Wykład otwarty pt. " Trudne sprawy i pył węglowy: Aktualny stan wiedzy i przyszłe kierunki badań kotłów zasilanych pyłem węglowym "

Wykład otwarty pt. "Trudne sprawy i pył węglowy: Aktualny stan wiedzy i przyszłe kierunki badań kotłów zasilanych pyłem węglowym " prof. dr. hab. inż. Marek Ochowiak z Wydziału Technologii Chemicznej. Wykład odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 16:00 w sali nr 123 Biblioteki Technicznej PP.

 

Prof. dr hab. inż. Marek Ochowiak pełni funkcję kierownika Zakładu Inżynierii i Aparatury Chemicznej w Instytucie Technologii i Inżynierii Chemicznej na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Z uczelnią związał się od samego początku swojej działalności. 

Prof. Ochowiak pełni funkcję eksperta Polskiej Komisji Akredytacyjnej w zespole nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach: inżynieria chemiczna oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Jest także przedstawicielem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – członkiem Rady Naukowej Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej. Jest członkiem wielu prestiżowych organizacji naukowych, m.in.: Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN, Polskiego Towarzystwa Reologii Technicznej, Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego.

Prowadzone przez niego badania umożliwiają bardziej precyzyjne zrozumienie przepływów wielofazowych w różnych zastosowaniach. Jego zainteresowania badawcze obejmują trzy główne obszary: rozpylanie cieczy – badania nad mechanizmem rozpylania cieczy, w tym rozpylaniem przy użyciu nebulizatorów medycznych, a także rozwój nowych konstrukcji dysz; separacja układów ciało stałe-ciecz – realizowana w osadnikach, obejmująca również regulację przepływu, energetyka – badania nad spalaniem katalitycznym, kotłami oraz pyłoprzewodami, koncentrujące się na poprawie efektywności procesów spalania i redukcji emisji. 

Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest koncepcja i organizowanie Seminarium Praktyczne Aspekty Inżynierii Chemicznej PAIC, którego piąta edycja odbędzie się we wrześniu 2025 roku. Wydarzenie to stanowi platformę wymiany wiedzy między naukowcami i przedstawicielami przemysłu, koncentrując się na praktycznych aspektach inżynierii chemicznej i jej zastosowaniach w nowoczesnych technologiach.

PL