Zdjęcia do artykułu [max: 1920x1080px | 2MB]
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
Mural w Bibliotece Politechniki Poznańskiej!

12 marca br. w Bibliotece PP miała miejsce wyjątkowa uroczystość – odsłonięcie muralu projektu prof. Radosława Barka z Wydziału Architektury, wykonanego przez zespół artystów z Fundacji Zielonej Przestrzeni reprezentowanej przez Dominika Dziedzinę.

W tym szczególnym wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości. Poza wymienionymi już twórcami dzieła oraz, rzecz jasna, pracownikami biblioteki, byli to m. in.: prof. Wojciech Sumelka – prorektor ds. nauki, prof. Agnieszka Misztal – prorektor ds. studenckich i kształcenia, Joanna Kliś – zastępca kanclerza, dr inż. arch. Barbara Świt-Jankowska – prodziekan Wydziału Architektury, Beata Czerkas – kierownik Działu Informacji i Promocji. Uroczystość uświetniła także obecność osoby, bez której Biblioteka PP nie miałaby swojej siedziby na Piotrowie – mowa o prof. Marianie Fikusie, twórcy Centrum Wykładowego, który nie tylko zaaprobował projekt muralu, ale jako mentor prof. Barka nadal pełnił rolę dobrego ducha czuwającego nad zmianami przestrzeni bibliotecznej.

Niewątpliwą gratką dla zgromadzonych licznie gości było wystąpienie prof. Barka, który opowiedział o obranej przez siebie ścieżce twórczej, zdradzając słuchaczom zamysł artystyczny i objaśniając wszystkie, jak się okazało symboliczne elementy obrazu. Jego opowieść nadała dziełu szerszego kontekstu, głębszej perspektywy skłaniającej do osobistych interpretacji i asocjacji.

Należy także wspomnieć o celu tej niecodziennej inwestycji. W słowie wstępnym dyrektor BPP Małgorzata Furgał mówiła o tym, że pomysł zrodził się z chęci upamiętnienia 105 rocznicy powołania do życia politechnicznej biblioteki, a po wtóre chodziło o element rozpoznawalności instytucji. Od teraz mural będzie identyfikował Bibliotekę PP, będzie jej swoistym symbolem i powodem do dumy.

Co ważne, pomieszczenie, w którym powstało dzieło, a mowa o tzw. akwarium w wypożyczalni, będzie od teraz służyło jako miejsce relaksu, odpoczynku; stanie się miejscem do rozmów z zapleczem wiedzy na wyciągnięcie ręki i muralem przed oczyma. 

 

Biblioteka Politechniki Poznańskiej

PL