-Wilhelm Weber (6. miejsce w Polsce).

W rankingu QS World University Rankings 2025 przeprowadzono ocenę 5663 instytucji z całego świata w oparciu o 9 wskaźników. W rankingu przedstawiono listę 1503 najlepszych uczelni na świecie, na której uwzględniono 22 uczelnie z Polski. Politechnika Poznańska została sklasyfikowana w przedziale 1001-1200 uzyskując najwyższą punktację w kategorii międzynarodowe sieci badawcze (International Research Network). W kategorii polskich uczelni technicznych Politechnika Poznańska uzyskała 5. miejsce.

Międzynarodowy ranking klasyfikujący uczelnie, które podejmują działania na rzecz realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju -Times Higher Education Impact Rankings (SDG) uwzględnił Politechnikę Poznańską w rankingu ogólnym (w przedziale 1001-1500) w ramach pięciu zgłoszonych wskaźników indywidualnych: SDG 7 Czysta i dostępna energia (miejsce 401-600), SDG 9 Innowacyjność, przemysł, infrastruktura (miejsce 401-600),SDG 13 Działania w dziedzinie klimatu (miejsce 401-600),SDG 17 Partnerstwa na rzecz celów (miejsce 601-800), SDG 3 Dobre zdrowie i jakość życia (miejsce 1001+).

W czerwcu Narodowa Agencja Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności opublikowała wyniki badania na temat mobilności akademickiej w ramach zakończonego już projektu Erasmus+ KA 131 2020 (mobilności z krajami programu w ramach UE). Nasza Uczelnia zajęła 7. miejsce w Polsce biorąc pod uwagę liczbę pracowników uczelni wyjeżdżających za granicę, 11. miejsce w kategorii wyjazdów studentów na studia i praktyki zagraniczne. Biorąc pod uwagę liczbę studentów z uczelni partnerskich realizujących swój pobyt w Polsce zajmujemy 19. miejsce.

W letniej edycji rankingu U.S. News Best Global Universities wybrano 2250 najlepszych uczelni z całego świata na podstawie wskaźników pogrupowanych w trzech kategoriach: globalna i regionalna reputacja akademicka, wskaźniki bibliometryczne pochodzące z bazy danych Web of Science (Clarivate) oraz doskonałość naukowa. W klasyfikacji krajowej Politechnika Poznańska uzyskała 21. miejsce (w tym 6. miejsce w kategorii polskich uczelni technicznych).

W rankingu QS World University Rankings Europe w klasyfikacji krajowej Politechnika Poznańska utrzymała swoją pozycję sprzed roku i zajmuje 15. miejsce wśród polskich uczelni oraz 7. miejsce wśród polskich uczelni technicznych.

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej znaleźli się na liście czołowych badaczy na świecie. Zestawienie przygotowywane przez Stanford University, we współpracy z wydawnictwem Elsevier, uwzględnia 2% najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechnikiprof. dr hab. inż. Ewa Magnucka-Blandzi. Wydział Informatyki i Telekomunikacjiprof. dr hab. inż. Jacek Błażewicz, prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski, prof. dr hab. inż. Andrzej Jaszkiewicz, dr hab. inż. Miłosz Kadziński, prof. PP, prof. dr hab. inż. Krzysztof Krawiec, prof. dr hab. inż. Roman Słowiński, prof. dr hab. inż. Maciej Stasiak, prof. dr hab. inż. Jerzy Stefanowski. Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu: prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka, dr hab. inż. Agnieszka Ślosarczyk, prof. PP. Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznejprof. dr hab. inż. Jarosław Jakubowicz, prof. dr hab. inż. Michał Kulka. Wydział Inżynierii Mechanicznej: dr hab. inż. Mateusz Barczewski, prof. PP, dr inż. Aleksander Hejna, prof. dr hab. inż. Stanisław Legutko, dr hab. inż. Danuta Matykiewicz, prof. PP, prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski, prof. dr hab. inż. Szymon Wojciechowski. Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki:  prof. dr hab. inż. Czesław Oleśkowicz-Popiel, dr hab. inż. Piotr Przybyłek, prof. PP. Wydział Inżynierii Zarządzania: 
dr hab. inż. Małgorzata Jasiulewicz-Kaczmarek, prof. PP, dr hab. Gerhard Wilhelm Weber, prof. PP. Wydział Technologii Chemicznej: prof. dr hab. inż. Ewa Andrzejewska, prof. François Béguin, dr hab. inż. Sławomir Borysiak, prof. PP, prof. dr hab. inż. Aleksander Ciszewski, dr hab. inż. Krzysztof Fic, prof. PP, prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, dr hab. inż. Krzysztof Jurewicz, dr hab. inż. Łukasz Klapiszewski, prof. PP, prof. dr hab. inż. Stefan Jan Kowalski, prof. dr hab. Andrzej Lewandowski, prof. dr hab. inż. Grzegorz Lota, prof. dr hab. Henryk Matusiewicz, dr hab. inż. Grzegorz Milczarek, prof. PP, prof. dr hab. inż. Juliusz Pernak, dr hab. inż. Magdalena Regel-Rosocka, prof. PP, prof. dr hab. inż. Jan M. Skowroński, dr hab. inż. Izabela Stępniak, prof. dr hab. inż. Jan Szymanowski, prof. dr hab. inż. Adam Voelkel, dr hab. Justyna Werner, dr hab. inż. Jakub Zdarta, prof. PP, dr hab. inż. Agnieszka Zgoła-Grześkowiak, prof. PP.

W październikowej edycji rankingu Times Higher Education World University Rankings 2025 Politechnika Poznańska w klasyfikacji krajowej znalazła się w grupie polskich uczelni na 11 miejscu (awans z 15 miejsca) zajmując 3 miejsce w grupie polskich uczelni technicznych.

Politechnika Poznańska znalazła się też w gronie TOP 100 europejskich liderów edukacji inżynierskiej sklasyfikowanych w tegorocznej edycji Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank 2024. W rankingu sklasyfikowano 226 szkół wyższych z 27 krajów Unii Europejskiej oraz ze Szwajcarii i Norwegii. Politechnika Poznańska zajęła 96 miejsce w zestawieniu i szóste miejsce wśród polskich uczelni technicznych, ex aequo z Politechniką Łódzką.

W Global Ranking of Academic Subjects (ranking uczelni w dyscyplinach naukowych tworzony przez ShanghaiRanking Consultancy) Politechnika Poznańska została sklasyfikowana w dwóch dyscyplinach: Mechanical Engineering oraz Management.W kategorii Mechanical Engineering uwzględnionych zostało pięć polskich uczelni. Politechnika Poznańska uzyskała miejsce w przedziale 301-400, ex aequo z Politechniką Gdańską oraz Politechniką Warszawską. W kategorii Management Politechnika Poznańska została sklasyfikowana po raz pierwszy (pozycja 401-500) i jest jedyną polską uczelnią uwzględnioną w tej dyscyplinie.

W pierwszej edycji rankingu THE Interdisciplinary Science Rankings 2025, opracowanego przez Times Higher Education (THE) we współpracy ze Schmidt Science Fellows Politechnika Poznańska znalazła się w grupie sklasyfikowanych uczelni uzyskując miejsce w przedziale 401-500 i zajmuje 6. miejsce w grupie polskich uczelni.

Według raportu Europejskiego Urzędu Patentowego na temat nowych technologii wywodzących się z uczelni Polska zajmuje 14. miejsce - Politechnika Poznańska w tym zestawieniu zajęła 4. miejsce.

Politechnika Poznańska została sklasyfikowana w międzynarodowym rankingu UI GreenMetric World University Rankings, który ocenia działania uczelni związane ze zrównoważonym rozwojem i ich zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego. Sklasyfikowana została na 787 miejscu na świecie (awans z 947 miejsca) i znalazła się na 8. pozycji w klasyfikacji polskich uczelni.

