Smart Home - nowoczesne systemy sterowania inteligentnymi budynkami

Edycja studiów

Data rozpoczęcia: 01.03.2025
Data zakończenia: 28.02.2026
Termin składania dokumentów: 02.12.2024 - 28.02.2025


Sekretariat
 
mgr Dariusz Bąk
Telefon: 61 665 2525, 603 751 014
E-mail: dariusz.bak@put.poznan.pl

Kierownik studiów

dr inż. Grzegorz Dombek
Telefon: 61 665 2192
E-mail: grzegorz.dombek@put.poznan.pl


Dodatkowe informacje

Wydział: Inżynierii Środowiska i Energetyki
Liczba semestrów:  2
Liczba godzin:  208
Koszt studiów:  8000,00 zł
Nr konta: 02 1090 1362 0000 0000 3601 7895
 
Terminy zajęć
 
Piątki, soboty: około 10 zjazdów w semestrze (2-3 zjazdy w miesiącu). 

Piątki w godzinach popołudniowych – 16.00-20.00 (zajęcia on-line), soboty w godzinach 8.00-17.00 (zajęcia stacjonarne). 

Wybrane zajęcia prowadzone przez specjalistów z przemysłu prowadzone w Centrum Treningowe firmy Fibaro (ul. Serdeczna 3, 62-081 Wysogotowo)
 
Zasady naboru:
 
Na studia podyplomowe przyjmowani będą kandydaci, którzy ukończyli co najmniej studia pierwszego stopnia.

Preferowani są kandydaci, którzy ukończyli studia na kierunku z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, przede wszystkim: elektrotechnika, energetyka, elektroenergetyka, automatyka i robotyka, elektromobilność, edukacja techniczno-informatyczna, elektronika i telekomunikacja, budownictwo, inżynieria środowiska, inżynieria bezpieczeństwa, informatyka, mechatronika, sztuczna inteligencja, teleinformatyka, zielona energia, architektura, fizyka, fizyka techniczna, chemia, inżynieria materiałowa, inżynieria chemiczna, technologia chemiczna, mechanika, mechanika i budowa maszyn, budowa i eksploatacja maszyn, materiałoznawstwo, zarządzanie, zarządzanie produkcją, logistyka. 

Dopuszczalni są również kandydaci, którzy ukończyli studia na kierunku z dziedziny nauk społecznych z dyscyplin: ekonomia i finanse, nauki o bezpieczeństwie, nauki o zarządzeniu i jakości, nauki prawne, oraz z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych z dyscyplin: informatyka, matematyka, nauki fizyczne. W przypadku tych kandydatów preferowane będzie doświadczenie w zatrudnieniu w spółkach i firmach z branży elektroenergetycznej, elektrotechnicznej informatycznej i telekomunikacyjnej.
 
PROGRAM 

       Inteligentne instalacje elektryczne są zagadnieniem coraz częściej rozpatrywanym zarówno na etapie projektowania nowych obiektów budowalnych, jak i modernizacji już istniejących budynków. Projektanci, jak również sami inwestorzy, skłaniają się ku ideą „smart”, gdyż pozwalają one nie tylko na poprawę komfortu, ale również zapewniają oszczędność, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Obecnie rynek systemów automatyki budynkowej rozwija się w dwóch kierunkach – prostych produktów „plug and play” oraz rozwiązań, które wymagają specjalistycznej wiedzy wdrożeniowej. Chodź założeniem produktów typu „plug and play” było stworzenie rozwiązań, które umożliwiają uruchomienie i użytkowanie systemów automatyki budynkowej bez posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności obecnie dostawcy tego typu produktów zdali sobie sprawę, że nawet prostych i intuicyjnych w obsłudze rozwiązań niekoniecznie da się sprzedawać bez wsparcia specjalistów. Z kolei bardziej skomplikowane systemy automatyki budynkowej wymagają udziału specjalisty już począwszy od etapu projektowania instalacji inteligentnej, aż do momentu jej integracji z pozostałymi instalacjami budynkowymi. 

