Zdjęcia do artykułu [max: 1920x1080px | 2MB]
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Międzynarodowe Doświadczenie Akademickie na Politechnice Poznańskiej

Od 15 do 30 marca 2025 roku Politechnika Poznańska (PUT) miała przyjemność gościć studentów studiów magisterskich z  Caspian University of Technology and Engineering named after Sh. Yessenov na stażu naukowym i akademickim. Program ten został zorganizowany przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji we współpracy z Działem Współpracy Międzynarodowej, zapewniając kompleksowe i angażujące doświadczenie akademickie. Olga Vakhrina, spaecjalistka Działu Współpracy Międzynarodowej, była odpowiedzialna za organizację tego stażu, nadzorując jego pomyślną realizację.

Dobrze zorganizowany i angażujący program

Program stażu został starannie zaprojektowany, aby zapewnić studentom dogłębne poznanie nowoczesnych technologii IT i telekomunikacji. Pierwsze dni były poświęcone zapoznaniu się ze strukturą uczelni, zapleczem badawczym oraz kadrą akademicką. Odbyło się oficjalne spotkanie z dr. hab. inż. Damianem Karwowskim, prodziekanem Wydziału, który przedstawił wnikliwy przegląd historii PUT, partnerstw międzynarodowych i inicjatyw badawczych. Następnie studenci mieli okazję spotkać się z dr. hab. inż. Markiem Wojciechowskim, prof. PP, prodziekanem Wydziału, a także zwiedzić nowoczesne laboratoria wyposażone w najnowocześniejszą technologię.

Wykłady ekspertów i praktyczne szkolenia

Istotnym elementem stażu była seria wykładów prowadzonych przez ekspertów oraz zajęć praktycznych, które obejmowały zaawansowane zagadnienia z zakresu IT i telekomunikacji:

  • Dr Can Ding wygłosił angażujący wykład na temat "Anteny", omawiając ich różne typy, zastosowania oraz podstawy propagacji fal elektromagnetycznych i inżynierii częstotliwości radiowych.
  • dr. hab. inż. Damian Karwowski poprowadził sesję naukową zatytułowaną "Ewolucja czy rewolucja? Trzy dekady rozwoju metod kompresji wizji", obejmującą rozwój od technik MPEG-2 po najnowszą technikę MPEG-I VVC.
  • Dr Tomasz Grajek przedstawił wykład "Komunikacja multimedialna", koncentrując się na technologiach transmisji dźwięku i obrazu, metodach kodowania oraz strukturach sieci multimedialnych.
  • Mgr Błażej Szydełko poprowadził wykład na temat "Technologie rzeczywistości wirtualnej", omawiając ich zastosowania w edukacji, medycynie, przemyśle i branży gier. Sesja obejmowała również warsztat praktyczny, podczas którego studenci pracowali z okularami VR i platformą Skaniverse, modelując obiekty w przestrzeni 3D i wchodząc w interakcje w wirtualnym środowisku.

Transformacyjne doświadczenie edukacyjne

Dwutygodniowy staż na PUT był dla studentów bezcenną okazją do poszerzenia wiedzy i doskonalenia umiejętności badawczych. Połączenie wykładów teoretycznych, zajęć praktycznych i dyskusji naukowych zapewniło solidne podstawy w zakresie najnowszych technologii. W szczególności kursy dotyczące systemów multimedialnych i technologii rzeczywistości wirtualnej zainspirowały studentów do eksplorowania nowych kierunków badań i innowacji w swoich dziedzinach.

Poza aspektami akademickimi program promował międzynarodową współpracę i wymianę kulturową. Studenci mieli okazję nawiązać kontakty z rówieśnikami z różnych krajów, rozwijając kompetencje międzykulturowe i umiejętności komunikacyjne. Zostali również zaproszeni na Orientation Day oraz Intercultural Café, gdzie mogli zintegrować się z innymi uczestnikami, zaprezentować kulturę  Kazachstanu oraz porozmawiać na temat stereotypów oraz wartości w różnych krajach.

Dział Współpracy Międzynarodowej

PL