Studia dla cudzoziemców w ramach programów NAWA.
Cudzoziemcy mogą studiować w Polsce w ramach programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) ze zwolnieniem z opłat za kształcenie na podstawie decyzji dyrektora NAWA. Kandydat powinien przedstawić decyzję NAWA oraz złożyć wniosek o zwolnienie z opłat.
Regulaminy poszczególnych programów dostępne są na stronie NAWA.
Procedura rekrutacji KROK PO KROKU: link.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem study@put.poznan.pl.
Informacje dotyczące wypłaty stypendium.
Stypendium jest wypłacane przez uczelnię w walucie PLN do 10 dnia każdego miesiąca na polskie konto bankowe. Jeśli student nie posiada polskiego konta, powinien założyć je po przyjeździe do Polski i wpisać jego numer do USOS.
Niepełnoletnich stypendystów, nieposiadających polskiego konta, prosimy o kontakt pod adresem: study@put.poznan.pl
Stypendium wypłacane jest wyłącznie osobom wskazanym przez NAWA w oficjalnym Wykazie Stypendystów, po spełnieniu przez studenta wszystkich wymagań określonych przez NAWA w Umowie oraz Regulaminie stypendium.
Pierwsza wypłata może nastąpić do końca grudnia, z wyrównaniem za okres od października.
Politechnika Poznańska oferuje wsparcie dla nowoprzyjętych studentów zagranicznych:
- Na początku studiów każdy nowoprzyjęty student może skorzystać z pomocy studentów wyższych semestrów w ramach programu Buddy. Program Buddy polega na przydzieleniu opiekuna – studenta Politechniki Poznańskiej, który pomaga w pierwszych tygodniach pobytu. Wsparcie obejmuje: pomoc w rejestracji w systemach uczelnianych, załatwianiu formalności, sprawach bankowych, transporcie i zakwaterowaniu, a także integrację z lokalną społecznością studencką oraz odkrywanie atrakcji miasta. W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: Buddy@put.poznan.pl.
- Orientation Day to dzień informacyjny dla studentów zagranicznych, podczas którego poruszamy kluczowe tematy, takie jak legalizacja pobytu w Polsce, regulamin studiów, ubezpieczenie, oraz dostępność pomocy w nagłych sytuacjach. Przedstawiamy także możliwości podejmowania studiów częściowych w ramach programu Erasmus+, kursów językowych oraz kwestie związane ze stypendiami, oraz ich wypłatą. Szczegóły i aktualne prezentacje można znaleźć tutaj: link.
- Wsparcie w zakresie legalizacji pobytu. Studenci zagraniczni na Politechnice Poznańskiej mogą liczyć na pomoc w procesie legalizacji pobytu w Polsce, szczególnie osoby spoza Unii Europejskiej planujące dłuższy pobyt na podstawie wizy lub karty pobytu. Oferujemy wsparcie w zakresie informowania o wymaganych dokumentach, wypełniania wniosków oraz indywidualne konsultacje z ekspertem. Regularnie organizowane są warsztaty i szkolenia dotyczące procedur pobytowych we współpracy z Migrant Info Point. Konsultacje odbywają się w Dziale Współpracy Międzynarodowej (ul. Piotrowo 5, pokój 101, budynek A2). Nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
- Intercultural Café to inicjatywa Politechniki Poznańskiej dla studentów, którzy chcą poznać nowe kultury, nawiązać międzynarodowe znajomości i zintegrować się w przyjaznej atmosferze. Oferuje spotkania w międzynarodowym gronie, gdzie studenci mogą rozmawiać na różne tematy, wymieniać doświadczenia oraz poznawać tradycje innych krajów poprzez prezentacje, gry, muzykę i degustacje potraw. Spotkania odbywają się w nieformalnej atmosferze, sprzyjającej integracji i dobrej zabawie. Intercultural Café to doskonała okazja, by stać się częścią międzynarodowej społeczności! Kalendarz wydarzeń dostępny w DWM (pokój 101, budynek A2).
- Ponadto w ramach projektu „PUT Students on Board' finansowanego ze środków NAWA, oferujemy studentom zagranicznym udział w następujących inicjatywach:
- Campus Game. Kampus Politechniki Poznańskiej jest rozległy, dlatego, aby pomóc nowym studentom w orientacji na terenie uczelni, Dział Współpracy Międzynarodowej na początku każdego semestru organizuje Campus Game. To doskonała okazja, aby zapoznać się z infrastrukturą uczelni oraz zintegrować z innymi nowymi studentami. Link do rejestracji. Zapisy obowiązują do 3 kwietnia.
- Wycieczka po Poznaniu. Niezapomniana podróż po urokliwych uliczkach Poznania. W ramach wycieczki uczestnicy mają okazję odkrywać ikoniczne zabytki miasta, takie jak Stary Rynek, Fara Poznańska, Muzeum Rogala Poznańskiego, Katedrę oraz Bramę Poznania. Wycieczka jest całkowicie darmowa, a uczestnicy mają szansę poznać historię i kulturę Poznania w towarzystwie innych studentów. Link do rejestracji. Zapisy obowiązują do 14 marca.
