Zdjęcia do artykułu
zdjęcie
"KoreaTech" z wizytą na Politechnice Poznańskiej

W dniu 2 listopada w murach Politechniki Poznańskiej gościliśmy delegację koreańską.
JM Rektor Teofil Jesionowski wraz z Prorektorem ds. współpracy międzynarodowej Pawłem Śniatałą spotkali się  z Rektorem uczelni  Korea University of Technology and Education (KoreaTech) Prof. Yoo Kil Sang oraz jej reprezentantami Prof. Cho Nam Min / Dean of External Affairs Prof. Bae Jin Woo / Department of Energy, Materials & Chemical Engineering Kim Hyunjoun / International Relations Manager.

Po zaprezentowaniu obu uczelni oraz zarysowaniu wspólnych obszarów do współpracy zarówno w zakresie możliwości wymiany studentów, jak rozszerzeniu działań na polu naukowym nastąpiło zwiedzanie laboratoriów na wydziałach: Technologii Chemicznej z Panią Dziekan prof. Ewą Kaczorek oraz prof. Filipem Ciesielczykiem, Inżynierii Środowiska i Energetyki z Panem Dziekanem prof. Zbigniewem Nadolnym oraz prof. Januszem Wojtkowiakiem, a także Centrum Kształcenia Lotniczego z kpt. Tomaszem Zdziarskim.
W drugiej połowie dnia Politechnikę Poznańską odwiedził nowy gubernator Tae-heum KIM – szef regionu partnerskiego Chungcheongnam-do z Korei Południowej wraz z delegacją oraz Wice Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Wojciechem Jankowiakiem. Po oficjalnych przemowach nastąpiło uroczyste podpisanie Porozumienia o Współpracy pomiędzy Politechniką Poznańską oraz KoreaTech. Zawarcie umowy stanowi pierwszy formalny krok, umożliwiający realizację wspólnych działań na polu zarówno naukowo-badawczym, jak i dydaktycznym.
Warto dodać, że wizyta koreańskiej delegacji odbyła się na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkoposkiego, który na przełomie maja i czerwca tego roku odwiedził Chungcheongnam-do. W składzie delegacji obecni byli także przedstawiciele parlamentu regionalnego Chungcheongnam-do, w tym Myoung- suk Kim – przewodnicząca Komisji Planowania i Gospodarki Rady Chungcheongnam-do. Prowincja Chungcheongnam-do posiada bogate doświadczenia w zakresie modernizacji i wygaszania elektrowni węglowych, jak również wdrażania nowych niskoemisyjnych technologii energetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii wodorowych. 
Prowincja Chungcheongnam-do jest regionem partnerskim Wielkopolski od 2002 roku. Było to pierwsze tego typu partnerstwo w Polsce. Na terenie Chungcheongnam-do znajduje się 29 z 58 koreańskich elektrowni węglowych. Do 2034 roku zaplanowano wyłączenie elektrowni węglowych o łącznej mocy 15,3 GW. Realizowany jest program transformacji tego sektora z finansowym udziałem władz centralnych, regionalnych i koncernów energetycznych. W Chungcheongnam-do w Seosan znajduje się także największa na świecie elektrownia zasilana wodorem.
Dnia 3 listopada delegacja z KoreaTech kontynuowała spotkania na Politechnice Poznańskiej. 
Reprezentanci mieli okazję wysłuchać prezentacji dotyczącej projektów związanych z robotyką kosmiczną, teledetekcją i obserwacją Ziemi wygłoszonej przez dra Marka Krafta z Zakładu Robotyki (WARiE).
Dyrektor Instytutu Automatyki i Robotyki – dr hab. inż.  Dariusz Pazderski opowiedział o metodach obserwacji optycznych na Politechnice Poznańskiej i planowanych pracach realizowanych na Kampusie Kąkolewo naświetlając zagadnienia dotyczące monitowania obiektów klasy NEO i sztucznych satelitów Ziemi w kontekście programu SST (Space Surveillance and Tracking).
Kierownik Zakładu Napędów Alternatywnych – prof. Ireneusz Pielecha zaprezentował gościom laboratorium, w którym znajduje się silnik napędzany wodorem.

Mamy nadzieję, że wizyta koreańskiej delegacji i podpisane w jej ramach porozumienie doprowadzą do wszechstronnej współpracy wykorzystując potencjał obu stron.

GALERIA ZDJĘĆ

 

PL