Wynalazki na medal - AutoMedPrint

Od września br. na antenach TVP pojawił się program pt. „Wynalazki na medal”.

„Wynalazki na medal" - to cykl, w którym nacisk kładziemy na młode pokolenie, które w szkołach i na uczelniach pracuje nad swoimi wynalazkami, mającymi usprawnić otaczający ich świat. Zaglądamy na polskie uczelnie i pokazujemy studentów, którzy na swoim koncie mają już oryginalne odkrycia i są zwycięzcami konkursów krajowych i zagranicznych. W każdym odcinku pokazujemy dwa przykłady innowacji, które okazały się przełomowymi wynalazkami na światową skalę. Opowiadamy o ich działaniu, znaczeniu oraz drodze, która prowadziła do ich odkrycia. Prezentujemy też ich zastosowanie w praktyce. Naszym przewodnikiem po Polsce innowacyjnej jest Radek Brzózka, który, z naukowym zacięciem przygląda się każdemu wynalazkowi i szczegółowo wypytuje jego autorów o to "jak to działa?".

 

Politechnika Poznańska to ogromny potencjał naukowy, zatem przyłączyliśmy się do projektu.

W odcinku 6. programu dr hab. inż. Filip Górski, prof. PP oraz dr inż. Magdalena Żukowska opowiedzieli o projekcie AutoMedPrint.

Nowa proteza lub orteza dopasowana do danego pacjenta zaczyna swoje życie w momencie diagnozy lekarskiej. Zdiagnozowany pacjent najpierw poddawany jest skanowaniu 3D na specjalnym stanowisku, gdzie może ułożyć kończynę w anatomicznie poprawny sposób. Skaner mierzy rękę lub nogę z użyciem światła, trwa to około 5 minut. Wyniki pomiaru w postaci chmury punktów są automatycznie przetwarzane przez własnoręcznie skonstruowane algorytmy utworzone przez zespół naukowców. Powstaje specjalny zestaw parametrów, unikalny dla danego pacjenta. Na podstawie tych parametrów i innych wymagań pacjenta (np. estetycznych czy funkcjonalnych), automatycznie tworzy się trójwymiarowy model danej ortezy lub protezy. Całość tego procesu, jeśli mamy do czynienia z powtarzalnym przypadkiem, może się zamknąć w kilka godzin. Model ten przekazywany jest do produkcji na tanich, łatwych w obsłudze drukarkach 3D, działających na zasadzie wytłaczania tworzywa polimerowego. Wytwarzanie zajmuje łącznie od 24 do 48 godzin roboczych, części są montowane w całość i wykonywana jest przymiarka z pacjentem – jeśli potrzebne są modyfikacje, następuje zmiana modelu i wytwarzanie wybranych elementów ponownie. Całość procesu można zamknąć w kilka dni, a koszty wytworzonych protez, czy ortez rzadko przekraczają kilkaset złotych.

https://automedprint.put.poznan.pl/ 

 

Obejrzyj teraz (kliknij w zdjęcie)

Chcesz oglądać na żywo w telewizji? Wynalazki na medal - odc. 6

TVP Polonia - 27 października (niedziela), godz. 11:20

TVP 3 Poznań - 28 października (poniedziałek), godz. 19:30

Screen ekranu
PL