Więcej na temat rankingów na stronie: https://put.poznan.pl/rankingi

 

Granty i projekty

 

GRANTY I PROJEKTY

Politechnika Poznańska jako pierwsza uczelnia techniczna w Polsce realizowała (w latach 2017-2023) grant European Research Council (ERC). Wyniki pierwotnego projektu okazały się na tyle interesujące, że grupa realizująca ten projekt zdecydowała się na zbadanie ich potencjału komercyjnego, a Europejska Rada ds. Badań Naukowych zdecydowała się te działania sfinansować w ramach działania Proof of Concept – ścieżki dostępnej wyłącznie dla laureatów innych grantów ERC. Wspólnie z partnerami z Unii Europejskiej, Szwajcarii i Japonii, naukowcy z Politechniki spróbują w ciągu 18 miesięcy przekonać rynek magazynów energii do atrakcyjności swojego rozwiązania – nowoczesnego kondensatora elektrochemicznego, cechującego się wysoką energią i mocą właściwą oraz dużą trwałością cykliczną. Zespołem kieruje dr hab. inż. Krzysztof Fic, prof. PP., laureat ERC Starting Grant.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej opublikowała listę stypendystów kolejnej edycji Programu im. Bekkera (2023). Spośród 401 wniosków złożonych w ramach Programu im. Mieczysława Bekkera finansowanie otrzymało 2 przedstawicieli Politechniki Poznańskiej: prof. dr hab. inż. Łukasz Chrzanowski (Wydział Technologii Chemicznej) oraz dr inż. Artur Jędrzak (Wydział Technologii Chemicznej). Dzięki programowi Bekker NAWA wyjazdy trwające od 3 do 24 miesięcy pozwolą badaczom na pobyt w uznanych ośrodkach naukowych, nawiązanie z nimi długofalowej współpracy oraz na realizację projektów wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy.

W lutym Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło V edycję konkursu PRELUDIUM BIS na projekty badawcze realizowane przez doktorantów w szkołach doktorskich. Wśród projektów zakwalifikowanych do finansowania w grupie nauk o życiu znalazł się projekt „Rola zanieczyszczeń związanych z mikroplastikiem w biosferze - sorpcja, desorpcja oraz ekotoksyczność”, którego kierownikiem jest Pani prof. dr hab. inż. Ewa Kaczorek z Wydziału Technologii Chemicznej. 

Zespół Politechniki Poznańskiej pod kierownictwem prof. Piotra Oleśkowicza-Popiela uczestniczy w projekcie Rural BioReFarmeries. Celem projektu Rural BioReFarmeries jest zademonstrowanie pierwszego modelu zdecentralizowanej zielonej biorafinerii i wykazanie możliwości jej replikacji w wiejskich obszarach w Europie w celu zwiększenia ich możliwości gospodarczych w ramach zrównoważonego rozwoju.

Projektem europejskim o akronimie "BIONEER" pokieruje dr inż. Maciej Staszak. Jest to nowatorska inicjatywa w ramach konsorcjum 13 uczestników, w skład którego wchodzą cztery uniwersytety i dziewięciu partnerów przemysłowych.

Także w lutym Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło XV edycję konkursu MAESTRO, najbardziej prestiżowego w swojej ofercie. Wśród projektów zakwalifikowanych do finansowania znalazł się projekt „Inteligentne wspomaganie decyzji oparte na wyjaśniającej analityce danych preferencyjnych”, którego kierownikiem jest Pan prof. dr hab. inż. Roman Słowiński z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Projekt ma na celu opracowanie i scharakteryzowanie innowacyjnych metod wspomagania decyzji wzbogacających teorię i metodologię badań operacyjnych i nauk o zarządzaniu. 

Dzięki zwiększeniu budżetu Narodowe Centrum Nauki zdecydowało o przyznaniu finansowania wszystkim projektom znajdującym się na listach rezerwowych w konkursach OPUS 25, PRELUDIUM 22, MAESTRO 15, SONATA BIS 13. Finansowanie w konkursie SONATA BIS 13 otrzymali: dr hab. inż. Tomasz Pawlak (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) oraz dr inż. Mateusz Łężyk (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki). Finansowanie w konkursie OPUS 25 otrzymali: dr hab. inż. Dariusz Brzeziński, prof. PP (Wydział Informatyki i Telekomunikacji). Finansowanie w konkursie PRELUDIUM 22 otrzymał: mgr inż. Przemysław Aszkowski (Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki).

Dr inż. Sivasankar Palaniappan z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz dr inż. Marcin Nowak z Wydziału Inżynierii Zarządzania znaleźli się na liście laureatów ósmej edycji konkursu MINIATURA Narodowe Centrum Nauki.

W sierpniu Narodowe Centrum Nauki opublikowało kolejną listę rankingową dla wniosków MINIATURA 8. Wśród laureatów konkursu znalazła się dr inż. Maria Ratajczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu. Tytuł działania to: „Analiza możliwości wykorzystania mapowania techniką FTIR do oceny kompatybilności asfaltów z kopolimerem SBS”.

Miesiąc później Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej opublikowała wyniki tegorocznej edycji Programu PROM – krótkookresowa wymiana akademicka. Na liście Beneficjentów znalazła się również Politechnika Poznańska. Celem Programu jest umiędzynarodowienie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez krótkookresową wymianę akademicką osób studiujących, doktorantów i doktorantek oraz osób z kadry akademickiejProjekt PROM pod kierownictwem Prorektora ds. współpracy międzynarodowej – prof. dra hab. inż. Mariusza Głąbowskiego realizowany będzie przy ścisłej współpracy Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego, Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Szkoły Doktorskiej.  Wymianę stypendialną oraz mobilności zaplanowano z uczelniami m.in. z Europy, Azji oraz Australii.

Sukces międzywydziałowego zespołu w konkursie finansowanym przez UE - Driving Urban Transitions! Kierownikiem projektu została Pani dr hab. inż. arch.  Dominika PAZDER, prof. PP, jest stworzenie innowacyjnego pod względem technicznym, proceduralnym i społecznym narzędzia nazwanego EDITUA, które ma wspomagać wdrażanie proekologicznych strategii regeneracji obszarów miejskich poprzez przekształcanie pustych przestrzeni w strefach silnie zurbanizowanych.

Politechnika Poznańska została jednym z partnerów projektu „Uczelnie Przyszłości”, którego liderem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczelni, na których studenci stawiają sobie coraz bardziej ambitne cele oczekując jednocześnie pomocy w realizacji swoich planów, mając nadzieję na rozwinięcie kompetencji przyszłości (4K): komunikacji, kooperacji, krytycznego myślenia i kreatywności.

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs OPUS LAP, który umożliwia finansowanie projektów badawczych prowadzonych we współpracy międzynarodowej, a także przedsięwzięć realizowanych przy wykorzystaniu wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.

W 26 edycji laureatem konkursu został dr hab. inż. Mateusz Barczewski, prof. PP z Wydziału Inżynierii Mechanicznej. Celem projektu jest zaprojektowanie i wytworzenie zrównoważonego materiału kompozytowego, który zapewni podłoże dla wzrostu i reprodukcji wybranych żywych organizmów: glonów, sinic i grzybów. Opracowany materiał, z przeznaczeniem do zastosowań w budownictwie, będzie skutecznie chronił nowe i istniejące budynki, będąc aktywnym i odpornym materiałem zdolnym do interakcji, adaptacji i reagowania na zmiany środowiskowe.

Narodowe Centrum Nauki przyznało finansowanie do wniosku złożonego w międzynarodowym konkursie CHIST-ERA Call 2023 (European coordinated research on long-term ICT and ICT-based scientific Challenges). Projekt pt. Projekt warstwy oprogramowania o funkcjonalności plug-and-play dla celów integracji danych z robotycznych sensorów z narzędziami GIS w architekturze chmurowej będzie realizowany w ramach międzynarodowego konsorcjum, którego koordynatorem jest University of Liège. Pracami polskiego zespołu badawczego pokieruje dr hab. inż. Robert Wrembel, prof. PP, lider Interdyscyplinarnego Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa. 

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło listę rankingową konkursu MINIATURA 8. Dr inż. Krzysztof Dziarski z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki znalazł się na liście laureatów ósmej edycji konkursu MINIATURA 8 Narodowego Centrum Nauki. Projekt pt. Automatyczna weryfikacja dokręcenia połączenia śrubowego szynoprzewodu na podstawie termogramu zdobył bardzo wysokie noty ekspertów. 

W grudniu rozstrzygnięto tegoroczną edycję Programu Ulam NAWANa liście zagranicznych stypendystów znalazł się dr Shuang Shu (Hohai University, Chiny), który swój staż podoktorski oraz badania z zakresu „Progressive degradation mechanism and analysis method of the interface between marine soft clay and anti-pullout foundations” realizował będzie na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu, pod opieką prof. dra hab. inż. Wojciecha Sumelki – Prorektora ds. nauki.

Kolejny projekt, to projekt europejski o akronimie "BIONEER" - nowatorska inicjatywa w ramach konsorcjum 13 uczestników, w skład którego wchodzą cztery uniwersytety i dziewięciu partnerów przemysłowych. Projekt ten ma na celu przede wszystkim rozwój sektora chemicznego poprzez dywersyfikację biologicznych bloków budulcowych i cząsteczek platformowych.

Koniec roku to wyniki konkursów OPUS 27 i PRELUDIUM 23. Aż trzynaście badaczek i badaczy z Politechniki Poznańskiej otrzymało finansowanie złożonych projektów!

