Zdjęcia do artykułu
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
Intel University Day 2023

14 listopada odbyło się organizowane przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji wydarzenie Intel Day. Organizacja tego wydarzenia to rezultat wieloletniej współpracy Politechniki Poznańskiej z koncernem Intel. W tym roku nie zabrakło ciekawych wykładów osadzonych w temacie sztucznej inteligencji oraz szans i zagrożeń, które ona niesie. Studenci mieli okazję uczestniczyć w prelekcjach dotyczących obliczeń neuromorficznych, problemów bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz technologii wytwarzania urządzeń IoT. Intel Day to także okazja dla młodych inżynierów, by dowiedzieć się, jaką moc ma Linkedin, jak zaplanować karierę w branży IT i jak dobrze napisać CV. W trakcie wydarzenia nasi studenci mieli także możliwość zdobycia wiedzy praktycznej w ramach ciekawych warsztatów i pokazów.

W tym roku tematem przewodnim Intel Day były plany koncernu dotyczące budowy nowej fabryki półprzewodników w Polsce. To przedsięwzięcie wymagające zaangażowania specjalistów wielu różnych dziedzin, w szczególności informatyki, elektroniki i chemii. Dzięki telekonferencji „Semiconductor – Assembly and Test Manufacturing” nasi pracownicy mogli usłyszeć o najnowszych planach i wyzwaniach związanych z budową fabryki. Politechnika Poznańska w ramach inicjatywy Intel Labs pozyskuje już projekty, w ramach których kształceni są przyszli inżynierowie specjalizujący się w obszarach VLSI oraz cyberbezpieczeństwa. Dzięki takim grantom już za kilka miesięcy nasi studenci będą mogli wziąć udział w pierwszych warsztatach „RTL to GDS synthesis”.

Osobnym punktem wydarzenia Intel Day było otwarcie Laboratorium Gaudiego w serwerowni Politechniki Poznańskiej. Ufundowany przez firmę Intel serwer dedykowany dla rozwiązań AI służy dziś do akceleracji obliczeń w medycznych projektach opartych na algorytmach sieci neuronowych. Uruchomienie tego laboratorium jest rezultatem współpracy Intela z Uniwersytetem Europejskim.

Dzięki takim wydarzeniom jak Intel Day Politechnika Poznańska jako uczelnia techniczna spełnia swoją misję współpracy z otoczeniem gospodarczym, kształcąc przy okazji wykwalifikowanych inżynierów i realizując ciekawe projekty badawcze.

Galeria zdjęć

dr hab. inż. Szymon Szczęsny

PL