Data dodania

Grafiki
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Jan Firlej mistrzem Europy w EuroSkills 2023

W dniach 06-08.09.2023 roku, na terenie AmberExpo w Gdańsku odbyły się europejskie mistrzostwa zawodów, EuroSkills 2023, którego głównym organizatorem była Fundacja Rozowju Systemu Edukacji. W ciągu trzech dni konkursowych 600 młodych zawodników z całej Europy , w wieku od 18 do 25 lat, z 32 krajów Europy, rywalizowało między sobą o miano mistrza Europy w 42 konkurencjach. 

W trakcie zawodów przeprowadzono rywalizację w 42 konkurencjach, w tym w konkurencji Electronics Prototyping. W tej konkurencji wystartowało ośmiu zawodników. Poza reprezentantem naszego kraju, Janem Firlejem, studentem kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki Politechniki Poznańskiej, w zmaganiach brali udział zawodnicy z Austrii, Finlandii, Hiszpanii, Kazachstanu, Norwegii, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Podczas trzech dni zmagań w tej konkurencji uczestnicy rozwiązali 6 zadań z zakresu projektowania układu elektronicznego i płytki drukowanej PCB, programowania i uruchomienia układu mikroprocesorowego, montażu, uruchomienia i testowania układu elektronicznego oraz diagnostyki układu elektronicznego. 

Jakość i poprawność wykonanych przez zawodników zadań konkursowych oceniał zespół międzynarodowych ekspertów. W pracach tego zespołu aktywnie uczestniczył dr inż. Arkadiusz Hulewicz z Zakładu Metrologii, Elektroniki i Techniki Świetlnej Politechniki Poznańskiej. Na podstawie eksperckiej oceny w konkurencji Electronics Prototyping zwyciężył Jan Firlej z Politechniki Poznańskiej.

Jest to jeden z trzech złotych medali zdobytych przez reprezentantów Polski podczas EuroSkills 2023. W sumie Polska drużyna zdobyła 13 medali 3 złote, 1 srebrny 3 brązowe oraz 6 medali doskonałości. 

PL