Laureaci konkursu OPUS 27:

  • dr hab. inż. Jakub Bernat, Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki - Interakcja elastomerów magnetoreologicznych z materiałami magnetycznymi w zastosowaniach do miękkiej robotyki (w partnerstwie z Instytutem Fizyki Molekularnej PAN),
  • dr inż. Aleksander Hejna, Wydział Inżynierii Mechanicznej - W pogoni za degradacją – poszukiwanie korzystnych efektów termicznej i termomechanicznej modyfikacji materiałów pochodzenia roślinnego wykorzystywanych w materiałach polimerowych (w partnerstwie z SBŁ – Instytutem Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników),
  • dr inż. Dominik Łuczak, Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki - Krok w stronę samoświadomych napędów elektrycznych,
  • prof. dr hab. inż. Łukasz Klapiszewski, Wydział Technologii Chemicznej - Nowa generacja przyjaznych dla środowiska dodatków o właściwościach spieniających i przeciwstarzeniowych do zastosowania w asfaltach: badania eksperymentalne i modelowe (lider: Politechnika Lubelska),
  • dr hab. inż. Katarzyna Siwińska-Ciesielczyk, Wydział Technologii Chemicznej - Projektowanie, charakterystyka oraz opis mechanizmów działania heterostrukturalnych materiałów półprzewodnikowych w układach fotokatalitycznych i ogniwach fotowoltaicznych uczulanych barwnikiem (w partnerstwie z UAM i Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie),
  • prof. dr hab. inż. Marta Szachniuk, Wydział Informatyki i Telekomunikacji  - Modelowanie struktury RNA ukierunkowane na motywy funkcjonalne.

Laureaci konkursu PRELUDIUM 23:

  • mgr inż. Aleksandra Domke, Wydział Technologii Chemicznej - Nanocząstki metali szlachetnych (Pt, Au) i naturalne środki pokrywające – klucz do membran hemodializacyjnych o zwiększonej funkcjonalności;
  • mgr inż. Adam Grzywaczyk, Wydział Technologii Chemicznej - Wpływ leków cytostatycznych występujących w środowisku na bakterie Gram-ujemne: mechanizmy adaptacji i implikacje dla oporności drobnoustrojów;
  • mgr inż. Amelia Klimek, Wydział Technologii Chemicznej - Materiały węglowe dekorowane kropkami kwantowymi - synteza, charakteryzacja;
  • mgr inż. Adam Maćkowiak, Wydział Technologii Chemicznej - Wpływ dodatku związków elektroaktywnych do elektrolitu na dyfuzję jonów litu podczas interkalacji grafitu;
  • mgr inż. Agnieszka Rybarczyk, Wydział Technologii Chemicznej - Nanoenzymy jako syntetyczna alternatywa naśladująca naturalne biokatalizatory: synteza, charakterystyka i zastosowanie w usuwaniu mikrozanieczyszczeń ze środowiska wodnego;
  • mgr inż. Małgorzata Wasilewska, Wydział Informatyki i Telekomunikacji - Bezpieczeństwo algorytmów uczenia federacyjnego wykorzystującego cechy środowiska radiowego w systemach z przetwarzaniem brzegowym przyszłych generacji;
  • mgr inż. Piotr Wyrwiński, Wydział Informatyki i Telekomunikacji - Nowe architektury i algorytmy neurosymbolicznego uczenia głębokiego.

 

Aż 5 wniosków na łączną kwotę ponad jednego miliona złotych złożonych przez studentów Politechniki Poznańskiej otrzymało wynik pozytywny oceny merytorycznej w ramach projektu pt. „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”, realizowanego w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.  Są to: Piotr Radomski, WIMiFT, Koło Naukowe "PUT RocketLab", Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego, Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej, Koło Naukowe "Group of Horribly Optimistic Statisticians - GHOST".

Dnia 19 grudnia Politechnika Poznańska podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie projektu „Politechnika Poznańska liderem dostępności” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Dzięki projektowi będziemy kontynuować działania na rzecz poprawy szeroko pojętej dostępności.

 

Pracownicy PP powołani

 

PRACOWNICY POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ POWOŁANI…

W maju podczas pierwszego posiedzenia plenarnego Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Wieczorowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej został wybrany na wiceprzewodniczącego KBM PAN.

W czerwcu podczas Sesji Zgromadzenia Ogólnego Oddziału PAN w Poznaniu wybrano nowe władze. Wiceprezesem Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu została prof. dr hab. inż. Hanna Bogucka – Dyrektor Instytutu Radiokomunikacji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się tegoroczne wybory do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. Do grona Wydziału IV Nauk Technicznych PAN dołączył dr hab. inż. Paweł Kryszkiewicz z Instytutu Radiokomunikacji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej.

W lipcu prof. dr hab. inż. Roman Słowiński został jednogłośnie przyjęty do Akademii Nauk Instytutu Bolońskiego w charakterze Zagranicznego Członka Korespondenta.  

Nowych doradców z Politechniki Poznańskiej zyskała Polska Mapa Infrastruktury Badawczej, obejmująca 70 zaawansowanych projektów z różnych dziedzin nauki - dr hab. inż. Paweł Śniatała, prof. PP, jako przewodniczący, oraz dr hab. inż. Mikołaj Morzy, prof. PP.

W sierpniu prof. dr hab. inż. Janusz Wojtkowiak został powołany do reprezentowania ministra do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w Radzie Naukowej Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku.

Prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski został powołany do reprezentowania ministra do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w Radzie Naukowej Wojskowego Instytutu Łączności im. prof. dr hab. Janusza Groszkowskiego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Decyzją Ministra Nauki z dnia 30 sierpnia 2024 r. prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski został przewodniczącym Rady do Spraw Innowacji w Szkolnictwie Wyższym i Nauce.

Decyzją Ministra Nauki z dnia 27 czerwca 2024 r., dr hab. inż. Olaf Ciszak, prof. PP został powołany w skład Zespołu Doradczego do Spraw Infrastruktury Badawczej.

We wrześniu Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski został przewodniczącym Komisji ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Decyzją Ministra Nauki z dnia 8 września 2024 r. dr inż. Jakub Grabski został powołany do Zespołu doradczego do spraw projektów zgłoszonych w ramach programów „Nauka dla Społeczeństwa” i „Nauka dla Społeczeństwa II”. Dr inż. Jakub Grabski został również powołany na Członka Zespołu Doradczego do Spraw Programu “Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje” — inicjatywie wspierającej rozwój młodych talentów w polskiej nauce.

Dnia 30 września podczas pierwszego posiedzenia Kolegium Rektorów Miasta Poznania, rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski został wybrany na Przewodniczącego Kolegium Rektorów Miasta Poznania. 

W październiku prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prof. PP, podczas posiedzenia w Politechnice Gdańskiej, została wybrana na przewodniczącą Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia Polskich Uczelni Technicznych.

Podczas Kolegium Kanclerzy Uczelni Publicznych Miasta Poznania, Kanclerz Politechniki Poznańskiej dr Łukasz Kalupa został wybrany nowym przewodniczącym na okres kadencji 2024-2028.

W listopadzie mgr inż. Paulina Szewczyk, Dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej, została wybrana członkiem Rady Koordynacyjnej Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT).

Koalicja na rzecz Polskich Innowacji (KPI) uruchomiła program „Science Leaders Board” (SLB), którego celem jest wzmocnienie widoczności Polski na świecie jako źródła globalnych innowacji. Inicjatywa łączy liderów biznesu z liderami nauki tworząc przestrzeń do współpracy, która wspiera rozwój polskiej nauki oraz technologii. Program został stworzony we współpracy z jednymi z największych inwestorów technologicznych w Polsce, firmami: Intel, Orange, Google, Dell, Ericsson i Flex. W pierwszej, pilotażowej edycji programu uczestniczy 10 wybitnych naukowczyń i naukowców z Polski, a wśród nich prof. dr hab. inż. Andrzej Jaszkiewicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej.

 

Nagrody i wyróżnienia

 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Rok rozpoczął się od wyróżnienia - Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Chemicznego wyróżnił JMR Politechniki Poznańskiej „Medalem im. Jędrzeja Śniadeckiego”. Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne osiągnięcia naukowe o światowym znaczeniu w chemii.

„Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” została odznaczona prof. Katarzyna Rzeszut z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu.

Z okazji Dnia Nauki, minister Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego. W kategorii „znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej” nagrodę otrzymała dr hab. inż. arch. Agata Gawlak, prof. PP. W kategorii „znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej” nagrodzono JMR prof. dra hab. inż. Teofila Jesionowskiego z zespołem. Zespół stanowią: dr hab. inż. Łukasz Klapiszewski, prof. PP oraz dr hab. inż. Jakub Zdarta, prof. PP. „Za całokształt dorobku” został nagrodzony prof. dr hab. inż. Adam Hamrol.

Prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej w latach 2012 -2020, został uhonorowany Statuetką Złotego Hipolita.

Doktoranci Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej osiągnęli wyjątkowy sukces w konkursie Drive Innovation organizowanym przez firmę BASF! Mgr inż. Natalia Burlaga i mgr inż. Adam Grzywaczyk zajęli zaszczytne pierwsze miejsce. Drugie miejsce w konkursie przyznano mgr inż. Oliwii Degórskiej z Politechniki Poznańskiej i mgr inż. Annie Wolny z Politechniki Śląskiej. Ich projekt to wynik współpracy międzyuczelnianej.

Studentka Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, inż. Urszula Derkacz zajęła III miejsce w II edycji programu Women’s Energy in Transition – Polish Edition 2023! Nagrodzona praca nosi tytuł "Modelowanie budynku energooszczędnego zlokalizowanego w różnych krajach Europy pod kątem energooszczędnych rozwiązań instalacyjno-budowlanych". 

W konkursie „Wielkopolska dla Planety 2030”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w gronie wyróżnionych młodych naukowców znalazła się doktorantka Szkoły Doktorskiej w dyscyplinie nauki chemiczne - mgr inż. Joanna Szymańska.

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło wyniki postępowania w sprawie przyznania stypendiów Ministra Nauki dla studentów na rok akademicki 2023/2024. Wśród laureatów znalazło się aż 6 studentów Politechniki Poznańskiej: Bartosz Adamczyk – informatyka, Martyna Myszograj - inżynieria biomedyczna, Wiktoria Reddig - fizyka techniczna, Szymon Tomasz Tomiak - informatyka [osiągnięcia sportowe], Natalia Wiśniewska - automatyka i robotyka, Patryk Jakub Wojtalak - informatyka [osiągnięcia sportowe].

W czerwcu wręczono stypendia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – START. Laureatami zostali: mgr inż. Piotr Kicki - Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki, mgr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik - Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej.

Laboratorium Analizy Konstrukcji i Materiałów działające na Politechnice Poznańskiej, Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu, w Instytucie Analizy Konstrukcji uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji laboratorium badawczego Nr AB 1903.  Zakres akredytacji obejmuje badania mechaniczne oraz badania właściwości fizycznych płyt warstwowych. Jest to drugie laboratorium w Polsce (po Instytucie Techniki Budowlanej) posiadające w swym zakresie kompleksowe badania płyt warstwowych stosowanych w budownictwie. 

Laureatami XII. edycji konkursu na najlepszą publikację badawczą, która ukazała się w 2023 roku, a jej wiodącym autorem był doktorant zostały Panie: mgr inż. Joanna Kubiak w obszarze nauk ścisłych i nauk o ziemi - Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz mgr inż. Małgorzata Wasilewska w obszarze nauk technicznych Wydział Informatyki i Telekomunikacji.

Współpraca Politechniki Poznańskiej z Santander Bank Polska będąca częścią szerokiej inicjatywy, której celem jest wspieranie edukacji i rozwój społeczności akademickiej zaowocowała przyznanymi nagrodami dla studentów i doktorantów Politechniki Poznańskiej. 

Podczas konferencji zrealizowanej w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie odbyła się XXI gala laureatów konkursu o nagrodę ABB za najlepsze prace magisterskie, inżynierskie i doktorskie. Nagrodę główną zdobył dr inż. Piotr Kuwałek z Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki Politechniki Poznańskiej. 

Minister Nauki przyznał stypendia dla młodych, wybitnych naukowców, wśród laureatów znaleźli się: mgr inż. Marcin Hoffmann, Wydział Informatyki i Telekomunikacji, dr inż. Amanda Pacholak, Wydział Technologii Chemicznej, dr hab. inż. Mariusz Sandomierski, Wydział Technologii Chemicznej, dr inż. Agata Zdarta, Wydział Technologii Chemicznej.

W Konkursie „Nagroda Miasta Poznania na wyróżniającą się pracę…”    nagrodzono: pracę doktorską pt.: „Metodyka testowania poprodukcyjnego łożysk stożkowych z zastosowaniem technik cyfrowego przetwarzania sygnałów wibroakustycznych”, napisaną przez Pana Bartosza Jakubka pod kierunkiem dra hab. inż. Romana Barczewskiego oraz pracę magisterską pt.: „Techniki neutralizacji postów typu clickbait w sieciach społecznościowych metodami przetwarzania języka naturalnego”, napisaną przez Pana Mateusza Woźnego pod kierunkiem dra inż. Mateusza Lango. Wyróżniono: pracę doktorską pt.: „Biological caproic acid production in microbiome-based processes”, napisaną przez Panią Annę Duber pod kierunkiem prof. dra hab. inż. Piotra Oleśkowicza-Popiela, pracę doktorską pt.: „Analiza matematyczna procesów i zjawisk w elektrochemicznych systemach do magazynowania i konwersji energii” napisaną przez Pana Przemysława Gałkę pod kierunkiem dra hab. inż. Krzysztofa Fica oraz pracę magisterską pt.: „Enzymatyczna konwersja zanieczyszczeń środowiskowych prowadzona z wykorzystaniem immobilizowanych enzymów” napisaną przez Panią Agnieszkę Rybarczyk pod kierunkiem dra hab. inż. Jakuba Zdarta. 

W tegorocznym Konkursie o Nagrodę Naukową Miasta Poznania oraz o Stypendium dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego stypendia dla młodych badaczy otrzymały cztery osoby z Politechniki Poznańskiej: mgr inż. Patryk Jędrzejczak (nauki chemiczne), dr inż. Piotr Kicki (automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne), mgr inż. Emilia Krok (inżynieria materiałowa), mgr inż. Adam Maćkowiak (nauki chemiczne).

JMR Politechniki Poznańskiej – prof. Teofil Jesionowski został Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Poznania.

Dnia 2 lipca w Helsinkach miało miejsce rozstrzygnięcie ogłoszonego przez CAETS konkursu na najlepszy krótki (do 5 minut) film wideo w języku angielskim prezentujący szerokiemu gronu odbiorców nowoczesne technologie inżynierskie pod kątem ich korzyści dla gospodarki i społeczeństwa. Nagrodę główną zdobył zespół AutoMedPrint z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej za film pt. „Blueprints of Hope: 3D Path to Personalized Prosthetics”. Zespół reprezentowali prof. Filip Górski i dr inż. Magdalena Żukowska. Film przygotowany we współpracy z Działem Informacji i Promocji Politechniki Poznańskiej okazał się najlepszy na świecie!

Na początku lipca w Rzymie odbył się finał konkursu "Seeds for the Future". Celem tego konkursu jest promowanie studentów, którzy mają interesujące pomysły rozwiązujące ważne problemy społeczne z wykorzystaniem technologii firmy Huawei.   Studenci kierunku teleinformatyka: Maja Maćkowiak, Arkadiusz Niedziela oraz Jan Pokrywczyński uczestniczyli w dwóch polskich zespołach.  

Doktoranci Wydziału Technologii Chemicznej odnieśli sukces na arenie międzynarodowej. Mgr inż. Natalia Burlaga oraz mgr inż. Adam Grzywaczyk, we współpracy z Branislavem Trudić (Uniwersytet w Belgradzie), zajęli 1-wsze miejsce w konkursie Deep Tech Innovators – Pitch Final Contest organizowanym przez Universidade Católica Portuguesa. Ich zespół opracował innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie opakowań, którego celem jest poprawa tzw. shelf-life produktów spożywczych. 

Mgr inż. Natalia Burlaga, mgr inż. Oliwia Degórska oraz mgr inż. Adam Grzywaczyk, we współpracy z Branislavem Trudić z Uniwersytetu w Belgradzie, znaleźli się również w gronie trzech zwycięskich zespołów konkursu EU Sparks for Climate, wygrywając w kategorii Cross-Cutting! Z hasłem „Choose Green, Pack Clean – Go Sustainable with Allium!” pokazują, jak można tworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość w dziedzinie opakowań spożywczych

Dr hab. inż. Miłosz Kadziński, prof. PP, dr inż. Grzegorz Miebs oraz prof. dr hab. inż. Roman Słowiński z Instytutu Informatyki zostali wyróżnieni nagrodą „2024 EURO Award for the Best Paper EJOR Paper” w kategorii „Theory and Methodology”. Jej wręczenie miało miejsce podczas 33rd European Conference of Operational Research, która odbyła się w Kopenhadze w lipcu.

