ZESPÓŁ PUTRAIN ZWYCIĘZCĄ ZAWODÓW RAILWAY CHALLENGE

Finał zawodów odbył się w dniach 23-25 czerwca na torze Stapleford Miniature Railway. Organizatorem konkursu jest Institution of Mechanical Engineers. Lokomotywa studentów z Poznania wykazała się największą niezawodnością, a zespół ustanowił nowy rekord wymiany źródła energii.

Studenci z Koła Naukowego Inżynierów Transportu Publicznego z projektem PUTrain zwyciężyli w 12 międzynarodowych zawodach Railway Challenge uzyskując tytuł Grand Champion. Finał zawodów odbył się w dniach 23-25 czerwca na torze Stapleford Miniature Railway. Organizatorem konkursu jest Institution of Mechanical Engineers. Lokomotywa studentów z Poznaniach wyróżniła się swoją niezawodnością, designem oraz zastosowaną innowacją - panelami fotowoltaicznymi na dachu lokomotywy.

Konkurs wymaga od zespołów uniwersyteckich lub praktykantów z przemysłu, aby zaprojektowali i wyprodukowali lokomotywę o szerokości toru 10 ¼ cala w celu konkurowania na torze w następujących konkurencjach:

  • Auto - Stop - sprawdzenie zdolności lokomotywy do automatycznego zatrzymania ciągniętego ładunku w sposób kontrolowany
  • Komfort jazdy - pomiar drgań podczas jazdy lokomotywy
  • Magazynowanie energii - pomiar długości przejazdu lokomotywy z wyłącznym wykorzystaniem zmagazynowanej energii
  • Trakcja - sprawdzenie zdolności zaprojektowanej lokomotywy do przyspieszenia ładunku ze startu stojącego
  • Hałas - pomiar hałasu podczas jazdy lokomotywy
  • Niezawodność - ocena niezawodności lokomotywy w dotrzymywaniu zaplanowanych czasów i niepowodowaniu nadmiernych opóźnień
  • Utrzymanie – ocena szybkosci wymiany źródła zasilania lokomotywy oraz wywiązywanie zestawów kołowych
  • Prezentacja biznesowa - ocena posteru technicznego oraz zaprezentowanego biznesplanu wykonania lokomotywy
  • Projektowanie - sprawdzenie pisemnego raportu technicznego
  • Innowacyjność - ocena artykułu naukowego na temat zastosowanej innowacji

Zespół PUTrain otrzymał również 1 miejsca w dwóch konkurencjach: niezawodności oraz wymiany źródła zasilania lokomotywy ustalając rekord szybkości wykonania zadania. Kolejnym powodem do dumy jest fakt, że lokomotywa wykonana przez studentów zaprezentowała najwyższy poziom niezawodności podczas finałowego przejazdu ciągnąc za sobą wagony z pasażerami o łącznej masie 10 ton.

Bill Reeve podczas finałowego wystąpienia podkreślił również najwyższy poziom uczestników od początku istnienia konkursu. Na 11 drużyn aż 7 udało się ukończyć wszystkie konkurencje.

Dyrektor kolei Szkockich i główny sędzia zawodów Bill Reeve podsumował dokonania polskiej drużyny: „PUTrain showed an impressive performance across the whole range of challenges”.

Zobacz galerię zdjęć TUTAJ

Lokomotywa

PL