Technologia renowacji materiałem Coverlan – odpowiedź Politechniki na wyzwania rynku wodociągowo-kanalizacyjnego

Terlan nabył od Politechniki Poznańskiej udziały we wspólnie opracowanej technologii nanoszenia hybrydowego kompozytu Coverlan do renowacji rurociągów. Umowę sprzedaży praw własności intelektualnej zawarto we wrześniu 2021 roku. Metoda została z powodzeniem wdrożona, powiększając ofertę handlową partnera uczelni.

Technologia nanoszenia hybrydowego kompozytu szybkowiążącego do renowacji rurociągów powstała w toku działalności naukowej prowadzonej w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych w latach 2017-2019. Kierownikiem multidyscyplinarnego zespołu badawczego Politechniki Poznańskiej był dr hab. inż. Marek Szostak, prof. PP., specjalista w zakresie tworzyw sztucznych Instytutu Technologii Materiałów.

W skład zespołu realizującego prace weszli eksperci trzech dyscyplin: inżynierii materiałowej, inżynierii mechanicznej oraz nauk chemicznych – dr hab. inż. Mateusz Barczewski, prof. PP, dr inż. Jacek Andrzejewski, Kinga Biedrzycka, dr hab. inż. Danuta Matykiewicz oraz dr hab. inż. Arkadiusz Kloziński.

Część uzyskanych przychodów z komercjalizacji Wydziały Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej oraz Inżynierii Mechanicznej PP zainwestowały w rozwinięcie infrastruktury badawczej na potrzeby dalszej działalności, w tym kontynuowania współpracy ze spółką Terlan.

Odśrodkowy natrysk hybrydowym kompozytem Coverlan

Odśrodkowy natrysk hybrydowym kompozytem Coverlan. Źródło: Terlan

Przełomowość opracowanego produktu – szybkoutwardzalnej powłoki na bazie żywic polimocznikowych wzmacnianej mikrowłóknami ze skał bazaltowych – polega na uzyskiwaniu warstwy ochronnej o odpowiedniej grubości wewnątrz rury, zapewniającej zarówno wymaganą sztywność, jak i elastyczność. Możliwość zastosowania kompozytu do regeneracji rur wodociągowych bez konieczności wykonywania wykopów pozwala w bardzo istotny sposób ograniczyć koszty i czas modernizacji starych sieci wodociągowych. Redukcja uciążliwości społecznych, takich jak hałas czy utrudnienia w ruchu drogowym mają szczególne znaczenie zwłaszcza w obszarach o gęstej zabudowie, jak centra miast, czy w okolicach ważnych węzłów komunikacyjnych. Krótki czas utwardzania opracowanego w ramach projektu materiału pozwala na stosowanie go w specjalistycznych technikach natryskowych do renowacji wszystkich typów rurociągów.

Materiał Coverlan powstaje we współpracy ze spółką Polychem Systems, jednego z wiodących producentów w branży poliuretanowej. Produkt posiada atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego do kontaktu z wodą pitną.

Natrysk kompozytu realizowany jest poprzez przeciągnięcie dedykowanego wózka z obrotową głowicą natryskową wewnątrz rurociągu, co pozwala na uzyskanie powłoki regeneracyjnej o wymaganej grubości. Naniesiona powłoka zapobiega korozji oraz wzmacnia konstrukcję rurociągu. Zachowana jest jednocześnie duża elastyczność struktury, co zwiększa odporność wytworzonej powłoki na zmiany temperatur i ciśnienia. Rozwiązanie może być stosowane także w warunkach długotrwałego podciśnienia – w rurociągach podciśnieniowych.

Technologia została wyróżniona złotym "Laurem Innowacyjności 2021" w konkursie im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne, organizowanego przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelną Organizację Techniczną.

Terlan sp. z o.o. powstała w 2004 roku w ramach poznańskiej Grupy Aquanet, funkcjonującej wokół jednego z największych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w Polsce. Spółka posiada doświadczenie w ponad 20 technologiach bezwykopowych, znajdując się w czołówce branży inżynierii środowiska w Wielkopolsce. Nowoczesny park maszynowy, którym dysponuje, umożliwia zapewnienie dużej efektywności procesów budowlanych, poprzez w szczególności dobór technologii dostosowany do stanu technicznego sieci wodno-kanalizacyjnej.

UE

PL