Doktoranci Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej – Aleksandra Makiej i Adam Grzywaczyk – zdobyli prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie EU TalentOn 2024, który odbył się w Katowicach w dniach 9–12 września. Zespół ReviSoil, w którego skład wchodzili, zajął pierwsze miejsce w kategorii „Przywracanie żyzności gleby”, prezentując innowacyjne rozwiązanie dotyczące recyklingu bioodpadów na potrzeby regeneracji gleb miejskich. Ponadto, ich osiągnięcia zostały wyróżnione nagrodą EU TalentOn Alumni Award za niezwykłą determinację oraz oryginalne podejście.

Prorektor ds. nauki - prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka został wyróżniony medalem im. prof. Jana Szmeltera. Medal ten nadawany jest raz na dwa lata za szczególne osiągnięcia naukowe lub całokształt działalności naukowej w obszarze technik komputerowych w inżynierii.

Zespół w składzie: dr inż. Mateusz Kukla, dr hab. inż. Łukasz Warguła, prof. PP, dr hab. inż. Bartosz Wieczorek, prof. PP, dr hab. inż. Dominik Rybarczyk oraz mgr inż. Michał Kończak otrzymał dwie nagrody w postaci złotych medali w ramach wydarzeń: Innoverse Invention & Innovation Expo 2024 (23-24.08.2024 r. Georgia, USA) oraz Indonesia Inventors Day IID 2024 (28-31.08.2024 r. Bali, Indonesia). 

Miesięcznik „Builder” nagrodził wykładowców akademickich za wysoki poziom kształcenia oraz ponadprzeciętne zaangażowanie w rozwój przyszłych architektów i inżynierów budownictwa. Z Politechniki Poznańskiej wyróżnione zostały: dr inż. arch. Barbara Świt-Jankowska z Wydziału Architektury oraz dr inż. Marlena Kucz, prof. PP z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu.

Podczas gali XVII edycji programu stypendialnego dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy decydują się podjąć naukę na poznańskich uczelniach wręczono nagrody trzem studentom Politechniki Poznańskiej. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Stanisław Gauza, student kierunku automatyka i robotyka, Kacper Kołodziejczyk, student kierunku lotnictwo oraz Maciej Łachut, student kierunku sztuczna inteligencja.

Dr inż. arch. Ewa Angoneze-Grela, z Wydziału Architektury, została laureatką prestiżowej nagrody za najlepszą pracę doktorską o Brazylii napisaną w Europie, przyznaną przez ABRE- Associação de brasilianistas na Europa (Stowarzyszenie Brazylianistów w Europie). Dr inż. arch. Ewa Angoneze-Grela została również laureatką konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Dr inż. Amanda Pacholak z Wydziału Technologii Chemicznej otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w kategorii za wyróżniającą się rozprawę doktorską – „Wykorzystanie wybranych szczepów bakterii środowiskowych w usuwaniu pochodnych 5-nitrofuranu”.

20 listopada odbyła się 24. edycja programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. W tym roku nagrody otrzymało sześć wybitnych polskich badaczek, które na co dzień udowadniają, że świat potrzebuje nauki, a nauka potrzebuje kobiet, dokonujących przełomowych odkryć. Wśród wybitnego grona stypendystek znalazła się mgr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej, która prowadzi badania nad rolą cholesterolu i tratw lipidowych w procesie fuzji błonowej.

W listopadzie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Medalu Pamiątkowego Academia Rerum Rusticarum Posnaniensis. Podczas wydarzenia Medal Pamiątkowy otrzymał prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju oraz wzmacniania pozycji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Doktorantki Politechniki Poznańskiej odniosły sukcesy w prestiżowych konkursach organizowanych przez Fundację na rzecz Jakości Kształcenia. Pierwsze miejsce w konkursie ekoMasters 2024 zdobyły Natalia Lisiecka i Aleksandra Makiej z Wydziału Technologii Chemicznej za projekt „Stop PFAS: Projekt świadomości ekologicznej na uczelniach technicznych”. Z kolei drugie miejsce w konkursie Studenckie Inicjatywy Dydaktyczne (SID) zajęła Joanna Kubiak z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki za projekt „Grywalizacja w podstawach ochrony radiologicznej”. 

W grudniu dr hab. inż. Mateusz Barczewski, prof. PP oraz dr hab. inż. Łukasz Klapiszewski, prof. PP, zostali laureatami prestiżowych nagród Wydziału IV Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk za 2024 rok. To wyróżnienie podkreśla ich wybitny wkład w rozwój nauk technicznych oraz praktyczne zastosowanie prowadzonych badań.

Stypendium marszałkowskie odebrali: Stypendium naukowe pierwszego stopnia: Budka Marcin – Wydział Inżynierii Mechanicznej, Pogonowski Mikołaj – Wydział Inżynierii Zarządzania. Stypendium naukowe drugiego stopnia: Reddig Wiktoria – Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej.
Stypendium naukowe trzeciego stopnia: Iwaszkiewicz-Rudoszański Jan – Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki, Jaruga Maksymilian – Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki, Broda Marta – Wydział Inżynierii Zarządzania, Frąckowiak Patrycja – Wydział Technologii Chemicznej, Jagiełłowicz Olaf – Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Ratajczyk Franciszek – Wydział Inżynierii Mechanicznej, Ludwiczak Konrad –  Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej (ODIM) został doceniony i znalazł się w finale XX edycji prestiżowego konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez portal Nauka w Polsce oraz Polską Agencję Prasową.

 

Sport

 

SPORT

W roku 2024 zajęliśmy:

  • I miejsce Politechniki Poznańskiej w klasyfikacji generalnej w Akademickich Mistrzostwach Poznania i Wielkopolski w roku akademickim 2023/24;
  • X miejsce Politechniki Poznańskiej w Klasyfikacji Generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w roku akademickim 2023/24 (V miejsce w klasyfikacji Uczelni Technicznych);
  • IX miejsce w Klasyfikacji Medalowej Akademickich Mistrzostw Polski w roku akademickim 2023/24.

 

W marcu Politechnika Poznańska została członkiem stowarzyszonym EUSA (European University Sports Association).

 

Medaliści Akademickich Mistrzostw Polski

Biegi przełajowe: Robert Kulesza, Jędrzej Wolski, Wiktor Maćkowiak, Gabriel Maniecki - III miejsce w Klasyfikacji Generalnej drużynowo mężczyzn (oraz III w UTE) 

Judo: Bartosz Żołądziejewski - III miejsce w UTE w kat. 90 kg 

Karate: Wiktor Niedziela - I m Kata indywidualne w klasyfikacji Generalnej, Ślachciak Jędrzej, Frąszczak Krystian, Stachowski Jakub - III m w Klasyfikacji UTE w kata drużynowym, Krystian Frąszczak - III m w Klasyfikacji Generalnej - Kumite mężczyzn indywidualnie do 60 kg, Opas Aleksander - I m w Klasyfikacji Generalnej w Kumite mężczyzn indywidualnie do 67 kg, oraz I m w UTE

Trójbój siłowy: Marceli Jerzyński - II m w Klasyfikacji UTE w trójboju siłowym w kat. do 93kg, Łukasz Topór - III m w Klasyfikacji Generalnej w trójboju siłowym w kat. do 105 kg oraz II m w UTE

Piłka siatkowa mężczyzn: Artur Bartosik, Bartłomiej Ostój, Igor Wiecek, Jakub Jarczak, Jakub Witek, Kacper Czyżak, Łukasz Bakinowski, Mateusz Bidziński, Mikołaj Sobczyk, Piotr Franc, Piotr Kuras, Szymon Ostrowski, Tymon Jezionek, Wojciech Tyc - III m w Klasyfikacji UTE

Wioślarstwo: Patryk Wojtalak - I m w Klasyfikacji Generalnej 1x 1MA (jedynka mężczyzn), Radosław Kmiecik, Michał Radoliński - I m w klasyfikacji Generalnej 2x ML (dwójka mężczyzn) 

Lekka atletyka: Marcin Kaczor - III m w klasyfikacji Generalnej w skoku w dal, (II w UTE), Robert Kulesza - III m w klasyfikacji UTE w biegu na 800m, Jędrzej Radzewicz - II m w klasyfikacji UTE w biegu na 110m ppł, sztafeta 4x100m Jędrzej Radzewicz, Igor Filar, Jakub Błaszczyk, Marcin Kaczor - II m w Klasyfikacji UTE, Agnieszka Bartkowiak - II miejsce w klasyfikacji UTE w skoku o tyczce 

Tenis: Katarzyna Sroka, Maria Szymańska, Aleksandra Wnuczek, Emilia Nowak - II miejsce w Klasyfikacji UTE drużynowo kobiet 

Siatkówka plażowa: Oskar Laskowski, Tymoteusz Juszczak - II miejsce w Klasyfikacji UTE mężczyzn

Pływanie: Paulina Urbańska - III miejsce w Klasyfikacji UTE w pływaniu na 100m kobiet stylem dowolnym

Strzelectwo: Marta Buksa – I miejsce - Karabin dowolny 3 postawy kobiet w klasyfikacji Generalnej, Cezary Rajewski - II miejsce - Pistolet dowolny w Klasyfikacji UTE, III miejsce - Pistolet szybkostrzelny Klasyfikacja Generalna, I miejsce - Pistolet szybkostrzelny w Klasyfikacji UTE oraz II miejsce w Pistolecie pneumatycznym w Klasyfikacji UTE,  Stanisław Kozłowski - I miejsce - Pistolet dowolny, I miejsce w klasyfikacji UTE - Pistolet dowolny, II miejsce - Pistolet szybkostrzelny oraz III miejsce - Pistolet pneumatyczny.