      Szacuje się, że rynek globalnych usług dla inteligentnych domów będzie co roku zwiększał się o 11,2% (według raportu Grand View Research). Związane będzie to głównie z rosnącym zapotrzebowaniem na systemy automatyki budynkowej oraz popularnością ich instalowania i utrzymania. Główne potrzeby i oczekiwania pracodawców związane będą głównie z dostosowaniem urządzeń Smart Home, jak również systemów automatyki budynkowej do potrzeb różnych użytkowników. Instalatorzy, integratorzy i dostawcy usług automatyki budynkowej powinni służyć fachową wiedzą związaną z aktualnymi trendami i rozwojem technicznym w zakresie inteligentnych instalacji budynkowych. 

      Celem studiów podyplomowych jest przybliżenie koncepcji Smart Home oraz przedstawienie kluczowych rozwiązań i technologii wspomagających projektowanie, realizowanie, integrację i obsługę systemów automatyki budynkowej.

      Studia skierowane są zarówno do Słuchaczy chcących pozyskać informacje niezbędne przy projektowaniu i realizacji nowoczesnych instalacji elektrycznych opierających się na systemach Smart Home, jak również osób, które chcą nabyć wiedzę i umiejętności w posługiwaniu się specjalistycznym oprogramowaniem wspomagającym proces projektowania i realizacji budynków inteligentnych. Ponadto, studia podyplomowe stanowią idealną odpowiedź dla osób poszukujących wiedzy dotyczącej ekologicznych, ekonomicznych i efektownie wpływających na funkcjonowanie obiektów rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej.

      Studia podyplomowe będą trwać dwa semestry i realizowane będą w formie połączonych technik edukacyjnych – kształcenia na odległość – w odniesieniu do wybranych wykładów, oraz w formie stacjonarnej – w odniesieniu do wiedzy i umiejętności przekazywanych w ramach ćwiczeń laboratoryjnych, projektów oraz seminariów. W ramach studiów podyplomowych Słuchacz zapozna się z zagadnieniami z obszaru:

  • budynku inteligentnego,

  • bezpieczeństwa sieci w systemie inteligentnego domu,

  • systemu inteligentnego domu Fibaro,

  • systemów bezpieczeństwa w budynku,

  • systemów, KNX, Loxone i programowalnych sterowników logicznych,

  • systemów zasilania w budynkach inteligentnych,

  • komputerowego wspomagania programowania – AutoCAD oraz BIM,

  • symulacji energetycznych i komfortu klimatycznego,

  • integracji systemów w budynkach inteligentnych,

  • marketingu systemów Smart Home.

      W ramach studiów podyplomowych absolwent uzyska interdyscyplinarną wiedzę o systemach sterowania inteligentnymi budynkami, a także posiądzie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i narzędziami niezbędnymi do projektowania, realizacji i integracji nowoczesnych rozwiązań z zakresu Smart Home. Ponadto, Słuchacz dowie się jak wykorzystać potencjał systemów Smart Home nie tylko w budownictwie, ale i pokrewnych gałęziach, jak zarządzać pozyskiwanymi w budynkach inteligentnych informacjami oraz jak wykorzystać je do zwiększenia efektywności energetycznej budynku, a także poprawy komfortu, funkcjonalności i bezpieczeństwa ich użytkowania. 

      Program studiów realizowany jest we współpracy z ekspertami z firmy Fibaro, Montersi.pl i CAD-Project. Każdy ze Słuchaczy studiów otrzyma centralę inteligentnego domu FIBARO Home Center 3 Lite, na której w oparciu o wiedzę pozyskaną w trakcie studiów będzie mógł samodzielnie ćwiczyć umiejętność programowania systemu FIBARO. Jest to niezwykle uniwersalna platforma, które daje możliwość różnych funkcjonalność i obsługę ich w ramach jednego ekosystemu. Dzięki niej słuchacz studiów będzie w praktyce mógł zrealizować integracje różnych urządzeń oraz pisać inteligentne scenariusze, także za pomocą języka programowania LUA. Dodatkowo, po zakończeniu kursu Słuchacz otrzyma certyfikat instalatora FIBARO, który uprawni go do zdalnego dostępu do wskazanych przez użytkownika centralek. Ponadto, po ukończeniu kursu z przedmiotu AutoCAD Słuchacze studiów otrzymają również certyfikat ukończenia kursu AutoCAD wydawany przez firmę AutoDESK.