Po raz kolejny Politechnika Poznańska uzyskała wsparcie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację projektów w ramach programu Welcome to Poland.
Celem projektów realizowanych z inicjatywy prof. dra hab. inż. Mariusza Głąbowskiego - Prorektora ds. współpracy międzynarodowej oraz Magdaleny Zawirskiej – Wolniewicz Kierowniczki Działu Współpracy Międzynarodowej będą działania na rzecz dalszego umiędzynarodowienia i podniesienia konkurencyjności Politechniki Poznańskiej na rynku międzynarodowym poprzez wsparcie potencjału uczelni do przyjmowania i obsługi osób z zagranicy.
W odpowiedzi na ogłoszenie naboru wpłynęło 112 wniosków na łączną kwotę blisko 54 mln zł. Na realizację projektów w naborze 2024 przeznaczono 18,8 mln zł, co pozwoliło na sfinansowanie 39 projektów zgłoszonych przez 37 instytucji, w tym 2 realizowanych przez Politechnikę Poznańską:
„Erasmus+ Easy: Systemy, Kompetencje i Otwartość dla Współpracy Międzynarodowej (EEASY)”
W ramach projektu zostanie opracowana oraz wdrożona nowa strategia realizacji kształcenia w programie ERASMUS+ na PP, uwzględniająca indywidualne potrzeby osób studiujących. Opracowane zostanie także nowoczesne narzędzie informatyczne w pełni kompatybilne z systemami USOS i IRK - które będzie wspierać proces rejestracji oraz zarządzania ofertą dydaktyczną. Ponadto powstaną wydziałowe punkty kontaktowe programu ERASMUS+, a kadra zostanie objęta cyklem szkoleń. Projekt zakłada również szeroko zakrojone kampanie promocyjne wśród osób studiujących uczelni partnerskich, zarówno online, jak i stacjonarnie, podkreślające podstawowe wartości PP: otwartość, dostępność i dostosowanie do potrzeb studentów.
„PUT. Open Doors. Open Minds.”
Projekt ma na celu poprawę jakości świadczonych usług wobec studentów i gości zagranicznych, zwiększenie rozpoznawalności i atrakcyjności uczelni na arenie międzynarodowej oraz wzmocnienie jej pozycji jako przyjaznej instytucji dla osób z różnych kultur. Działania projektowe koncentrują się na czterech kluczowych obszarach: poprawie komunikacji międzykulturowej, utworzeniu scentralizowanego punktu wsparcia dla studentów i gości zagranicznych (Welcome Point), rozwoju infrastruktury informacyjno-technologicznej oraz przeprowadzeniu działań promocyjnych nakierowanych na kandydatów z zagranicy.
Cele projektu będą realizowane m.in. poprzez:
szkolenia dla pracowników zaangażowanych w obsługę studentów zagranicznych,
utworzenie scentralizowanego Welcome Pointu,
rozszerzenie istniejącej Interaktywnej Aplikacji Webowej,
działania promocyjne - kampanię marketingową oraz udział w targach edukacyjnych i nawiązanie współpracy z agencjami pośredniczącymi w rekrutacji studentów zagranicznych.
Gratulujemy!