Narciarstwo alpejskie: Klaudia Anastaziak – III miejsce w slalomie gigancie kobiet w Klasyfikacji UTE

Snowboard: Marcelina Przychocka – III miejsce w slalomie w Klasyfikacji UTE.

Medaliści Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS

Narciarstwo alpejskie: Paula Skrzypek – I miejsce w slalomie, II miejsce w slalomie gigancie

Ergometr wioślarski: Paula Skrzypek – III miejsce

Lekka atletyka: Paula Skrzypek – III miejsce w biegu na 1500m

PływanieAleksander Soroko – I miejsce w pływaniu na 50m stylem dowolnym oraz II miejsce na 50m stylem grzbietowym

Tenis stołowy: Sławomir Maćkowski – I miejsce, Jakub Zmuda – I miejsce, Aleksander Kwaścioch – II miejsce

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Kobe (Japonia)

Michał Kotkowski – II miejsce w biegu na 200m w kat. T37 oraz … na 400m w kat. T37

Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu

Michał Kotkowski – V miejsce w biegu na 400m w kat. T37 oraz VI miejsce w biegu na 200m w kat. T37

Mistrzostwa Świata w AMPfutbolu (osoby po amputacjach) (Kolumbia)

Aleksandra Matczak – III miejsce z reprezentacją Polski

Akademickie Mistrzostwa Świata

w piłce ręcznej plażowej – BrazyliaMarta Celka i Natalia Rogalska – II miejsce

w kajakarstwie – PortugaliaMarcin Nowaczyk – VI miejsce

Medaliści i uczestnicy pozostałych imprez sportowych

Wojciech Niedziela – Karate - I m w kat. U21 oraz II m w Kat. Seniorów - w Bratysławie 44 edycji Grand Prix Slovakia, 09.06.2024 w Zielonkach-Parceli k. Warszawy w Mistrzostwach Polski w KARATE WKF U21 (młodzieżowców) I miejsce w Kata, I m w drużynie, VII miejsce w Mistrzostwach Świata w Karate U21 (Wenecja), Aleksander Opas - Karate -  I m w kat. U21 - w Bratysławie 44 edycji Grand Prix Slovakia w kategorii seniorów, 09.06.2024 w Zielonkach-Parceli k. Warszawy w Mistrzostwach Polski w KARATE WKF U21 (młodzieżowców) I miejsce w Kumite, udział w Mistrzostwach Świata w Karate U21 (Wenecja), Oskar Prusinowski - Karate - 09.06.2024 w Zielonkach-Parceli k. Warszawy w Mistrzostwach Polski w KARATE WKF U21 (młodzieżowców) III miejsce w Kata, I m w drużynie, Natalia Nowaczyk – udział w Pucharze Europy w Judo w Dubrowniku (Chorwacja), Patryk Wojtalak – IV miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy w wioślarstwie w jedynce, Zagrzeb (Chorwacja), Banaszkiewicz Monika – udział w Otwarte Mistrzostwa Świata juniorów w Brydżu, Szymon Pacholczyk – VI m Puchar Świata w szermierce (Zagrzeb), Jakub Hołosyniuk – IV m w Mistrzostwach Świata w Hokeju piątkowym na trawie (Oman), I m w Mistrzostwach Europy II dywizji w hokeju na trawie (Dublin), EuroHockey U21 Championship II-B Men – II m  (Wałcz), Janicka Michalina – hokej na trawie - EuroHockey U21 Championship II-B Women – III m ((Konya), Jan Ślusarek – trampolina – I m drużynowo w Mistrzostwach Polski, Bąk Antonii – I m w Mistrzostwach Polski w PitBike, Lubiak Wojciech – Mistrzostwa Polski Studentów w Łucznictwie – III m, Chojnacki Jan – V m w Mistrzostwach Polski w Sumo w kat. 85kg, Julia Wałowska – klasa Standard – Szybowcowe Mistrzostwa Polski juniorów – III m, Adam Połczyński – Mistrzostwa Polski seniorów w Taekwondo Olimpijskim – I m, Janus Seweryn – Mistrzostwa Polski w Łucznictwie – II m

Alliance Games 2024 – w ramach Uniwersytetu Europejskiego EUNICE (Valenciennes)

Kaja Krajewska, Wiktoria Hołowacz, Martyna Andrzejewska, Wojciech Tyc, Mateusz Bidziński, Miłosz Wojtkowiak - II miejsce w turnieju siatkówki 4x4 mixWeronika Jarecka, Krystyna Bairak, Łukasz Baraniecki, Łukasz Grodzki, Igor Mastalerz - III miejsce w turnieju koszykówki 3x3 mix

IX Mistrzostwa Polski Pracowników Szkół Wyższych w piłce siatkowej mix

I miejsce w kategorii OPEN

mgr Doman Leitgeber, Centrum Sportu, mgr Helena Hasińska, Centrum Sportu, mgr Łukasz Murdzia, Centrum Sportu, mgr Marek Jankowiak, Centrum Sportu, mgr inż. Łukasz Boczar, Dział Obsługi i Eksploatacji, mgr inż. Anna Dudkowiak, Wydział Inżynierii Mechanicznej, dr inż. Mikołaj Kozłowski, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej, dr inż. Martyna Białecka, Wydział Inżynierii Mechanicznej, dr inż. Przemysław Grzymisławski, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, mgr Marcin Hoffman, Wydział Informatyki i Telekomunikacji, dr inż. Wojciech Łapka, Wydział Inżynierii Mechanicznej , Mateusz Namysł, Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki.

W czerwcu na terenie Politechniki Poznańskiej, przy kortach tenisowych powstało boisko do siatkówki plażowej, z którego mogą korzystać studenci, doktoranci, jak i pracownicy naszej uczelni.

 

Kultura

 

KULTURA

25 maja w przestrzeni wizytowej budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej miał miejsce Koncert Galowy z okazji Jubileuszu pięćdziesięciolecia istnienia Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie. Na scenie wystąpiło ponad 100 tancerzy i muzyków a na widowni zagościło blisko 400 osób.

Latem na Starym Rynku w Poznaniu podczas Festiwalu Tradycji Poznańskich, można było podziwiać pokazy unikatowych strojów inspirowanych architekturą Poznania: PRESENT Collections oraz PAST db & R Collections. Wydarzenie odbyło się w ramach współpracy poznańskiej Fundacji Puenta z Wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej, Instytutem Architektury i Planowania Przestrzennego.

10 sierpnia w budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej odbył się koncert inaugurujący XVII Festiwalu Sztuki Ludowej. Współorganizatorem Festiwalu był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W dniu 19 października w Auli Magna Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej odbył się uroczysty Koncert Jubileuszowy z okazji 25-lecia Chóru Politechniki Poznańskiej Volantes Soni. Wydarzenie miało na celu uczczenie ćwierćwiecza działalności chóru, który na przestrzeni lat zyskał uznanie zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Otrzymane nagrody: Grand Prix (nagroda główna) podczas XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej, Grand Prix Nieoficjalnego Jury podczas XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej, Złoty Dyplom w kategorii chórów akademickich podczas XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej, Dyplom za zajęcie I miejsca w kategorii chórów akademickich podczas XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej, Nominacja do udziału w konkursie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, Dyplom uczestnictwa w konkursie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, Nagroda za najlepsze wykonanie utworu poznańskiego kompozytora: “Wiwat, bratu memu” Andrzeja Koszewskiego na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, Złoty Dyplom, 93 punkty w kategorii “chóry dorosłe” na VII Bałtyckim Konkursie Chórów “Pomerania Cantat” w Koszalinie, Nagroda Główna w kategorii “chóry dorosłe” na VII Bałtyckim Konkursie Chórów “Pomerania Cantat” w Koszalinie.

 

Osiągnięcia studentów

 

W STUDENTACH SIŁA!

