Kryteria kwalifikacji studentów do wzięcia udziału
w wymianie programu Erasmus+ na Politechnice Poznańskiej
Student zakwalifikowany na wyjazd w programie Erasmus musi spełniać następujące kryteria:
- Być aktualnie studentem Politechniki Poznańskiej na studiach pierwszego bądź drugiego stopnia lub być słuchaczem studiów doktoranckich.
- Być (w momencie wyjazdu na studia) studentem przynajmniej drugiego roku studiów pierwszego stopnia
- Nie może przebywać w trakcie stypendium na urlopie dziekańskim
Rekrutacja na wyjazdy stypendialne Erasmusa organizowana jest jednorazowo w każdym roku akademickim, niezależnie czy student pragnie zrealizować swój wyjazd w semestrze zimowym czy letnim kolejnego roku akademickiego. W danym roku akademickim odbywa się kwalifikacja na wyjazdy realizowane w roku następnym.
Kwalifikacja studentów odbywa się na poziomie Wydziału/Instytutu. Na każdym wydziale desygnowana przez dziekana osoba/osoby koordynuje/ą prace związane z programem Erasmus. W przypadku wątpliwości, kto sprawuje tę funkcję, należy zapoznać się z listą koordynatorów programu, dostępną na stronie www.
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat udziału w programie Erasmus gorąco zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu informacyjnym planowanym na jesień danego roku akademickiego (listopad/grudzień).
W wyborze studentów na wyjazd zagraniczny będą brane pod uwagę:
- dotychczasowe osiągnięcia studenta (np. średnia ocen ze studiów/danego semestru)
- znajomość języka obcego kraju, w którym student pragnie zrealizować część studiów bądź znajomość języka angielskiego (w przypadku uczelni prowadzących zajęcia w tym języku)
- możliwe dodatkowe kryteria określone przez dany wydział/instytut
Zalecamy, by przyznawać studentom dodatkowe punkty za dodatkową aktywność, np.:
- zaangażowanie w ESN (Erasmus Student Network) bądź innej organizacji studenckiej
- aktywność w kołach naukowych
- wolontariat
Priorytetowo w kwalifikacji na wyjazdy na studia będą traktowani studenci, którzy wcześniej nie skorzystali z takiej możliwości wyjazdu do uczelni zagranicznej w ramach programu LLP Erasmus lub Erasmus+. Analogicznie, priorytetowo w rekrutacji na wyjazdy na praktyki będą traktowani studenci, którzy jeszcze nie zrealizowali wyjazdu na praktyki zagraniczne w ramach programu LLP Erasmus lub Erasmus+.
Każdemu studentowi na jednym poziomie studiów przysługuje 12 miesięcy (360 dni) mobilności. Do tzw kapitału mobilności wliczane są wszelkie mobilności (studia, praktyki), także z wcześniejszych wyjazdów w programie "Uczenie się przez całe życie" - Erasmus, Erasmus Mundus, Erasmus+ na danym stopniu studiów.
W przypadku wyjazdów absolwenckich, brany jest pod uwagę kapitał mobilności ze stopnia studiów w ramach którego uczestnik wyjeżdzą jako absolwent (np. praktyki absolwenckie po studiach inżynierskich, liczymy wszelkie wyjazdy ze studiów inżynierskich i dodajemy okres praktyk absolwenckich).
Wszelkie zastrzeżenia formalne do przeprowadzonej rekrutacji należy zgłaszać na piśmie Dziekanowi bądź Prodziekanowi danego wydziału.