Elektrotechnika

Poziom studiów:

pierwszego stopnia

Profil kształcenia:

profil ogólnoakademicki

Forma studiów:

niestacjonarna

Liczba semestrów:

9

Tytuł zawodowy:

inżynier

Opłata za semestr:

3300 zł

Język kształcenia:

polski

Inżynieria elektryczna to stale rozwijająca się dziedzina nauki i techniki zajmująca się wytwarzaniem, przetwarzaniem, dystrybucją, magazynowaniem i wykorzystaniem energii elektrycznej. Tego wszystkiego nauczą się studenci kierunku ELEKTROTECHNIKA. Kształcenie na pierwszym stopniu studiów niestacjonarnych ma charakter profilowy. W trakcie studiów, student poznaje szereg zagadnień związanych z szeroko rozumianą inżynierią elektryczną. W końcowym etapie studiów student dokonuje wyboru ścieżki kształcenia w jednym z pięciu zakresów tematycznych. Absolwenci kierunku ELEKTROTECHNIKA mogą pracować jako specjaliści w wielu branżach, jak np. w biurach projektowych, na produkcji, budownictwie, motoryzacji, automatyce przemysłowej, informatyce czy energetyce. Są także dobrze przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie szeroko pojętej inżynierii elektrycznej, a obecnie należą do grona najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych specjalistów w kraju i za granicą.

Predyspozycje kandydata

- zdolności w zakresie przedmiotów ścisłych

- zainteresowania z zakresu: elektrotechniki, elektroniki, mechatroniki, motoryzacji, odnawialnych źródeł energii

- kreatywność, skrupulatność, rzetelność w wykonywaniu swojej pracy

- umiejętność pracy w zespole

- chęć rozwiązywania zagadnień technicznych

Akredytacje i certyfikaty

Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej PKA

Pole opisowe
  • Akredytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej PKA (LINK)
Karty opisu przedmiotu (ECTS) - Pierwszy stopień stacjonarne
Karty opisu przedmiotu (ECTS) - Drugi stopień stacjonarne
Praktyki i staże

W ramach studiów, studenci są zobowiązani odbyć praktykę specjalistyczną w VIII semestrze, w wymiarze 6 tygodni

Kariera po studiach

- firmy z branży elektrotechnicznej

- projektowanie oraz instalacja w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz budynków inteligentnych

- sektory związane z pomiarami, elektroniką oraz optoelektroniką

 

Centrum Praktyk i Karier oferuje studentom Politechniki Poznańskiej wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego oraz pomocy w znalezieniu pracy, praktyki lub stażu. Zobacz przykładowe oferty pracy.

Co nas wyróżnia?

- uniwersalny i nowocześnie zorganizowany kierunek kształcenia

- absolwenci mogą ubiegać się o uzyskanie uprawnień budowlanych z ograniczeniami w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych

Specjalności

Opis modułów obieralnych 

Elektromobilność i układy elektryczne w pojazdach i przemyśle – w ramach tego modułu zdobędziesz wiedzę na temat rodzajów, budowy i zasady działania pojazdów z napędem elektrycznym i infrastruktury ładowania, a także automatyki i elektroniki przemysłowej oraz instalacji elektrycznych i budynków inteligentnych. Nauczysz się stosować nowoczesne technologie z obszaru szeroko rozumianej elektrotechniki i elektroniki samochodowej. Będziesz przygotowany do kreatywnego myślenia oraz realizacji samodzielnych zadań inżynierskich.

Elektronika, pomiary i technika świetlna – moduł zawiera w sobie wiele zagadnień istotnych z punktu widzenia nowoczesnych technologii i trendów w branży oświetleniowej oraz elektronicznej. Oferta modułu kładzie nacisk na praktyczne aspekty projektowania i budowy systemów w oparciu o współczesne sterowniki PLC i SCADA oraz układy elektroniczne, ich samodzielne testowanie i uruchomienie. Oferowane przedmioty i ich tematyka łączą się poszerzając znacząco zasób praktycznej wiedzy i umiejętności poszukiwanych przez potencjalnych pracodawców.

Systemy i elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa – w ramach modułu realizowane są zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych metod dydaktycznych. Zajęcia laboratoryjne bazują na ćwiczeniach zarówno z wykorzystaniem rzeczywistych urządzeń, jak i modeli cyfrowych urządzeń w różnych środowiskach symulacyjnych. Podczas zajęć wykorzystywane są unikalne urządzenia np. symulator bloku elektrowni jądrowej. W trakcie wykładów poruszane są fundamentalne zasady związane z pracą systemu elektroenergetycznego oraz aktualne problemy w jego pracy.

Układy izolacyjne, urządzenia i instalacje elektroenergetyczne – wybierając ten moduł obieralny zdobędziesz wiedzę związaną z projektowaniem, realizacją i zarządzaniem nowoczesnymi instalacjami elektrycznymi oraz systemami inteligentnej automatyki budynkowej. Zajęcia poruszają tematykę związaną z zagadnieniami projektowania oraz realizacji pomiarów w wysokonapięciowych układach izolacyjnych, eksploatacji i diagnostyki urządzeń elektroenergetycznych oraz aparatury rozdzielczej.

Układy przetwarzania energii i systemy sterowania w mechatronice – w ramach modułu zdobędziesz wiedzę w zakresie projektowania i wdrażania układów mechatronicznych oraz ich systemów sterowania. Zdobędziesz umiejętność obsługi specjalistycznych narzędzi programistycznych. Dowiesz się o eksploatacji i diagnostyce systemów mechatronicznych i urządzeń energoelektronicznych a także o specjalistycznych układach przetwarzania energii stosowanych w nowoczesnych systemach OZE i pojazdach elektrycznych.

 

Dostępne olimpiady