Marzec to druga Edycja TEDxPUT na Politechnice Poznańskiej – Studenci Wydziału Informatyki i Telekomunikacji „podobnie jak alchemicy analizowali różne substancje, ❌TEDxPUT ALCHEMY OF LIFE❌ rozłożył na prostsze komponenty różne obszary życia ludzkiego, takie jak praca, nauka, rodzina, hobby, relacje interpersonalne”.

15 marca na Wydziale Inżynierii Zarządzania miał miejsce VIII Dzień Logistyki zorganizowany przez Koło Naukowe Logistyka. 

W dniach 29 lutego – 3 marca na Kampusie Warta Politechniki Poznańskiej spotkali się przedstawiciele samorządów studenckich podczas I zjazdu Forum Uczelni Technicznych w kadencji 2024. Frekwencja okazała się wyjątkowo wysoka! W murach naszej Alma Mater mieliśmy okazję ugościć około 120 uczestników, reprezentujących ponad 30 uczelni wyższych zrzeszonych w ramach FUT. Organizator – Samorząd Studentów Politechniki Poznańskiej.

Gala Grantów - w kwietniu miała miejsce IX edycja Gali Grantów Kół Naukowych Politechniki Poznańskiej 2024. Podczas wydarzenia, 13 Kół Naukowych aktywnie działających na Politechnice Poznańskiej przybliżyło zgromadzonej w Auli Centrum Wykładowego publiczności projekty oraz pomysły, które są owocem ich całorocznej pracy. Najlepszymi z najlepszych okazali się: W kategorii zrealizowany projekt: I MIEJSCE   KN Inżynierów Transportu Publicznego, II MIEJSCE MSKN D3dal, III MIEJSCE KN PUT Rocketlab. W kategorii pomysł na projekt: I MIEJSCE   MKN PUT Renovation, II MIEJSCE KN PUT Powertrain, III MIEJSCE KN PUT Rocketlab. W kategorii najlepszy mini projekt: I MIEJSCE MKN PUT Renovation. W kategorii najlepsza aktywność: I MIEJSCE KN PUT Rocketlab.

W dniach 11-12 kwietnia odbyła się XII edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Poznańskie Forum Logistyczne”, organizowanej przez Koło Naukowe Logistyka działające na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Głównym celem wydarzenia było wyłonienie zwycięzców w konkursie na najlepszy referat w tematyce: „Przyszłość logistyki miejskiej: Rozwiązania w erze zrównoważonego rozwoju".

W dniach 12-14 kwietnia w Los Angeles w USA odbyły się sponsorowane m.in. przez firmę Lockheed Martin (producenta samolotów F-16 i F-35), ANSYS, Solid Works i Tesla zawody Society of Automotive Engineers SAE Aero Design West, w których drużyna Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej bierze udział od 2008 roku.
Reprezentacja Politechniki Poznańskiej w najbardziej prestiżowej klasie Regular zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, 2. miejsce w kategorii lotów i 1. miejsce w kategorii prezentacji technicznych.

25 kwietnia w Stambule odbyła się gala wręczenia nagród Huawei ICT Competition Europe 2023-2024. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 studentów, reprezentantów rządów i świata nauki, liderów branży oraz mediów z ponad 10 krajów i regionów Europy. Polskę reprezentowało 5 drużyn, wyłonionych spośród studentów Politechniki Poznańskiej. Laureaci 1 miejscaZESPÓŁ netJAMArkadiusz Niedziela, Jan Pokrywczyński, Maksymilian Grodzki, Laureaci 2 miejsca: ZESPÓŁ Ploud - Kacper Babiak, Alan Grądecki, Maciej Kowalski, ZESPÓŁ Network Enthusiasts - Jan Szolc, Jakub Bonczyk, Krzysztof Maciejewski, Laureaci 3 miejsca: ZESPÓŁ PingPongers - Bartosz Barszcz, Krzysztof Skrobała, Mateusz Idziejczak, ZESPÓŁ home. arpa - Weronika Strzyżewska, Bartłomiej Bil, Mikołaj Doktór. Outstanding Instructor Award – prof. Piotr ZwierzykowskiOpiekunem drużyny na ścieżce networks był Pan dr inż. Paweł Pirosz, a drużyny na ścieżce Cloud Pan dr inż. Marek Michalski.

W dniach 10-12 maja na Politechnice Warszawskiej odbyła się 10., jubileuszowa edycja Konkursu Konstrukcji Studenckich organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. W kategorii Railway konkursu reprezentując Politechnikę Poznańską udział wzięli studenci z Koła Naukowego Inżynierów Transportu Publicznego – Jakub Ziemiński, Michał Koźlicki oraz Aleksander Ziółkowski. Pomysł i prezentacja studentów zyskały uznanie jury konkursu, co przełożyło się na zdobycie tytułu laureata w kategorii Railway.

Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje - Konkurs w ramach IV edycji programu „Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje” wyłonił zwycięzców. Minister Nauki zakwalifikował do finansowania projekty: KN "PUT Chemistry" - Purifae - modułowy bioreaktor do hodowli mikroalg wykonany z biopolimeru za pomocą technik przyrostowych, MKN PUT Motorsport - Projekt i analiza pakietu aerodynamicznego z elementami aktywnymi, KN "PUT RocketLab" - Modular composite structures for rocket airframes, KN "PUT RocketLab" - Zdalny system kontroli misji i akwizycji danych do zastosowania w rakietach badawczych, KN "PUT RocketLab" - Mass effective bipropellant liquid rocket propulsion system for sounding rockets, KN Inżynierów Transportu Publicznego - System diagnostyczny układu napędowego studenckiej lokomotywy PUTrain w skali 1:5,5, Akademicki Klub Lotniczy - Bezzałogowy system kontroli stanu oświetlenia drogi startowej.

Studenci Politechniki Poznańskiej na podium Globalnego Finału ICT Competition. 23 maja w siedzibie Huawei w Shenzhen odbył się finał konkursu Global Final Practice Competition Huawei ICT 2023-2024. Dwie drużyny z Politechniki Poznańskiej wróciły do kraju z medalami zajmując wysokie miejsca na podium. Nagrodę główną na ścieżce Network zdobyli Arkadiusz Niedziela, Jan Pokrywczyński i Maksymilian Grodzki, studenci II roku kierunku teleinformatyka, którymi merytorycznie opiekował się doktor Paweł Pirosz. Natomiast zespół studentów informatyki kierowany przez profesora Piotra Zwierzykowskiego, w składzie: Kacper Babiak, Alan Grądecki oraz Maciej Kowalski zajął drugie miejsce w ścieżce Cloud.

Zwycięstwo PUTrain na Alpha Trains European Railway Challenge 2024. W tegorocznej edycji zespół PUTrain, reprezentujący Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego, ponownie triumfował, zdobywając pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i zaszczytny tytuł Grand Champion! Ponadto, zespół PUTrain zdobył najwyższe laury w następujących kategoriach: niezawodność, system autostop, design, komfort jazdy, rekuperacja energii.

W dniach 29-30 października na terenie Centrum Wykładowego i Biblioteki Technicznej odbyła się kolejna edycja Dni Organizacji Studenckich i Kół Naukowych Politechniki Poznańskiej. Podczas dwóch dni wydarzenia studenci Naszej Uczelni, mieli okazję zapoznać się z projektami, badaniami, ciekawostkami jakie stawiają przed nimi koła i organizacje studenckie. Swoje prototypy, projekty, wyniki badań, postery czy inne aktywności pokazały koła z wszystkich 9 Wydziałów, dzięki temu każdy ze studentów mógł znaleźć coś dla siebie. 

Studenci KN PUT Rocketlab po raz kolejny udowodnili swój znaczący wkład w rozwój branży kosmicznej! Podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Development Trends in Space Propulsion Systems”, zorganizowanej przez Instytut Lotnictwa Łukasiewicz, Polską Agencję Kosmiczną oraz Politechnikę Warszawską zespół PUT Rocketlab został uhonorowany w kategorii „Green Space Propulsion Achievement of the Year” za projekt studenckiej turbopompy. 

 

Umowy

 

POROZUMIENIA/UMOWY

W styczniu, w siedzibie Centrum Szyfrów Enigma (CSE) w Poznaniu podpisano list intencyjny AI x CityLab. Stronami podpisanego dokumentu są: Miasto Poznań, Fundacja In_Spire, Centrum Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska w ramach której funkcjonuje Interdyscyplinarne Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz- Poznański Instytut Technologiczny.

PKP Intercity i Politechnika Poznańska podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy – to porozumienie o wspólnych działaniach naukowo-technicznych i edukacyjnych spółki z partnerem ze świata nauki.

