Zdjęcia do artykułu
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
Baltic University Program - konferencja

W dniach 15-18 kwietnia br. Politechnika Poznańska była gospodarzem konferencji organizowanej w ramach Baltic University Program. Temat tego wyjątkowego wydarzenia brzmiał  "Zmienione okoliczności i nowe zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju w regionie Morza Bałtyckiego".

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń, bo aż 420 studentów zadeklarowało chęć udziału w konferencji. Ostatecznie zakwalifikowało się 90 studentów z 10 różnych krajów: Polski, Ukrainy, Szwecji, Czech, Finlandii, Estonii, Niemiec, Łotwy, Litwy i Słowacji, reprezentujących 47 uniwersytetów. 

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu RESCUU (Resilience of Education: Zrównoważony rozwój i współpraca dla ukraińskich uniwersytetów), który ma na celu wsparcie ukraińskich instytucji szkolnictwa wyższego, nauczycieli, studentów i naukowców w czasie trwania wojny.

Podczas konferencji zaprezentowano szereg ciekawych tematów, w tym:

  • Ielyzaveta Kulich omówiła wojnę na Ukrainie jako zagrożenie dla bezpieczeństwa radiacyjnego i jądrowego. Temat ten jest niezmiernie ważny, biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną i bezpieczeństwo jądrowe w regionie.
  • Viktor Karamushka przedstawił unikalne cechy wpływu na środowisko po wysadzeniu tamy Kakhovka. Jest to istotne zagadnienie dla zrozumienia skali i konsekwencji tego typu działań dla środowiska naturalnego.
  • Profesor Wojciech Bonenburg zaprezentował projekt "We design for Ukraine. Ecological architecture and sustainable development" oraz wystawę, będącą efektem współpracy Wydziału Architektury PP i Politechniki Czernichowskiej.
  • Magdalena Lachowicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przedstawiła wyniki badań na temat "Zagrożenia ze strony Rosji i społeczny potencjał działań na rzecz pokoju w regionie Morza Bałtyckiego".
  • Mikael Höök z Uppsala University zainteresował uczestników badaniami nad "Aktualnymi zależnościami energetycznymi regionu Morza Bałtyckiego i stopniowym wycofywaniem się z paliw kopalnych".

Profesor Brian Tomaszewski z Rochester Institute of Technology poprowadził warsztaty na temat migracji obywateli Ukrainy.  Naukowiec Olena Han z Politechniki Kijowskiej stworzyła razem ze studentami model "UMBRELLA" - Innowacyjną technologię ochrony infrastruktury energetycznej przed falami wybuchowymi, co stanowiło ważny wkład w dziedzinę bezpieczeństwa energetycznego.

Konferencja była doskonałą okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji między studentami oraz naukowcami z różnych krajów.  

Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej stało się sercem wydarzenia podczas konferencji.  Zespół Poligrodzianie przedstawił Wielkanocne tradycje i zaprosił wszystkich do tańca Poloneza. Była to wspaniała okazja do zapoznania się z polską kulturą i tradycją.

Nie zabrakło elementów integracyjnych, wspólny taniec i śpiew wzbogaciły atmosferę konferencji, tworząc przyjazną i inspirującą atmosferę dla wszystkich uczestników. 

Studenci wysoko ocenili konferencję, zwracając uwagę przede wszystkim  na różnorodność programu, szczególnie na debatę bałtycką, działania społeczne oraz jakość zakwaterowania i posiłków. Konferencja dostarczyła uczestnikom cennych doświadczeń i możliwości rozwoju, zarówno na polu akademickim, jak i osobistym.

GALERIA ZDJĘĆ

zdjęcia: PROgressio PROmotio

PL