Porozumienie o współpracy Powiatu Poznańskiego i Politechniki Poznańskiej - Rektor Politechniki Poznańskiej – prof. Teofil Jesionowski i Starosta Poznański - Jan Grabkowski podpisali porozumienie dotyczące szeroko pojętej współpracy. Wspólny cel to opracowanie zasad wzmocnienia potencjału w zakresie bezpieczeństwa lokalnych mieszkańców oraz wypracowanie współpracy instytucji publicznych i obywateli, a także wspieranie aktywności społeczności lokalnej.

W dniu 25 kwietnia mieliśmy zaszczyt przyjąć Profesora Benoit Goosensa - dyrektora Danau Girang Field Centre (DGFC), usytuowanego w obszarze chronionym Dolnego Rezerwatu Przyrody Kinabatangan w stanie Sabah na malezyjskim Borneo. Celem badań prowadzonych w centrum jest łagodzenie skutków utraty bioróżnorodności na Borneo poprzez zrozumienie wpływu fragmentacji siedlisk na ekosystem oraz zachęcanie do aktywnej ochrony na miejscu, zaangażowania organizacji pozarządowych, interesariuszy i decydentów politycznych. Podczas spotkania został przedstawiony profil badawczy placówki oraz planowane działania, w ramach których pożądana byłaby współpraca z Politechniką Poznańską. 

W maju Politechnika Poznańska stała się oficjalnie partnerem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W siedzibie NCBiR odbyło się uroczyste podpisanie umowy o partnerstwie na rzecz złożenia wspólnego wniosku o dofinansowanie i realizację projektu „Uczelnie przyszłości”, zaplanowanego w ramach Działania 5.1 Innowacje społeczne, Oś V Innowacje społeczne w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS). Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnego modelu kształcenia opartego o autorskie projekty studentów w uczelniach różnego typu w celu przetestowania możliwości jego powszechnego zastosowania.

W sierpniu JM Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski podpisał umowę sponsoringu z firmą Porsche Inter Auto Polska Sp. z o.o. reprezentowaną przez Pana Dyrektora Dominika Fijałkowskiego. Umowa dotyczy realizacji prac blacharsko-lakierniczych w ramach projektu PUT Renovation – odbudowa samochodu VW Karmann. 

We wrześniu Politechnika Poznańska wraz z czołowymi polskimi uczelniami – Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Łódzką, Politechniką Śląską, Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetem Warszawskim – zawarła umowę o współpracy z Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation, and Entrepreneurship. Podpisana umowa ma na celu promowanie wyników badań naukowych oraz prac wdrożeniowych realizowanych przez polskie uczelnie na terenie Doliny Krzemowej. Planowane działania obejmują publikacje oraz organizację seminariów, które umożliwią lepsze wykorzystanie potencjału naukowego polskich jednostek badawczych na arenie międzynarodowej.

W dniu 6 listopada zawarte zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Kaliskim i Politechniką Poznańską. Porozumienie podpisali Pan Jan Kłysz, Starosta Kaliski oraz dr hab. Arkadiusz Ptak, prof. PP, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką.

Dnia 28 listopada na Kampusie Kąkolewo prof. Teofil Jesionowski – rektor PP oraz nadinsp. Tomasz Olczyk Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu podpisali porozumienie wykonawcze pomiędzy Politechniką Poznańską, a Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu. Porozumienie dotyczy współpracy przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych Politechniki Poznańskiej przez policję np. podczas poszukiwania osób zaginionych oraz w czasie klęsk żywiołowych – powodzi, pożarów.

Dnia 18 grudnia Politechnika Poznańska podpisała umowę z firmą JAKON sp. z o.o. na realizację w trybie "zaprojektuj i wybuduj" zadania – Budowa ośrodka dydaktyczno-szkoleniowego Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej w formule zaprojektuj i wybuduj.

 

Inwestycje

 

INWESTYCJE

W ramach projektu Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych (OTRK) wybudowano halę testową o powierzchni ogółem około 700m2 jako poligon doświadczalny testowania robotów mobilnych do zastosowań eksploracji kosmosu. Kopuła poligonu posiada specjalistyczną instalację projekcji 360° horyzontu planetarnego i sfery niebieskiej. Poligon wyposażono ponadto w dwa roboty mobilne oraz dwa bezzałogowe wielowirnikowe pojazdy latające. W ramach projektu wybudowano również: laboratorium klimatyczne wyposażone w komorę termiczną niskich temperatur, laboratorium mikrograwitacji, Centrum Kontroli Misji dla zarządzania poligonem i kontroli wykonywanych symulacji misji kosmicznych, konstrukcje planetarnych pojazdów eksploracyjnych, algorytmy precyzyjnego sterowania z dużą precyzją i autonomią.

Wybudowane zostało stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej (SONSOS) składające się z dwóch kopuł astronomicznych w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w zakresie opracowania, wykonania, testowania i walidacji robotów pozycjonujących do zastosowań w konstrukcjach astronomicznych (montaże teleskopów). W skład urządzeń zakupionych w ramach projektu wchodzą: zestaw optyczny szerokokątnego teleskopu, robot horyzontalny modułowy, goniometryczny układ pozycjonowania, zestaw kamer, elementy komunikacji laserowej oraz zestaw jednostek akwizycji danych i oprogramowanie do zarządzania aparaturą obserwacyjną i prowadzeniem obserwacji. 

W ramach projektu Aerokosmiczna transmisja danych (POLYITAN) wybudowano stację łączności satelitarnej wyposażoną w dwie zrobotyzowane anteny nadawczo-odbiorcze (antena prac badawczo-rozwojowych oraz antena testowania i walidacji prac badawczo-rozwojowych) umieszczone na 2 wieżach o konstrukcji kratownicowej. Stacja wyposażona jest w analizator widma czasu rzeczywistego 30 GHz, generator częstości radiowych (RF) 30 GHz, moduły radia programowanego (SDR) z zestawem 6 komputerów sterujących, zestaw klastra testowania hipotez, serwer oraz oprogramowanie systemu dowodzenia centrum sterowania do zarządzania eksploatacją anten nadawczo-odbiorczych i prowadzenia łączności satelitarnej, oprogramowania do pozyskiwania, gromadzenia i przetwarzania danych obrazowania satelitarnego.

W ramach zwieńczenia realizacji projektu Narodowa Sieć Metrologii Współrzędnościowej (NSMET), dnia 24 czerwca dokonano otwarcia Multiskalowego Laboratorium Współrzędnościowej Techniki Pomiarowej im. prof. Jana CHAJDY.

 

PP w mediach

 

MEDIA

Jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni medialnie. W tym miejscu dziękujemy wszystkim Pracownikom Politechniki Poznańskiej, którzy przyczynili się do tego swoim zaangażowaniem i dyspozycyjnością. Nie sposób wymienić wszystkich ekspertów naszej uczelni wypowiadających się w mediach w bardzo szerokim zakresie tematycznym w sprawach bieżących. Za kontakt z mediami odpowiedzialny jest Dział Informacji i Promocji.

Mieliśmy przyjemność zaistnieć w stacji Polsat News, w cyklicznym programie – „Czysta Polska Ekologiczne roboty podbijają kosmos – dr inż. Krzysztof Walas. Farma fotowoltaiczna na Kampusie Kąkolewo – dr inż. Kamil Szkarłat. Politechniczna ekomisja dronów – dr inż. Marek Kraft.

Mieliśmy też swój udział w programie, który powstał z okazji 20 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej – program „Przystanek Europa” emitowany przez TVN24.

Od września na antenach TVP pojawił się program pt. „Wynalazki na medal”. Politechnika Poznańska to ogromny potencjał naukowy, zatem przyłączyliśmy się do projektu. W odcinku 6. programu dr hab. inż. Filip Górski, prof. PP oraz dr inż. Magdalena Żukowska opowiedzieli o projekcie AutoMedPrint. W przygotowaniu kolejne – tym razem z udziałem przedstawicieli Kół Naukowych…

Zaistnieliśmy też w telewizji śniadaniowej. W Polsacie „Halo tu Polsat” - Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego miało okazję zaprezentować projekt PUTrain. W telewizji śniadaniowej TVN „Dzień dobry TVN” dr inż. Monika Dobrzyńska-Mizera oraz dr inż. Monika Knitter opowiadały o wynalazku ratującym życie dzieciom. Jest to projekt naukowo – wdrożeniowy, dzięki któremu możliwe jest wdrażanie i rozwój personalizowanych rozwiązań regeneracyjnych w obrębie kości.

Usłyszano o nas również dzięki publikacji w tygodniku „Wprost” - „Nauka dla medycyny”. Artykuł dotyczył badań przeprowadzanych na rzecz szeroko pojętej medycyny. Współpraca ta jest nadal rozwijana.

 

To był rok pełen inspiracji, wyzwań i sukcesów. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy na kolejny rok pełen wrażeń!

PL